| VasileRapidistu13 a întrebat:

Am anxietate de 3 ani și fac terapie de de 2 și tot nu mi-a mai trecut, nu e cam suspect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cine să mă ajute sunt singur,nimeni nu mă susține,azi când mi-am făcut poza pentru legitimație la training in fabrica nu puteam sta normal,am inceput sa tremur rău,nu puteam sa controlez sub nici o forma tremurul ăla, m-am făcut și de râs,că nu le-am zis că am anxietate,atacuri de panica la nimeni și nici că iau tratament. E injositor că am așa ceva ditamai omul,sincer nici nu mai îmi vine să merg la lucru, daca o sa incep sa tremur când mă pune pe linie, o sa rada aia ca prostii, nici picioarele nu mi le mai simțeam așa nasol m-am simțit, le simțeam amorțite cum naibii sa lucrez in stadiu asta? Să mă fac de râs? laughing Tremurul ăla apare când rămân fără bani, că deștepțu iar am jucat acum câteva zile la păcănele și am pierdut și cei 140 de lei ce ii mai aveam,și acum anxietatea iar mă rupe,și eu fix acum sunt pe punctul de a mă angaja,dar nu cred că o să mă descurc că anxietatea se manifesta cam horror,nici nu am mai lucrat de ani buni, sau sa iau contact cu oameni necunoscuți,depresia ma izolat complet,ma făcut ko,și anxietatea mă făcut aproape leguma,de la tremurul ăla nici până la magazin nu reușeam să ajung. Îmi este frica sincer sa nu mă ia tremurul și să fiu văzut cum am fost azi,că o să intru în pamant de rușine o sa zică lumea că sunt nebun! Și atenția mi-o afectează serios, totul aproape, și aici nu e deloc ușor, numai la training am dat ogramada de teste, am stat 12 ore,ogramada de chestii ne-a arătat,capul calendar mi la făcut,aproape nimic nu am reținut,când o să intru pe linie o sa am probleme,bine dar nici ceilalți nu știu,adică nu toți chiar daca ei se dau că știu,sa văzut câte știu unii laughing
Daca aveam bani in momentul asta altfel statea lucrurile,mă puteam duce la muncă liniștit
Am dat vina pe emoții dar nu le-am spus că am anxietate sociala,e totuși ciudat că cu unii am stat la discuții în pauze ceea ce înainte când nu aveam anxietate nu o făceam,eram foarte retras,doar in anumite contexte mă rupe anxietatea nu tot timpul,gen cum a fost azi de am stat sa îmi facă poza tremuram rău dar în alte momente nu am tremurat,deci e complexa anxietatea, foarte greu de înțeles și de controlat, dar repet la mine e chestia de bani.
Am pus și întrebări legate de suicid dar mi le-au șters adminii, alții când postez nu sunt șterse la mine sunt șterse pe loc
Când ești la pământ nimeni nu te baga in seama, nici neamurile

36 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Or fi și situații iremediabile, mai știi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Personalitățile puternice nu pot fi terapate ușor.

| VasileRapidistu13 explică (pentru sadrian46):

Pai da dar daca faci tot ce ti se spune ca exercitii, ce sa faci mai mult de atat?

| sadrian46 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Să faci efortul tău de a te schimba.

| VasileRapidistu13 explică (pentru sadrian46):

Dar ce anume sa faci? detaliat, fac sport, mananc sanatos, eu mai gandesc si optimist cand zboare mintea aia e, mai fac si chestii care imi plac, citesc, fac exercitii de autocontrol altceva ce? ma relaxez cu muzica.

| sadrian46 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Să te gândești ce vrei de la viață și de ce. Iar dacă vrei ceva, să faci ceva, cât de puțin, pentru acel ceva.

| VasileRapidistu13 explică (pentru sadrian46):

Am scopuri. petrec mult pe net momentan, din cauza unor probleme dar se remediaza, v-am zis ca am facut de toate.

| sadrian46 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Alege un scop din cele multe și ocupă-te de el.

