| asheehigh a întrebat:

Am auzit un sunet care parea a fi a fi a unui avion de calatori.Dar m-am uitat la cer si nu am vazut nimic.De unde poate sa provina acel sunet?

4 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Nu te-ai uitat bine. Sunetul e mult in urma avionului. happy

| wpetterssone a răspuns:

În România, acum este înnorat, la fel ca în multe alte state europene. Chiar dacă ai auzit un posibil avion, nu l-ai văzut pentru că, în general, avioanele zboară la 11 km altitudine.

| darrio2007 a răspuns (pentru wpetterssone):

10 000 de metri altitudine, mai exact.

| wpetterssone a răspuns (pentru darrio2007):

Avioanele care tranzitează România zboară între FL320 și FL410, adică între 9700 m și 12500 m. Mai sunt unele bussines jet-uri care tranzitează la FL430 (13100 m).
Dacă toate aeronavele ar zbura la 10000 m altitudine ar însemna că la cel mult 180 de secunde, unde pe deasupra României, cel puțin două aeronave s-ar ciocni.
Separarea aeronavelor în timpul zborului este realizată de către controlorii de trafic aerian. În funcție de tipul aeronavei, aceasta poate urca de la FL080 până la FL470. Dacă vrei să îți explic mai multe, scrie-mi.