| RAY a întrebat:

Ai trimis cu colet cu livrare prin olx, nu inteleg de ce sa trimit coletul inainte sa primesc banii?

Va deveni vizibil pe OLX după o scurtă verificare. Uite ce urmează să se întâmple:
Când cumpărătorul dă comandă pentru produsul tău, îți trimitem un e-mail.

Acceptă comanda în 2 zile (48 de ore) și predă sau trimite coletul în 3 zile (72 de ore).

Vei primi plata acasă sau în contul tău bancar. De obicei durează între 2 și 3 zile de când cumpărătorul a primit și acceptat coletul.

9 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Pai cam asa sta treaba pe OLX.Banii ii poti primi in contul bancar sau prin plic.
Dar in mare parte tranzactiile pe OLX sunt safe.
Acum o luna am trimis un colet de la Brasov la Bucuresti prin FanCourier si am primit banii dupa patru zile.Si asta fara sa iau legatura cu persoana careia i-am vandut produsul.

| RAY explică (pentru LordCristobal):

Hey,mai sunt uni care cumpara de pe alibaba și vând pe olx

| anonim3247 a răspuns:

Am cumpărat SUTE și SUTE de lucruri de pe OLX în 4 ani din toată țara.
NUMAI cu plata ramburs la curier când primeam coletele acasă.
Nici măcar o țeapă nu am luat în coletele primite.
Când vânzătorii NU vroiau să îmi trimită lucruri scumpe fără să plătesc eu înainte - le spuneam să bage numele meu pe internet și să citească ce găsesc.
După asta trimiteau tot cu plata când primeam coletele.
Erau lucruri vechi sau foarte vechi de tip ce găsești în magazine cu antichități sau târguri cu antichități.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Lucrurile astea le duceam undeva în centru și veneau unii să le vadă și să le cumpere.
A fost ideea nevestei și au ieșit bani frumoși.

| anonim3247 a răspuns:

Tu întrebi ca vânzător - De ce să trimiți colet înainte să primești banii?
Eu ca cumpărător de asta NU trimiteam bani înainte
- ajungea coletul după 7 zile că vânzătorul nu mai trimitea a 2 zi coletul după ce primea banii în cont
- dacă vânzătorul vrea banii repede - pune coletul AZI și mâine l-am primit și am plătit la curier.
Am încercat eu și cu plata ÎNAINE și sunam vânzătorul să întreb când trimite coletul și unul mi-a spus că pleacă 3 zile și când se întoarce îmi trimite coletul.
După aia NUMAI cu plata la curier am cumpărat sute de lucruri ca să se GRĂBEASCĂ vânzătorii să îmi trimită coletele.

| RAY explică (pentru anonim3247):

Eu vreau sa vand ssd cu windows preinstalat, dar nu poti verifica pe loc, e mai complicat

| anonim3247 a răspuns (pentru RAY):

SSD-uri am cumpărat de pe OLX fără verificare modelele astea foarte vechi dar cu memorie SLC și foarte scumpe pentru SSD vechi de peste 10 ani.
Am luat 3 Intel și 5 Samsung exact ca astea și le-am găsit foarte greu.
https://www.google.ro/......ps?/search
https://www.google.com/......ps?/search

| RAY explică (pentru anonim3247):

Samsung și Intel sunt nr1 la capitolul ssd, și eu am de la Samsung are 7 ani și merge super, in schimb a data se strica repede

| anonim3247 a răspuns (pentru RAY):

Uite așa căutam zilnic pe OLX SSD cu memorie SLC și cum apărea unul din alea 2 imediat spuneam vânzătorului să îl trimită din orașul lui.
Nu le verificam și toate au fost bune exact cum erau în anunțuri.
https://www.olx.ro/oferte/q-ssd-slc/