| Lioana a răspuns:

Pai spune anxietatii: "Gata. M-am saturat de tine. Pleaca de aici!

| Floridori a răspuns:

Anxietatea poate fi controlata prin tratament medicamentos, recomandat de medicul psihiatru.Pe langa asta, se poate face si psihoterapie (atentie, nu orice sedinta la psiholog intra in aceasta categorie! Psihoterapeut poate fi doar un medic psihiatru sau un psiholog clinician, ori un psiholog care are si o supraspecializare in psihoterapie.) pentru a reusi sa controlezi emotiile ce conduc la anxietate si poate sa descoperi ce o cauzeaza, pentru a incerca sa elimini cauzele, sau sa cicatrizezi rani ori traume emotionale.

Anxietatea nu "trece", cu atat mai putin doar prin terapie, ci inveti sa o controlezi in timp, iar tratamentul medicamentos ajuta in acest sens, in paralel cu alte metode terapeutice.

Multa sanatate!

| VasileRapidistu13 explică (pentru Floridori):

Psihologii sunt hoți

| Floridori a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Mi-e teama ca nu ai inteles raspunsul meu in ansamblu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Anxietatea nu se poate vindeca? In special cea cronică? Doar sa poate controla? sad

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

In momentul in care o afectiune devine cronica, nu se mai poate vindeca, ci doar se poate controla prin tratament.I se poate stopa sau incetini evolutia, se pot trata simptomele, se poate inclusiv sa se ajunga la involutia bolii si chiar vindecarea ei partiala, dar nu se poate vindeca efectiv si in totalitate.

Anxietatea (cronica) nu face exceptie de la regula.Ti-am zis asta mai de demult, dar in ziua aia erai suparat pe mine si cred ca nu ai dat importanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Eu niciodată nu am fost supărat pe tine,eu te iubesc efectiv laughing îmi plac foarte mult răspunsurile tale.
Anumiți psihologi,terapeuți susțineau pe TikTok ( acolo s-au mutat multi) că și anxietatea cronică se poate vindeca,orice forma de anxietate. Altcineva spunea că,,cronică " nu are corelație cu faptul că nu se mai poate vindeca ci doar că o ai de mult timp. Acum eu nu mai știu pe cine să cred. Pai o sa intru în pământ daca tot iau xanax și fara xanax e nasol rău,nici un tratament nu își face efectul,sa mă calmeze decât xanax,medicul zicea că la nevoie dar eu de fapt zilnic am nevoie de așa ceva altfel e grav,se manifesta oribil.
Înseamnă că toată viața trebuie sa iau xanax laughing daca nu se poate vindeca,cu xanax oricum nu se poate,văd că am rezistenta la orice tratament anxiolitic,sau psihiatru e prost și nu știe ce schema de tratament sa facă să scap de anxietatea asta,măcar să nu mai simt frica aia in public nejustificată, in casa nu am nimic, sau in magazine mici oricâtă lume s-ar afla.
Îmi e frica sa nu înceapă atacurile de anxietate la lucru că am trecut de interviu urmează să lucrez săptămână viitoare, daca o sa o pățesc o sa mă afecteze grav, că e rușinos sa ai așa ceva, eu nu le-am spus la interviu că am anxietate că nu mai mă lua 100% mă cam îngrozește puțin să nu incepe sa îmi tremure capul pe acolo laughing și să nu mă descurc din cauza anxietății. Nu știu dacă ai vreo idee dar cred că nu realizezi cata suferință îmi provoacă când ies afara nu mereu ce e drept,uneori parcă nici nu exista, dar când începe e horror, se vede pe fata mea că sunt speriat, sper sa nu pățesc la lucru că dacă o să pățesc o sa fiu nevoit să le spun oamenilor că am așa ceva, dar sunt sigur că mă vor da afara!
Eu nu știu de ce simt frica aia că eu mă pot bate și cu 3-4 oameni deodată, treceau efectiv copii pe langa mine, femei bătrâne și simțeam teroarea aia, dar culmea e că dacă e ceva de bătaie parcă îmi sare imediat frica aia nejustificată, sunt niste chestii care mă depășesc și nu înțeleg de ce nu mi teama sa mă bat cu 3-5 oameni dar simt in schimb frica și panica când ies pe stradă și nu are nimeni nimic cu mine
Normal la cat e de gravă anxietatea trebuia să îmi fie frica de bătaie, dar mie nu îmi e frica daca e ceva de scandal că știu cum dau cu dreapta laughing

