| dany1988122 a întrebat:

Ati avut probleme cu Cetelem? Cum ati scapat de acesti hoti cu acte?

30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-s hoti cei de la Cetelem, ci prosti sunt oamenii ca nu citesc ceea ce semneaza, cand iau imprumutul!
Ca nu-l obliga nimeni sa ia banii aia in conditiile acelea de plata, dar daca au semnat contractul, atunci insemna ca au citit si au luat la cunostinta TOATE conditiile imrumutului.

Sunt socata cum oameniis e duc la fanca, la Cetelem sau alte companii care dau impruturi bancare si se asteapta sa imprumute bani pe gratis, adica fara dobanda bancara.
De exemplu, ia un imprumut de 5000 lei dar el nu se gandeste ca trebuie sa plateasca 6500 inapoi, cu dobanda aferenta imprumutului unde si semneaza contractul ca accepta.
Dupa ce achita aia 5000 lei incepe sa scoata coltii si sa intrebe de ce este pacalit...acnd in realitate nu-l pacaleste nimeni, ca scria in contarct d ela ineput ca exista o dobanda care se aplica la taoata suma si are de inapoiat un total de 6500.

Deci amicul tau nu a fost inselat, doar ca este prost si indolent, fiindca nu a citit contractul ala inainte sa-l semneze, dar a acceptat in totalitate dobanda si conditiile de inapoiere ale imprumutului si dobanzii aferente.

| Wr3nch a răspuns:

Hoti cu acte de ce? Ca ai semnat ca primarul fara sa citesti contractul?

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Eu nu am luat niciun credit, dar un prieten. Vazui ca Cetelem e un nenorocit de IFN. rolling on the floor

| SilentRain a răspuns:

Am platit rata înainte, și pe urmă am închis contractul
Eu am avut pe 2 ani

| goguPatent a răspuns:

Regula pe care am urmato eu mereu... niciodata nu colaborezi cu IFN. Exista banci pentru imprumuturi.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Problema este simpla cu excrocii de la CETELEM care au patroni unguri pentru cine nu stie = Este sa nu acceptati in magazine sa faceti credite prin ei indiferent de situatie! Jegurile de la CETELEM sunt mana in mana cu Executorii Judecatoresti care in cazul in care nu ai platit ratele sau ai ramas in urma cu rata te executa direct pe salariu prin proprire sau pe alte conturi ce le ai in banci si de aici si aceste jeguri de executori judecatoresti asi iau comision in pus tot de la cel ''rau platnic'' cum se spune. Daca ai totusi credit facut prin CETELEM pastreaza toate chitantele de plata si contractul macar minim 5 ani fiindca in legi este prevazut dupa cat timp nu mai poti fi executat silit financiar - aceste chitante te ajuta sa ai poti ataca in proces. Recomandarea este cat poti de repede sa incerci sa achiti toata suma de plata si sa incheii socotelile cu ei fiindca dobanzile sunt cat casa. La mine in oras acesti excroci ai CETELEM-ului au fost scosi din oras iar pe unde au avut birouri, noaptea tarziu niste baieti buni si fara frica ori le-au spart biroul si le-au luat si calculatoarele si actele, de multe ori li se bagau in yala de la usa tot felul de bete de chibrit cu clei picatura, inclusiv li se taiau cablurile de net, telefon si li se dadeau foc cu benzina la usa - unii din angazati de la CETELEM erau panditi cand veneau la birou cu masina si dupa ce intrau in birou la munca ori li se taiau cauciucurile la masina ori se tuna benzina dintr-un pet pe capota de la motor si li se dadea foc in plina zi fara probleme - Politia din cate stiu nu a reusit sa prinda pe nimeni fiindca astia care faceau treburile astea de sicanare impotriva CETELEM pregateau bine treaba dinainte. Deci toti acesti escroci de tip CETELEM sunt asa zise institutii NON-FiNANCiARE care nu au acreditare de nici un fel bancara sau o aprobare de la BNR sau fisc - ei sunt niste simple SRL-uri de escroci camatari care pot fi atacati in orice fel si exemple am dat mai sus ce au patit. Tot acesti excroci de la aceste SRL-uri de gen CETELEM daca esti rau platnic te pune si pe lista neagra la Biroul Central din Bucuresti de Evidenta Bancara a Rau Platnicilor si timp de peste 5 ani nici o banca nu iti v-a mai da credit fiindca te cauta acolo in baza lor de date si odata ce te gaseste iti refuza dosarul de credit - deci atentie in special la acest aspect.

