| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine.Are 18 ani prea cuminte,fricoasa,se ascunde,nu vrea sa vada pe nimeni,nu vrea prieten, prefera singuratatea.As vrea sa stiu cum o pot convinge sa umble cu mine,ca nu vrea sa ne intalnim,o stiu de mult, inca nu a umblat cu niciun baiat.E atat de timida incat se pierde nu poate comunica cu un baiat.Cum as putea eu sa o fac sa fie mai curajoasa, ca totusi la varsta ei de 18 ani,nu e normal sa fie timida,ar trebui sa vorbeasca si sa nu mai fie singura. Unde pot gasi un psiholog care sa o ajute si sa vorbeasca cu ea? Daca as putea sa gasesc unul pe net, ar fi bine.Stiti cumva unde il pot gasi? dau si funda ca sa fiu domn.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cu siguranta este o fata cuminte si intr-adevar are un grad de timiditate, putin mai mare, fata de varsta de 18 ani, dar cred ca poti sa incerci sa discuti cu ea, fara sa o sperii, sa-i propui sa fiti doar prieteni si nu iubiti, sa-i dovedesti ca poate sa aiba incredere in tine si poti sa faci acest lucru, initial, in scris.
Incepe prin a-i scrie ce simti pentru ea, ca-ti place de ea, ca o respecti si ca tii mult ca ea sa-ti fie prietena, sa puteti sa discutati despre teme comune care va intereseaza. La aceasta varsta, sigur ca este eleva, poate ca suntei chiar colegi, tu nu ai dat nici un fel de precizari despre cum a-i cunoscut-o, ori daca sunteti la aceiasi scoala.
Chiar daca nu umbla cu baieti, sigur ca are o prietena, pe cineva mai apropiat, de la care a-i putea afla ce-i place, pentru a sti ce teme poti sa abordezi in scrisoarea pe care ti-am propus-o.
Nu cred ca are nevoie de un psiholog, cred doar ca, gandeste altfel decat fetele obisnuite, care vor sa fie "bagate" in seama si cucerite.
Poate ca, are acasa o situatia materiala mai precara, ori poate are niste parinti foarte severi, nu ai de unde sa cunosti acest lucru si de aceea inainte de a o aborda, incearca sa afli mai multe despre fata care iti este draga.
Mult succes, multa sanatate si fii un adevarat cavaler si sunt sigura ca, vei avea doar de castigat.

| anonim_4396 explică (pentru mariana):

Mersi mult de tot o sa fac sa fie binewinking

| mariana a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos, sper sa nu ma dezamagesti.
O seara placuta si multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru mariana):

La fel si tiewinking