Ai face un portret de familie... la distanta?

Voi aveti portrete de familie acasa? Facute la un studio foto, pe la serbarile de la scoala sau la ocazii speciale? Probabil ca aveti si o groaza de amintiri frumoase legate de ele. Dar cum ar fi sa va mutati in alt oras, sa alegeti o facultate in alta zona sau sa emigrati?

Pentru ca ar fi pacat ca traditia portretelor de familie sa se piarda, fotograful John Clang se foloseste de tehnica si ii aduce pe cei plecati un pic mai aproape. Proiectand un apel video de pe Skype, el creaza imagini precum cea de mai jos.

O asemenea fotografie v-ar mai alina din dorul de cei dragi?

Alexandra - TPU

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Penetrantă imagine.

Apache
| Apache a răspuns:

Singura chestie care atrage la fotografiile de grup...este faptul ca au fost facute impreuna.
Ca poti sa te uiti la ea si sa zici,, am fost acolo cu totii,,
La o fotografie de acest gen ce poti sa spui? ...maicamea era plecata in korea, taiacmiu pe luna si fimea in palestina? si ne-am adnunat toti pe skype ca sa facem o poza?
care e farmecul? mi se pare doar o imagine plastica si rece.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

S-a inventat Photoshop-ul, asa ca, in cateva minute, imi pot face oriunde un astfel de portret. Si, vorba Poneiului: n-ar trebui sa arate ca dintr-o operatiune de salvare de pe Titanic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se face nitel frica... parca e fata aia inecata, din Don't Look Now...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te apar eu stai linistit laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poza asta parca e reclama la IKEA...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa, s-a inventat photoshop-ul si-mi fac ce pozne vreau. Dar nu asta e esenta unei poze, ci faptul ca-ti aduce aminte de o calatorie sau o intrunire. N-are nici un farmec sa iei pozele citorva si sa le pui gramada, chipurile "uite ce fericiti eram in ziua Z... chiar daca nu ne-am vazut".