| VasileRapidistu13 explică (pentru Floridori):

Dar eu nu inteleg ma care-i diferenta dintre a o controla si a vindeca? ca ori ca controlezi gandurile ori ca esti vindecat tot acolo ajungi.

| Floridori a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

In niciun moment nu am spus ca nu ai intelege asta, cu toate ca a controla si a vindeca sunt, in mod categoric, lucruri foarte diferite, mai ales atunci cand vorbim de o afectiune cronica.Haide sa luam o afectiune cronica la intamplare, care vrei tu (diabet, cancer, gastrita, schizofrenie etc.); una este sa vindeci o afectiune, ceea ce implica sa scapi de acea afectiune fara a mai resimti efectele acesteia niciodata si alta este sa o controlezi astfel incat sa nu se agraveze si sa poti trai cu ea toata viata fara a ajunge la complicatii majore, asta presupunand un efort zilnic si constant, toata viata.

In raspunsul meu ca nu ai inteles ce am vrut sa spun, m-am referit la comentariul tau cum ca psihologii ar fi hoti.Asta deoarece eu am specificat ca nu poti face psihorapie cu orice psiholog.Tu mergi sa faci terapie cu un psihiatru sau un psiholog clinician? Iei si tratament medicamentos?

Daca mergi la un psiholog fara ca acesta sa fie psihoterapeut, iar acesta a spus in mod specific ca faceti TERAPIE si ca te poate VINDECA, atunci sunt partial de acord cu tine, ca este un hotoman.Nu este chiar hot pentru ca nu iti ia banii din buzunar fara stirea ta, dar te pacaleste.

Daca tu faci terapie cu un psihoterapeut, atunci sunt sigura ca acesta ti-a spus ca este necesar sa iei si tratament medicamentos.

