| kevin9 a întrebat:

Ce parere aveti de noi Romanii?

11 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Proasta, bine, eu nu-s roman, is ceangau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca la noi, la nimenea. Mai ales la nivel înalt. La un așa popor, așa conducători. Si va ve-ti convinge daca inca nu v-ați convisns. Bine ar fi sa nu fie cum zic eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infectă nație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aseamănă cu țiganii

| kevin9 explică (pentru anonim_4396):

Se aseamna sau ne-am tiganit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru kevin9):

La educație ma refeream, țiganit da sa nu mai zic ca o mare parte din romani sunt cocalari se comporta foarte mulți romani ca țiganii sau chiar mai josnic. nu e zi sa nu vad un roman ca fluiera pe strada sau câte unu trage o flegma din fundul grădinii de înjurături nici nu mai zic de țigani se știa cum sunt deși nu sunt toți la fel sunt un caz pierdut poate un Antonescu ar fi bun și pentru unii din ei. Eu sunt țigan maghiar și Neamț dupa bunic (mulatru) am o părere proasta despre romani și țigani mai ales țigani eu adoram înainte romanii pe țigani nu dar am fost discriminat sau se făcea glume cu tente rasiste asupra mea doar prin simplu fapt ca sunt mai închis la culoare deci te etichetează fără sa te cunoască te baga în aceeași oala cu "ceilalti" atâta retardism și superficialitate nu mi s-a dat sa vad.
Eu am fost un exemplu în liceu chiar premiant de 2 ori consecutiv
Știe lumea asta? Știe pe dracu! Ești mai creol la culoare ești discriminat subtil sau marginalizat direct na ce părere sa mai am de unii romani? Nație de rahat! Bine acum nu generalizez ca sunt și romani buni și țigani la fel dar na ziceam asa vizazi de cum se comporta ei în societate rar mai vezi un om cu bun simt și educat fie el roman sau țigan

| Monzon a răspuns:

Ca la noi, peste tot. Vor unii sa creeze impresia ca noi ca și popor suntem cum suntem și că alții au o alta cultura, alte valori. Prostii. Pe tot globul, omul e la fel. Nu exista particularități naționale

| Denis2k20 a răspuns:

Prostie, mie imi e scarba ca sunt roman si regret ca exist in tara asta de... Ca nimic nu se face si asa va ramane pentru totdeauna.

| darrio2007 a răspuns (pentru Denis2k20):

Ai venit din Diaspora? Ca si ăia ziceau la fel si se jurau ca nu se mai intorc in tara cate zile vor avea. Si uite-i unde sunt. Inapoi in tara de rahat.

| kevin9 explică (pentru darrio2007):

Nu m-am intors, sunt doar curios si de parerile celorlalti, eu nu am nimic rau fata de oameni in general.

| Denis2k20 a răspuns (pentru darrio2007):

Deocamdata nu am fost niciodata acolo dar am zis asa ca eu nu mai suport sa stau in tara asta de... Ca sunt multi care ma calca pe nervi, parlamentarii, saracie, eu abia astept sa dispar de aici ca nu stiu ce ma mancat pe mine sa fiu aici si cu totu altceva mi-a demonstrat ca nu trebuie sa am incredere in nimeni si sa nu mai fiu prieten cu nimeni etc. Iar cei de la diaspora au gandit prea bine ca aici nu se va schimba niciodata...