| angel_5676 a întrebat:

Ajuutor! Cineva de pe mess mi-a intrat in calculator punandu'ma sa descarc ceva. Mi'a luat tot din calculator. Am instalat iar windowsul si am observat ca nu mai avea firewall.si am instalat alt firewall. zone alarm. Credeti ca acel cineva mai e pe pcul meu? Stia tot ce fac, ce vorbesc pe mess! Ce trebuie sa fac? Ajutati'ma!

2 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Daca ai firewall trebuie sa stii si cum sa-l folosesti, nu trebuie sa accepti orice de dragul de a accepta pentru ca atunci degeaba il mai ai.

| adryano05 a răspuns:

Salut!
Daca ce ti-a trimis e un program legal, gen TeamView, cred ca nu vei mai avea probleme. Daca insa ti-a trimis vreun soi de virus si atunci cand ai reinstalat windows-ul nu ai formatat si celelalte partitii (D, E, etc) e posibil (cel putin teoretic) sa mai ai probleme. Eu iti recomand sa salvezi pozele, documentele si ce mai ai tu important (care nu au fost trimise de persoana respectiva) si sa formatezi si celelalte partitii. Si sa tii minte ca firewall-ul nu prea te protejeaza daca tu accepti diferite programe despre care tu nu stii mare lucru!
Succes!