Decizia a tot ceea ce faci iti apartine in totalitate, dar tu aici ai expus o idee, ai intrebat ceva, iar eu am raspuns in limita priceperii mele.Nu sunt genul de persoana care sa jigneasca.Raspund in cele mai multe cazuri serios si cu cele mai bune intentii.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana si oamenii care se iubesc se mai supara.Partea buna este ca se impaca repede laughing
Voi raspunde aici si ceea ce aveam de gand sa raspund la celalalt topic, la povestea cu sederea ta in afara. Daca raspunsul ii va fi de folos si celui care a intrebat, cu atat mai bine.
Intr-adevar o boala cronica poate fi vindecata, dar asta se intampla in cazuri foarte rare si in general, tratamentul consta in interventie chirurgicala, ceea ce nu se poate aplica in cazul tulburarilor psihice.
Se cunoaste atat de putin despre mecanismul mintii, incat am putea spune ca suntem in Paleoliticul psihiatriei.Asta ca sa intelegi de ce este atat de dificil sa se gaseasca un tratament eficient din prima.
Anxietatea pare sa aiba un mecanism mult mai complex decat cel pe care il intelegem in prezent.Studii recente arata ca aceasta afectiune functioneaza ca un cerc vicios.O persoana cu anxietate va cauta modalitati de vindecare, iar aceasta cautare plus faptul ca nu gaseste o rezolvare reala, va genera si mai multa anxietate, iar asta va face ca omul sa caute si mai disperat rezolvari, ajungand astfel sa se invarta intr-un cerc vicios.Cu cat simti ca te apropii mai mult de un raspuns, cu atat esti mai departe de acesta.Se creeaza falsa senzatie ca o schimbare in viata cotidiana ar putea schimba si perceptiile si emotiile negative, dar in momentul schimbarii, va interveni un alt motiv care sa te faca sa te simti la fel.Asta se intampla deoarece creierul tau genereaza "scuze" pentru a-si justifica comportamentul defectuos.Nu faci asta in mod constient, dar studiile despre care ziceam au reusit sa arate aceste aspecte analizand impulsurile cerebrale in cazul persoanelor cu anxietate in comparatie cu persoane cu alte tulburari mintale, sau fara tulburari.
Tu, ca om, poti fi tupeist, curajos, bataus, cum vrei tu.Asta se refera la personalitatea dezvoltata in timp.Anxietatea este o afectiune, deci nu o caracteristica a personalitatii tale.De aceea tu simti ca poti sau ai putea face diverse lucruri care ar depinde de personalitatea ta, dar anxietatea te impiedica.Este ca si cum un atlet olimpic ar avea calitatea de a alerga foarte rapid, dar ar fi impiedicat de o funie legata in jurul gleznelor. Daca ar fi dezlegat, ar putea alerga fara probleme, deoarece acea caracteristica il defineste.
In mediul online, au aparut tot mai multe persoane, fie medici, fie specialisti de tot soiul, care promoveaza diverse idei. Unele sunt foarte corecte, dar am observat ca unii "vand" minuni, in scopul de a face bani de pe urma celor care chiar au nevoie de ajutor.Multi dau sperante oamenilor doar pentru bani, ceea ce este trist.Deci, sa fii atent ce specialisti urmaresti pe internet.Cred ca esti suficient de istet incat sa iti dai seama daca acei oameni sunt sinceri si bine intentionati sau nu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Eu știam că nu poate fi vindecata happy
Nu e problema, as putea trai și 5 vieți,daca nu ar exista tremurul ăla generat de anxietate nu ar fi nici o problema,ăla mă deranjează că îmi compromite imaginea în societate,in zona unii și-au dat seama deja și se uitau înainte foarte atent pe mine că pe lângă tremur aveam și o fata de speriat,câteodată îmi jucau și sprâncenele și era imposibil sa fac sa nu îmi mai joace,sa mă calmez,lumea din zona,unii și-au dat seama că unu mă tot bârfește un moldovean infect la alții cu care se cunoaste,și acum știe mai multa lume dar eu mă pis pe ei și pe părerile lor și nebun poate să mă considere mi se rupe, eu sa fiu ok, sa nu mai fiu așa agitat asta contează. Dar dacă nu ar exista tremurul acela eu nu m-aș plânge deloc de așa ceva, ăla mă termina psihic, mă enervează cumplit.
Și nu prea pot sa îl controlez am observat nu știu ce tehnici sau mecanisme sa folosesc pentru acel tremur că mă face de râs eu fiind ditamai omul.
Pot să mă bat daca sunt provocat, și cu 5 deodată pot să mă bat daca mă enervează rău nu dau înapoi, eu sunt un om tăcut, cuminte, dar când sunt mega provocat devin pericol social laughing nici de pârnaie nu mi teama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Văd că ai o părere ok despre mine, eu nu am sincer, văd că mă consideri isteț, nu știu cum ai ajuns la concluzia asta, eu nu dau 2 bani pe mine sincer, într-adevăr am fost foarte bun la învățătură dar pe atunci nu aveam probleme de astea
Eu nu mă consider deloc deștept și nu că sunt modest,dar nu știu să fac bani,nu am educație financiară, munca mi se pare foarte grea,trezitul de dimineață mi se pare horror, deci eu nu mă consider isteț, ci un pierde vara laughing asta cu depresia și anxietatea nu mai pot sa o bag înainte să mă justific mereu, nu înțeleg de ce sunt așa de puturos că părinții mei erau incredibil de muncitori și părinții lor, eu nu știu pe cine seamăn laughing

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Iar răspunsul este da

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Așa am pățit și eu.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Este simplu sa vedem defectele.Cu totii le avem si, in mod paradoxal, le punem in evidenta al naibii de bine.Insa, persoanele care pe mine m-au ajutat cel mai mult atunci cand am avut nevoie, cu exceptia uneia singure, sunt persoane pe care dintr-un motiv sau altul, societatea le marginalizeaza, persoane care sunt privite ca fiind oribile.De aceea incerc mereu sa vad si sa apreciez mai intai calitatile unui om si abia apoi sa pun intr-o balanta si defectele.