| goguPatent a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

"Jegurile de la CETELEM sunt mana in mana cu Executorii Judecatoresti care in cazul in care nu ai platit ratele sau ai ramas in urma cu rata te executa direct pe salariu prin proprire sau pe alte conturi ce le ai in banci"

Sunt jeguri pentru ca isi recupereaza datoria?

| dany1988122 explică (pentru goguPatent):

De 4 ani tot plateste prietenul meu rolling on the floor

| goguPatent a răspuns (pentru dany1988122):

Si pe cati ani era imprumutul? Ce zicea contractul?

| dany1988122 explică (pentru goguPatent):

A luat in rate produse, si de 4 ani tot plateste, si nu ii se mai scade suma. I-a sunat si au zis ca a luat bani de pe card, si el nu a mai luat.

| dany1988122 explică (pentru goguPatent):

Produse in rate

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si scoatere de pe card bani

| Wr3nch a răspuns (pentru dany1988122):

Deci prietenul nu a citit contractul si tot el e supăratlaughing datoria nu ii scade pentru ca sigur el a platit doar cat sa acopere dobanda, nu imprumutul in sine.

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Nu stii cum e ''rumanul''? Ii e lene sa citeasca rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Asta face lipsa educatiei financiare.

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Zice ca a platit ratele.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Evident, cu dobanda cu tot.

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru goguPatent):

Da, sunt jeguri fiindca sunt camatari interlopi mafioti mana in mana cu organele statului! care e problema ta?, intreaba-te mai bine de unde au banii de imprumutare care sunt de ordinul milioanelor de dolari! - astia trebuie desfiintati total din tara, confiscat tot, bagati la puscarie si unora ca tine GoguPatent le trebuie putin bagat organul in gura! ce zici de asta?

| goguPatent a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Și totuși, atât timp cât ai un contract legal cu ei le plătești banii. Nu plătești te executa. Mi se pare total normal și legal. Restul sunt detalii irelevante

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru goguPatent):

Aici nu te contrazic! Corect ce spui! Fraier este cel ce contracteaza cedite prin ei si nu se informeaza inainte cat e dobanda in special si o sa vada ca da inapoi peste dublu suma luata - deci toti jegii astia care pun adaos comerical de 100% de gen DAE bancar trebuiesc beliti fara mila de lege - insa jegurile astea de tip CETELEM = IFN - adica SRL-uri non-bancare sunt mana in mana si cu bancile si cu procurori, judecatori, exeutori etc. - e o mafie financiara bine pusa la punct pe baza inflatiei din tara si a saraciei oamenilor. Din punctul meu de vedere este foate bine sa fie executati prin lege fara mila, confiscat tot ce au lichid bani, si scosi in afara legii atat aceste SRL-uri de tip CETELEM dar si tot ce tine de Case de Amanet care si astia sunt altii excroci de clasa, idem si Casele de Schimb Valutar - inchsi si smecherasii astia - vrei moneda straina - doar bancile sa aiba voie sa faca asa ceva iar cursul de schimb sa al dicteze zilnic BNR si nu fiecare cum vrea - de aceea este si inflatie si preturi mari la produse - astia enumerati mai sus ei sunt unii din cei care produc paguba si inflatie intr-o tara.

| goguPatent a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Ce scrii tu aici s-ar intampla intr-o tara unde statul controleaza tot.
Nu vrem asa ceva. Am ajunge un Belarus, o Coree de Nord, o Cuba sau o Romania a anilor '80.

