| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am ajuns la concluzia ca oamenii traiesc pentru un anumit scop. Unii au ca scop sa-si vada copiii la facultate apoi casatoriti,altii au ca scop sa isi construiasca o casa si sa-si gaseasca marea pasiune,dar nu vad pe nimeni sa ajunga la scopul dorit. Observ ca omul alearga dupa scop dar nu-l ajunge, si parca asta ii da putere sa mearga mai departe, acel scop dupa care alearga.Cand ajunge totusi la scop,intra in depresie si se intreaba,pai eu dupa ce scop sa mai alerg? Sunt vesnic nemultumiti oamenii,parca se simt inutili in viata daca nu alearga dupa un scop. Odata ce nu alergi dupa un scop,te intrebi, care e scopul meu in viata daca si asa mor? De exemplu eu am ca scop sa imi construiesc o casuta si sa invat dansul iar asta imi da curaj sa lucrez sa imi iau caramizi si sa merg la lectii de dans, dar odata ce voi avea acea casuta si voi sti sa dansez nu voi intra oare in depresie ca viata mea nu mai are un scop dupa care sa alerg? Oamenii religiosi crestini de exemplu au ca scop in viata tot ce scrie acolo in biblie? Ei alearga dupa paradis?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu sa numai ma doara ochii, de ieri ma omoara durerea de ochii

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Vrei sa te bantui la noapte? o sa fiu mai fericit, o fi de vina ca stau mult pe laptop nu stiu de maine mai raresc orele

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Ce mult am citit...

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

"Anything I would never want to lose is always lost. It is a given that everything that is worth wanting will be lost the moment I obtain it. There’s nothing worth pursing at the cost of prolonging a life of suffering."

| 393Dan a răspuns:

Eu mai degraba as zice ca fiecare din noi are sperante si vise. Ci doar cei care intr-adevar isi pun ca scop sa-si atinga acele teluri se simt realizati la sfarsitul vietii.

| Robert160 a răspuns:

Insasi existenta, simpla traire este de ajuns

| nhhv a răspuns:

Spui prostii. laughing Inutili se simt cei imaturi. Cu siguranță fiecare avem un scop pe care ar trebui să-l așteptăm.
Nu intri în depresie, din contră, atunci îți găsești liniștea.

| anonyymuusss a răspuns:

Așa m-am simțit eu după ce am intrat la facultate. Simteam ca am îndeplinit ceea ce îmi doream și o depresie crunta m-a secat de orice chef de viața.