| Cris06 a întrebat:

Am auzit ca nu este bine sa consumi mai purtine calorii decat are nevoie corpul tau ca incetineste metabolismul. Necesarul meu este de 1200-1600, dar eu de obicei consum abia 1000 pentru ca mananc fructe, legume, lactate si carne slaba nu pentru ca ma infometez! Este rau, ma voi ingrasa? Eu incerc sa slabesc!

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Vei slabi pe cantar insa organismul tau va avea de suferit. Organismul vazand ca nu primeste suficient, se panicheaza. Pe principiul : daca tu nu imi dai, lasa ca imi iau singur. Iti va lua proteina din muschi si va depozita cel mai usor depozit si anume grasimea.
Chiar daca slabesti, iti imbolnavesti organismul, acesta va fi din ce in ce mai slabit.
Mananca toate caloriile pe care le ai de mancat. Imparte-le in proportii diferite, dar la ore fixe si respectand proportiile de proteine, carbohidrati si fibre.
Altfel, continuand sa mananci mai putine calorii vei slabi pe cantar, insa vei slabi muschi. Desi vei avea mai putine calorii, vei avea mai multe grasimi in organism.
Foarte important este sa nu sari peste micul dejun si peste masa de seara.
Micul dejun sa nu fie o simpla frunzareala.
Cina sa fie mai degraba una usoara, dar sa fie.

| Cris06 explică (pentru Bacemi):

Deci, poti vorbi cu mine si in continuare pentru ceva sfaturi sau intrebari? Nu vreau sa te deranjez asa ca doar daca poti...Si inteleg ce spui, si eu observ ca obosesc mult mai repede decat inainte, dar desi mananc sanatos cand imi privesc abdomenul sau picioarele singurul lucru care imi vine in minte este NU mai manca!

| greyhound a răspuns:

Nu, nu te vei ingrasa; teoria ingrasarii zice ca ar trebui sa mananci mai mukte calorii decat consumi
Metabolismul poate fi incetinit daca mananci rar (1-2 mese pe zi)
Daca mananci cele 1000 cal in 4 mese (sa zicem) metabolismul se va accelera si vei slabi mai repede