Problema ta este ca ti-ai pierdut increderea in tine si ca te subapreciezi.In realitate, daca ai lasa negativismul, lumea te-ar percepe intr-o lumina mult mai buna. Daca ai avea pe cineva care sa te ajute sa iesi din aceasta stare, cred ca ai fi un tip super ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Sa rezolvat cu banii, aceeași ruda save my skin again big grin
O chestie stranie e că eu cu cât am mai mulți bani cu atât sunt mai calm, mult nu cred că o să primesc dar mă va ajuta psihic mult orice suma
Nu pot sa înțeleg de ce când nu mai am absolut nici un ban anxietatea creste de 100 de ori,nu știu cum să controlez acest lucru, înainte când nu aveam bani nu aveam probleme,ori o fi că am fost învățat cu bani multi fara sa fac nimic,și brusc din muktul pe care îl aveam nu mai am nici măcar puțin,strictul necesar,daca as controla acest aspect as putea învinge anxietatea,e o chestie ce tine de inteligență emoțională,aici e mult de lucrat
Oricum mă consider un soldat de elita,nu știu câți ar fi rezistat în locul meu,fara părinți,fara bani, fără susținere fara nimic, susținut financiar sunt dar nu sunt moral, păcănele alea cred că mi-a agravat starea, sunt sigur că eram mai ok acum daca nu pierdeam atâția bani.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Exact așa am pățit și eu, încearcă la un terapeut sau cel mai bine fa lucrurile de care ți e teama, zilnic cere feedback uri la. oameni etc și o altă varianta du te la box o sa pari mai puternic decât ceilalți cu orice victorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Mă fac aia zob daca mă duc la box acum,eu sunt al dracu la bătaie dar tot am anxietate,chiar mă bătusem cu un fost interlop care e foarte periculos,când cineva mă enervează rău nu prea scăpa nebătut laughing dar în ultima vreme sunt foarte chill, urăsc violenta, dar că autoapărare trebuia să mă bat cu ăla, o dat și el am dat și eu dar nu se aștepta să dau și eu, gândește că acum câțiva ani cu 5 m-am bătut și pe 3 i-am băgat în spital,anxietatea cam la fel era,deci eu nu sunt că unii pizdha eu sunt al dracu dar uite că cu toate astea cu boala nu te poți pune,te rupe ea nu tu pe ea oricât de puternic ai fi
Este foarte greu de înțeles mecanismele,nu știu de ce am inceput sa tremur când mi-a facut poza,am mai pățit odată asta când pe vremea aia nu aveam anxietate așa severa,tot așa trebuia să stau la poza și mulți se uitau la mine grupul care se angaja,când a început să îmi facă poza începea să îmi tremure capul,așa și acum,nu mai că acum tot corpul,nu mai puteam de rușine in morții ei de anxietate,mă face de maro peste tot,depresia niciodată nu mi-a creat atâtea probleme,deci anxietatea socială e mai gravă decât depresia,te chinuie în ultimul hal laughing eu cred că așa o să rămânem,sau poate daca socializam mai mult scăpăm dar eu nu cred! Oricum anxietatea ta nu e așa de gravă tu mai ai șanse să scapi complet de ea,eu doar sa o controlez dar uite că nici cu xanax nu reușesc,poate trebuie sa iau la un interval de ore cate un sfert de xanax sa nu dispară efectul pastilelor, să mențin cumva efectul xanax-ului că nu ține multe ore sau toată ziua. Eu așa anxietate urâtă nu am mai auzit sa aibă cineva mai ales sa iasă des afara cum fac eu, sa se expună sa meargă și la lucru cu problema asta pai eu trebuia să intru în cartea recordurilor, cu așa ceva e aproape imposibil sa conviețuiești, eu duc lupte extreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Cum adică exact așa ai pățit și tu? Și pe tine te-a luat tremurul câteodată? Nu sa ras de tine când ai început să tremuri?
Dracu sa o ia, eu când mă uitam la alții că își fac poza nu tremuram dar când îmi făceam eu și se uitau ceilalți la mine tremuram laughing păcănele sunt de vina, am pierdut multi bani, am rămas și nemâncat zile bune și asta mi-a agravat starea rău