Repet inca odata, firmele alea functioneaza legal. Nu e vina lor ca e pica clientii in plasa. Daca nu ar avea clienti ar disparea de de pe piata libera. Simplu.

Ca tu ai frustri ca te-au furat, e alta discutie,

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru goguPatent):

Prietene, eu nu am nici o frustare si pe mine inca nu m-a furat nimeni de gen escroci CETELEM si daca as putea i-as fura pe astia gen CETELEM fara sa imi pese de lege! - Numai cuvantul IFN spune realitatea despre ei insa nu nu prea intelegi = institutii NON BANCARE - adica niste bisnitari care si-au facut un SRL de rahat si stii cum lucreaza - Direct cu Bancile daca nu stii - aceste IFN au conturi unde?, in AER?, nu prietene - au conturi in bancile legale din tara asta - iar aceste banci fiindca in conducerea lor ca mahari sunt tot niste jeguri de mafioti imbogatiti peste noapte de aiurea stii ce fac?, pai acum nimeni nu prea se imprumuta nici pe la banci fiindca dobanda e cat casa si ca sa tii bani in banca in tara asta mirosi doar a prost si fraier cu cioc - smekerii astia din banca dau acestor IFN credite cu dobinda redusa la care muritorul de rand nu are acces si apoi jegurile celelate din IFN gen CETELEM stii ce fac? = vand banii bancilor cu supra-pret - adica cu o dobanda DAE de aproape 100% - ia zi tu amice acum - cam a ce miroase asta?, iti spun eu - a excrocherie-camatarie mana in mana cu statul, iar smecherasii de la BNR se fac ca ploua si nu le pasa de asta, iar cei de la combatere evaziune si spalare de bani nici atat, ce rezulta ca sunt de fapt aceste IFN-uri? = nu sunt altceva decat firme de spalat bani si de produs inflatie! Deci, e cazul sa te cam trezesti la realitate si nu sa vii cu sto-uri din astea ca functineaza legal si asteapta prostul sa cada in plasa lor. Sa nu imi mai scrii ca te pun in ban fiindca despre aceste IFN-uri si masinatiile financiare ce le fac stiu prea multe si e bine macar la ce am scris aici sa te gandesti de 2 ori cand revii cu un raspuns care e sec ca al tau.

| goguPatent a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Clar ti-ai luat teapa de la ei, altfel nu te-ai agita asa.

| Wr3nch a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

De ce imi dai mie nefolositor pentru un fapt real? Daca ei credit fara sa citesti contractul vina e exclusiv a ta. Tu esti din ala care se supara ca ii raman bijuteriile la amanet desi a expirat contractul si nu a dat banii inapoi la timp, nu?

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Si daca ai nevoie de lupa ca sa citesti?

| Wr3nch a răspuns (pentru dany1988122):

Citesti cu lupa. Ceri contractul in PDF si ii faci zoom pe PC sau telefon. Rogi pe cineva rabdator sa il citeasca. Faptul ca nu vezi tu bine tot nu e o scuza, pentru ca semnarea contractului implica ca ESTI DE ACORD cu termenii contractului. Nu mai e problema lor daca ii stii sau nu.

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Nu trebuie sa fie totul la vederea oricui vede?

| Wr3nch a răspuns (pentru dany1988122):

Pai am zis mai sus. Textul se poate mari prin N metode. Tot obligatia clientului sa citeasca e. Sau sa puna intrebari. A nu se intelege ca apar IFN-urile, is camatarie legala, dar nici nu vin sa iti sparga usa sa arunce cu bani in tine, ca ii iei tu benevol.

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

Nu, nu. De fata

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Pentru GP asta numit GoguPatent > Da, sunt jeguri fiindca sunt camatari interlopi mafioti mana in mana cu organele statului! care e problema ta?, intreaba-te mai bine de unde au banii de imprumutare care sunt de ordinul milioanelor de dolari! - astia trebuie desfiintati total din tara, confiscat tot, bagati la puscarie si unora ca tine GoguPatent le trebuie putin bagat organul in gura! ce zici de asta?