| Puitaaa a întrebat:

Am 17 ani si am un prieten de aproape 2 ani.Mai tot timpul stam impreuna, unde e el sunt si eu si tot asa.Ne gandisem ca la varsta de 18 ani ai mei sa ne mutam impreuna, insa a intervenit o problema:joia trecuta o raceala ma incercat, motiv pentru care nu am fost la scoala ci la prietenul meu, la fel s-a intamplat si vineri.Ieri seara, tatal meu a aflat de acele absente incepand sa se isterizeze. Absentele ca absentele dar urmau a fi motivate pentru ca intr'adevar ma simtisem rau si pentru a evita sa inceapa cu morala si etc am preferat sa ma duc sa stau la prietenul meu.Mama aseara cand am ajuns acasa, la un moment'dat mi-a spus sa'mi iau lucrurile si sa plec la Alexandru (prietenul meu), pe moment nu am bagat-o in seama, gandindu'ma ca o spune la nervi, dar mai apoi tot insista cu asta, astfel incat noaptea, am dezbatut prin mesaje acest subiect cu Alex. Mi'a propus sa ma mut la el, daca tatal meu va mai ridica mana o singura data asupra mea si mi-a promis ca ma va lasa sa'mi continui scoala, ba chiar ma va tine el in scoala, numai sa o termina, pentru ca mai am 2 ani de liceu. Apreciez mult gestul lui si mi-a demonstrat ca ma iubeste si as vrea sa plec, dar nu stiu sigur daca parintii mei in urma plecarii mele de acasa ar putea face ceva sa ma ia inapoi. Din cate stiu eu, dupa varsta de 16 ani ai discernamant, adica esti capabil si raspunzi de propiile decizii.Deci daca as pleca si m'as muta la el, ar putea veni dupa mine sa ma ia cu forta inapoi acasa, din moment ce eu am plecat de bunavoie cu prietenul meu si nu mai vreau sa ma intorc? va rog ajutati-ma pentru ca e foarte important pentru mine sa stiu ce sa fac, nu mai suport agresiunile tatalui mei si nici certurile si stiu ca daca as sta cu alex mi'as vede linistita si de viata si de scoala. Ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai pe fundul tau acasa, ca sex gasesti cat cuprinde!

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa pleci de acasa, fiind minora il pot acuza pe prietenul tau de corupere de minore si prin plecarea ta ii faci si lui rau.

mira
| mira a răspuns:

Mutandu-te asa de timpuriu la prietenul tau iti distrugi tineretea. El acum te iubeste, dar poate sa-i treaca dragostea si atunci ce te faci? Iti promite ca te va intretine la scoala.Cu ce bani, cand somajul face ravagii si lefurile scad? Apoi, va trebui sa te comporti ca o nevasta:sa gatesti, sa speli, sa calci, sa faci curatenie.Mai ramane timp de studiu? Mai bine impaca-te cu ai tai si pastreaza o relatie romantica, specifica varstei cu prietenul tau.

| Alissa193 a răspuns:

E bine sa stii ca ai alaturi o persoana care te iubeste si tine la tie.Si parintii tin la tine si cred ca ar vrea sa te protejeze dar faptul ca tatal e agresiv nu e bine.La 17 ani bataia nu ajuta si el ar trebui sa stie ca copilul nu se educa in acest mod.Parerea mea ar fi sa pleci pentru o perioada la prietenul tau pina se vor calma lucrurile(ei nu vor putea sa te invinovateasca ca ai fugit de acasa o data ce singuri te-au "alungat". Sunt sigura ca nu o sa reziste mult si te vor cauta.Atunci poti sa vorbesti linistit cu ei si sa ajungeti la un compromis, sa le explici ce e cu absentele si faptul ca deja ai 17 ani si poti lua propriile decizii. Poate ai ceva rude cu care te intelegi mai bine-poti sa le spui problema ta si poate ei ar putea sa vorbeasca cu parintii tai ca intre maturi pentru a le putea explica situatia.Bafta si rabdare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te impaci cu ai tai...si sa pastrezi si relatia cu prietenul tau... dar problema e cu tatal tau... daca mai da o singura data in tine il "ameninti" ca te duci la prietenul tau si nu il mai consideri tatal tau...pentru ca daca te iubea... te intelegea ca ai 17 ani si nu mai ai 12 ani sa iti spuna el ce sa faci, nu stiu eu in locul tau asa asi face...iti urez succes cu tatal tau! :*