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Îmi tremură vocea

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Tot e mai bine decat să tremuri tot corpul și capul laughing daca păteai că mine fi sincer mai aveai curaj să mergi la lucru? La ziua a doua de training? Sa fi văzut de cei din sală că tremuri când ți se face poza? Sau ți s-ar rupe de părerea lor? Fi te rog sincer, obiectiv happy sunt curios de răspunsul tău ce ai face
Daca ai avea o anxietate așa horror nu te-ai sinucide?

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

E nasol daca as avea bani as incerca sa merg la un terapeut dar cel mai bine m.as expune la feed backul oamenilor că așa scapi sau căutați ceva online, sau baga sport că și sportul ajuta sa nu mai fii așa anxios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Nu are cine să mă ajute sunt singur,nimeni nu mă susține,azi când mi-am făcut poza pentru legitimație la training in fabrica nu puteam sta normal,am inceput sa tremur rău,nu puteam sa controlez sub nici o forma tremurul ăla, m-am făcut și de râs,că nu le-am zis că am anxietate,atacuri de panica la nimeni și nici că iau tratament. E injositor că am așa ceva ditamai omul,sincer nici nu mai îmi vine să merg la lucru, daca o sa incep sa tremur când mă pune pe linie, o sa rada aia ca prostii, nici picioarele nu mi le mai simțeam așa nasol m-am simțit, le simțeam amorțite cum naibii sa lucrez in stadiu asta? Să mă fac de râs? laughing Tremurul ăla apare când rămân fără bani, că deștepțu iar am jucat acum câteva zile la păcănele și am pierdut și cei 140 de lei ce ii mai aveam,și acum anxietatea iar mă rupe,și eu fix acum sunt pe punctul de a mă angaja,dar nu cred că o să mă descurc că anxietatea se manifesta cam horror,nici nu am mai lucrat de ani buni, sau sa iau contact cu oameni necunoscuți,depresia ma izolat complet,ma făcut ko,și anxietatea mă făcut aproape leguma,de la tremurul ăla nici până la magazin nu reușeam să ajung. Îmi este frica sincer sa nu mă ia tremurul și să fiu văzut cum am fost azi,că o să intru în pamant de rușine o sa zică lumea că sunt nebun! Și atenția mi-o afectează serios, totul aproape, și aici nu e deloc ușor, numai la training am dat ogramada de teste, am stat 12 ore,ogramada de chestii ne-a arătat,capul calendar mi la făcut,aproape nimic nu am reținut,când o să intru pe linie o sa am probleme,bine dar nici ceilalți nu știu,adică nu toți chiar daca ei se dau că știu,sa văzut câte știu unii laughing
Daca aveam bani in momentul asta altfel statea lucrurile,mă puteam duce la muncă liniștit
Am dat vina pe emoții dar nu le-am spus că am anxietate sociala,e totuși ciudat că cu unii am stat la discuții în pauze ceea ce înainte când nu aveam anxietate nu o făceam,eram foarte retras,doar in anumite contexte mă rupe anxietatea nu tot timpul,gen cum a fost azi de am stat sa îmi facă poza tremuram rău dar în alte momente nu am tremurat,deci e complexa anxietatea, foarte greu de înțeles și de controlat, dar repet la mine e chestia de bani.
Am pus și întrebări legate de suicid dar mi le-au șters adminii, alții când postez nu sunt șterse la mine sunt șterse pe loc
Când ești la pământ nimeni nu te baga in seama, nici neamurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nici cu tratament nu îmi trece, am incercat ogramada de tratamente puternice, cunoscute și degeaba, cred că așa o să rămânem speriați de bombe laughing

