| Mihaela2023 a întrebat:

Am 95 de kilograme şi trebuie sa slabesc in 3 luni.
Cum aş putea sa slabesc mai repede? există vreun regim alimentar cu care să slabesc in 3 luni?
Daca am 95 de kg, cat timp îmi va lua ca sa slăbesc?

22 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Regimul alimentar să ia de la nutriționist sau antrenor personal.
Slăbești prin deficit caloric și sport. Nu diete

| Celcestietot a răspuns (pentru AnemonaP):

Dar dietele + sportul nu e o combinatie buna? thinking

| AnemonaP a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă bagi,, dieta" pe net găsești tot felul de,, regimuri alimentare" sa le numesc așa, unde caloriile sunt foarte putine, efectiv te înfometezi câteva săptămâni, ca după, când revii la caloriile de dinainte, sa te îngrași. Dietele sunt pentru câteva kg, pentru slăbit adevarat, un regim sănătos, deficit caloric+ spor sa arzi ce ai consumat. Cu mâncare putina, nu facem treaba

| Celcestietot a răspuns (pentru AnemonaP):

Hmm, eu zic ca nu te infometezi daca ai o dieta corect stabilita. Acele valori numite macronutrienti si micronutrienti trebuiesc calculate ca sa se muleze alimentatia pe individ si bineinteles sa ajute la scopul dorit. Mda, sa arzi ce ai consumat, si pe langa asta energia se transforma.

| AnemonaP a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, însă, dietele de pe internet nu sunt personalizate pentru înălțimea, greutatea și nivelul de activitate al persoanei

| Mosotti a răspuns (pentru AnemonaP):

Corect, nu neaparat sport, poate sa nu faca daca nu vrea, deficitul caloric e principal.
Eu am slabit fiind extrem de sedentar, am slabit 4 kile lunar, ard 2300 Kcal si am mancat 1300 zilnic.
La deficit de 1000 cam atat se slabeste 4-4, 5 kile pe luna.
Dar am mancat orice, nu conteaza ce am mancat doar de 1300 Kcal.

| Mosotti a răspuns (pentru AnemonaP):

Foarte bine zis, dietele de pe net nu-s personalizate.

| Celcestietot a răspuns (pentru AnemonaP):

Right;-D

| AnemonaP a răspuns (pentru Mosotti):

Normal. 80% regim 20% sport, însă, prin sport te sculptezi altfel. 1000kcal e înfometare. Trebuie sa își calculeze cate calorii ar trebui sa mănânce la intaltimea, greutate și gradul ei de activitate și sa reducă cu 200.

| Mosotti a răspuns (pentru AnemonaP):

Da, dar putini sunt dispusi sa faca sport, de aia am zis ca se poate baza pe regim. Ca sa faca sport stia si ea!
Cel mai bine sa se duca la un nutritionist, ca nu e ea de calcule.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să slăbești, cât?

| Mosotti a răspuns:

La cate kile vrei sa ajungi? Ai uitat sa spui adica cel mai important lucru.

Poti manca orice, doar sa ai mai putine Kcalorii decat arzi, si iti reglezi ritmul de slabire in functie de cat vrei si in cat timp vrei sa dai jos.
Zi-mi la cate kg vrei sa ajungi in 3 luni.

| Celcestietot a răspuns:

Greu sa dai 95 de kg in 3 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Are 95 kile, nu ai citit atent, nu vrea sa dea jos 95 kile, dar nu ne-a zis cate kile vrea sa aiba dupa 3 luni, ca fara asta nu putem zice, ca daca vrea sa dea 5 kile, jos poate in 3 luni, daca vrea 20, e mai greu, deci depinde.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Draguta interventia ta happy. Poate si 20, dar e mai costisitor.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai da, gresisei cu 95 kile de dat jos.
Sa dea 20 se poate dar sa faca foamea serios de tot.
Ar trebui sa aiba 1560 Kcal/zi in minus fata de ce arde, si daca arde un 2000, ar trebui sa manance doar 450, adica extrem de putin.
Daca arde 2200-2300, trebuie sa manance 6-700 doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă jogging (alergare), gimnastică, activități sportive și eventual dans+o dietă sănătoasă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea e asa ocupata, ca nu prea le arde de sport, cand vine acasa omu de la munca, vor si eu sa se uite la TV, sa se relaxeze, majoritatea asa-s din ce am intalnit, si chiar se suparau cand le ziceam de sport, cum ca stiau si ei asta, pe ei ii interesa dieta, ca aia nu stiau sa si-o faca.

De elevi nu mai zic, ca dupa scoala trebuie si teme sa faca.
Evident ca e bine sa faca sport, dar aia e.

| AVAAVA a răspuns:

Se pot face progrese în 3 luni. Dar nu as opta pentru diete minune. Dietele dau efectul de yoyo. Dieta trebuie combinata cu sport, dar sub îndrumarea unui specialist.
Scrie-mi și încercăm sa găsim împreună cea mai buna soluție.

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Mananca multa salata, ajuta foarte mult.

| Cismarualexiamaria a răspuns:

Poți încerca dieta Ducan, este foarte buna și vei vedea rezultate rapid

| Mosotti a răspuns (pentru Cismarualexiamaria):

Nu conteaza ce dieta foloseste, poate manca orice, doar sa aiba calorii mai putine decat arde.
Dar poate incerca si ce zici tu.