| analfabet5698 a întrebat:

Dati-mi un regim alimentar pe care daca il tin (nu conteaza cat timp ) sa slabesc de la 82 de kilograme la 59! Va implor!

3 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Nu e nevoie decât d eun regim alimentar echilibrat şi multă răbdare. Evită prăjelile cât de mult poţi, pâine mai puţină, fără fast-food. În rest poţi mâncă aproape orice, dar cu limită.

| đɾεαmεɾ a răspuns:

Ce NU MANCAM :

Fara paine si paste
Fara carne
Fara dulciuri
Fara lactate
Fara prajeli
Desi pare destul de radicala, nu e cazul. Ce MANCAM :

Legume. Eu preferam salata si varza taiata marunt. Sunt pline de vitamine si pot fi mancate des. Combinatiile cu rosii, ardei, castraveti erau bune, dar prea satioase (parerea mea).
Orez. Fie fiert si in combinatie cu salatele, fie fiert si prajit putin in ulei de masline.
Cartofi. In mare era vorba de cartofi fierti, dar si cartofii la cuptor sunt buni (dureaza insa putin prea mult)
Fructe. Poate cele mai importante. Nu trecea o masa fara sa mananc un greph, o banana sau doua mere. Din cate stiu sunt cele mai bune la digestie. Cred ca orice fruct e bun, dar nu garantez.
Iaurt. Exista iaurturi dietetice. Au un gust oribil, dar creaza diversitate si te ajuta la moral.
Cel mai important, pe tot parcursul curei de slabire, am facut sport. Nu e nevoie sa mergeti la o sala, din punctul meu de vedere incurca mai mult pe perioada curei. Nu e nevoie nici sa o luati la fuga prin cartier, multi probabil neavand timpul necesar. E destul sa aveti doua gantere(greutati) acasa, de cate kilograme doriti si puteti. Costa cam 30 Ron/buc, dar pot fi folosite oricand, in orice circumstante, nu se poate strica nimic la ele si nici nu va ocupa mult spatiu in casa/apartament. Cu ele, din ora in ora, aveam pregatite exercitii. Fiind independente una de cealalta, se puteau antrena toate grupele de muschi individual. Dar trebuie constanta! Dupa o serie de exercitii, e nevoie de hidratare! Beti multa, foarte multa apa, undeva in jurul a 4 L pe zi, iar dupa ce ati terminat cu o serie, intodeauna sa aveti un fruct la indemana. Eu preferam banana fiindca stocheaza mai bine energia.(Sper ca te-am ajutat)

| Cosmin86 a răspuns (pentru đɾεαmεɾ):

Fara carne, fara lactate? Si proteine din parti, proteinele sunt foarte importante pentru sanatatea organismului. Fara carne, si recomanzi cartofi care au amidon si altele? Si iaurt = porcarie procesata.

Da, slabesti cu ce ai zis tu, dar ai mari sanse sa te imbolnavesti mai tarziu + ca sistemul imunitar se duce naibii. Regimul tau e bun doar daca ai un genetic exceptional ( adica sub 1 % din populatie au asa ceva ).

Mai bine mai te documentezi.