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Si eu am tot incercat, asta e cica daca te uit intr-un punct fix timp de cateva secunde la inceput dupa sa ajungi la 15 minute te-ar ajuta e pe net exercitiul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

De la frica de a socializa se trage,am tot evitat sa socializam, sa fim in rând cu lumea,când se iveau situații de a socializa cu persoane Random care se știau cu prietenii familia noastră noi alegeam sa evitam,să găsim pretexte,frica aia acum e omniprezenta că acum suntem constrânși să socializam cu persoane necunoscute,la muncă peste tot se ivește,și trebuie să vorbim,când vorbim, atunci e mai ok, ne eliberăm, anxietatea se diminuează, dar până să vorbim ne rupe anxietatea, eu azi la interviu mă forțăm sa nu se vadă că tremur laughing erau 4 persoane acolo,de regula doar o persoana era,anxietatea a crescut la maxim aproape,cam așa se întâmplă și când merg să mă tund,începe să îmi tremure capul trebuie să mă forțez sa nu fie prea vizibil sa folosesc tehnici de relaxare sa mă gândesc la ceva pozitiv. La tine nu cred că se manifesta că la mine,tu ai șanse mari să scapi,la mine e horror. Nu are legătură ce spune Adrian, habar nu are ce înseamnă anxietatea, boala se manifesta indiferent de context, mai ales când mergi in locuri noi, întâlnești oameni noi te face ko cu toate scopurile stabilite de pe lume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Noi cu mâna noastră ne-am făcut-o! Am evitat interacțiunile sociale, ne-am închis în noi; noi oricum eram predispuși genetic dar faptul că am tot evitat socializarea sa agravat. Bine, eu aveam "prieteni" înainte cu care ieșeam zi de zi in cluburi,discoteci,cam peste tot,am avut și relații, putini aveau tupeu sa îmi comenteze, eram al naibii,dar tot nu eram cine știe ce vorbăreț, eu eram cam cel mai tăcut din grup, aveam momente și când vorbeam cat toți la un loc dar rar. Tu nu cred că ai o anxietate așa de serioasa, tu poți scăpa cu Seroxat, sau alte tratamente de anxietate aproape complet crede-mă, nu trebuie sa îți fie rușine să mergi la psihiatru că merg și oameni foarte culți cu joburi la care noi doar visam, tu in 6 luni cu tratament, eu zic că Seroxat ți bun și anxiar, după 6 luni nimic nu o sa mai ai, deja după 3 săptămâni se vor vedea efectele crede-mă,ție îți trebuie tratament că e clar că psihologii nu te pot ajuta,ai un deficit de serotonina, dopamina, norepinefrina in creier,un dezechilibru,și aici psihologii nu te pot ajuta doar tratamentul. Deci daca vrei sa scapi pui in practica ce ți-am zis,e singura șansă! O să fi alt om după!
Dar eu nu știu,tu pari sa ai mai multe probleme nu doar anxietate, funcția cognitivă ți afectată serios, am văzut cum scrii, nu scrii deloc ok, și nu are legătură cu faptul că ești agramat că tu nu ești agramat și nici analfabet funcțional. Doar anxietate o zis că ai? Nu ai și o tulburare de personalitate?

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Ce tulburare de personalitate? si ce te face sa crezi ca anxietatea mea e usoara? si 3. anxiar are simptome naspa, citeste si tu pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ba sincer eu iau xanax care e mult mai puternic și nu am nimic de la el, chiar mă ajută mult. Pai cum se manifesta Man? Ești rapidist de-al meu, ce coincidenta happy