| JesterRO a întrebat:

Am constatat ca românii in grup sunt imbecili, individual sunt geniali.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| _pink a răspuns:

Perfect de acord. Ma duce gandul la olimpicii nostri, la cei ce au ajuns sa lucreze la NASA. In grup ma duce gandul la clonarea cardurilor prin strainatate.

19 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Si uite cum intrebarea ta imi suscita o alta
; oare bulgarii cum vor fi fiind in grup sau individual? Marturisesc ca chiar nu inteleg genul acesta de judecati generalizante.Pana la urma natura umana e aceeasi si pe arizontala, in spatiu, si pe verticala, in timp.Napoleon a fost un mic corsican dar ce maret francez a iesit din el!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Parerea ta.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu, nu este adevărat. Şi individual sunt imbecili, iar geniile nu fac parte din niciun grup. Ei sunt sictiriţi de orice contact. happy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@mayli Eu sunt, dar totuşi, ce contează mândria naţională în faţa adevărului? Da, poate sunt imbecil...nu am zis niciunde că aş fi inteligent.

| User a răspuns:

Eu as zice ca-s imbecili in ambele cazuri.

| juniper a răspuns:

De fapt in ambele cazuri sunt asa.

| JesterRO explică:

Nu e vorba de mine sau de grupurile in care umblu. Nu e numai parerea mea, a spus-o multa lume si inainte cu multa multa vreme.
Si nu ma refer doar pe plan social... dar pe toate planurile. Exista vreun grup din Romania care sa fi revolutionat cu ceva (orice) lumea? Toata lumea stie cum Nadia Comaneci (singura) afacut o schimbare majora pe plan mondial in gimnastica. Si exemple sunt destule.

| JesterRO explică:

Da, ok, dar ma uitam cum fiecare tara are cate un atu. Voi ma luati cu proverbe si cu grupulete sociale.
Eu vorbesc pe un plan mai mare... uitati japonia ce da dovada de respect si onoare. Germania e cunoscuta pentru, as zice exces de patriotism, cea mai buna ciocolata o fac belgienii si austriecii, nu mai stiu exact ce tara produce Nokia dar nu e Romania.intelegeti unde vreau sa ajung. Romania nu prea are cu ce sa se laude. Am avut poeti buni, ok. Dar orice tara cred ca a avut poetii sai renumiti. Si in rest? La fotbal toti ne dau mucu, de aia nici nu ma mai uit la meciurile cu romania sa vad cum se intimideaza jucatorii nostri in fata portii.
As vrea sa ne reprezinte si pe noi altceva decat Nadia Comaneci si Dracula. Voi nu?
Noi vom fi viitorul tarii si suntem de rasul lumii pana acum.la ce ne asteptam?

| Aiwendil a răspuns:

Cred ca nu stii proverbul sau vorba acesta:Ce face oaia neagra fac si celelalte albe.Asa si aici.Fiind in grup normal care de care sa fie mai smecheri si sa dovedesca ca ei sunt niste oameni importanti si asa mai departe.Cand e doar unul se comporta asa cum sunt.Cum trebuie.Fiind singur nimeni nu-l barfeste, nu-l arata cu degetul, nu rade de el si etc. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun si sa-ti fie de folos informatiile!happy

| Mystique a răspuns:

Depinde de roman, u faci o generalizare acum? in cazul celor mai tineri apare efectul de turma, chiar daca uneori sunt ridicoli sau 'IMBECILI'cum zici tu, poatew considera ca este mai cool sa para asa decat sa se dezvaluie, oricum ideal e sa tu pur si simplu, atat in grup, cat si individual

| jedi_7867 a răspuns:

Schimba grupurile prin care umbli!

| squib a răspuns:

Eu nu inteleg de unde atata rusine ca suntem romani? Inseamna ca va e rusine cu voistraight faceStiu si eu foarte bine ca exista multe lucruri de care sa te rusinezi, dar fiecare tara are lipsurile ei, spre exemplu il luam pe Fritzl, ce zici de el? Eu zic ca nu e o reclama prea buna pentru Austria, dar spre deosebire de noi, Austria stie cum sa isi "spele" pacatele, sa recapete increderea si respectul celorlati.La noi nu e asa, ne lasam coplesiti de diverse probleme cum este cea cu emigrantii care ne fac de ras peste hotare si de te mai miri ce alte chestii, dar nimic mai mult, pur si simplu ne plangem de mila, caci asta e cusurul nostru, ca sa ma exprim oarecum ca un mare dramaturg din Romania.Eu as spune sa incercam sa vedem si partile bune nu numai pe cele rele.

Răspuns utilizator avertizat
| sabela a răspuns:

Cam grava constatare. Esti roman?! Si stai singur cuc?! Eu te contrazic insa.Esti sigur ca ai nimerit grupul corect? Cred ca de asta se zice:''Ai grija cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti''.

| raducu a răspuns:

Sunt de aceeasi parere ca si tine.am observat asta, mai ales la tinerii din ziua de azi.
Chiar si individual, unii, imi par mega imbecili.insuportabili.
Dar, ca sa recunosc, chiar stiu anumite persoane care, atunci cand ii in grup, se comporta ca un tembel.Cand ii singur si vorbesc fata in fata cu el, mi se pare chiar un om ca lumea.
De aceea evit grupurile.Ma comport asa cum sunt eu.

| mayli_9074 a răspuns:

Voi nu sunteti romani?

| Elena_2807 a răspuns:

Doamne Dumnezeule, dar oare voi ce sunteti? Nu cumva sunteti tot romani? Vorbiti de parca nu ati face parte din aceeasi natie. Concluzia e ca va considerati cu totii prosti. Bravo neamule. Tot inainte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, cei care umbla singuri dau dovada de taria de a se descurca singuri cea ce nu putem spune despre cei care umbla in grup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am constatat ca romanii, individual, sunt prosti si in grup sunt prosti gramada.