| Iliescu_Mariana_1969 a întrebat:

Am facut un blog (http://blog.homepets.ro/) si nu stiu cum sa adun mai multi membri. Cred ca am informatii interesante pe el si as dori sa am mai multi prieteni pe el. Multumesc.
PS. Cum se da acea fundita?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Ziua buna

In primul rand nu este un blog, este un blog al unui magazin.

In al doilea rand, nu o lu in nume de rau, dar este groaznic. O sa incerc sa structurez cat pot de bine raspunsul.

A. Blogul in sine
- nu are consistenta: 4 articole in 2009, 5 articole in 2013, 2 articole in 2014
- nu are continut, sunt 11 articole in 4 ani
- nu are o structura, nu e impartit in categorii, nu nimic e dificil de navigat desi nu are articole
- textul de sus e greu de citit din cauza lipsei contrastului
- nu poate fi citit pe tablete/telefoane mobile, nu se adapteaza ecranului
- sidebar complet inutil, aflu ca-ti place pro tv, nu stiu ce hositng si sunt afisate intrebari TPU.
- lista poate continua

B. De ce nu sunt vizite - pentru ca nu ai o strategie
De unde te astepti sa apara vizitele? Daca le vrei din Google, blogul trebuie optimizat pentru Google:
- studiezi ce se cauta
- scrii despre acele subiecte
- optimizezi articolele
- aduci eventual si linkuri de calitate
In principiu pe nisa petshop nu e concurenta feroce, poti scapa si fara linkuri.

C. Concluzii:
- Refacut complet blogul, vizual si functional (sugerez wordpress)
- creata o strategie editoriala, un articole pe saptamana ar fi un ritm ok (50 de articole pe an)... daca nu ai talent se poate angaja cineva pentru asta)
- continut UTIL utilizatorilor, astfel incat sa citeasca si alte articole, sa revina, eventual sa recomante si prietenilor
- interactiune, aprobare rapida comentarii, raspuns la comentarii, etc
- fidelizarea cititorilor printr-un sistem de abonare la newsletter (un contitnut de calitate ii va tenta sa se aboneze)

Cand ai o baza de cititori, deja poti incepe sa le trimit un email saptamanal in ziua in care apare articol nou (preferabil in timpul saptamanii) in care poti plasa si ofertele magazinului.

Te poti inspira si din strategiilor altor magazine cu blog, sa vezi despre ce e vorba. Mergand pe linia pe care esti acum vei avea fix aceleasi rezultate ca pana acum.

Imi cer scuze ca m-am intins atat cu mesajul si ca am fost critic, dar cu strategia actuala poti renunta la blog, oricum nu vei avea rezultate (banuiesc ca ai remarcat asta deja).

Mult succes

| Iliescu_Mariana_1969 explică (pentru CataC):

Multumesc mult. Am inteles! Raspunsul a fost super OK. Incerc sa repar greselile.

3 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Daca vrei sa fie mai populat si cunoscut iti recomand sa-l hostezi, asa firma de unde ai cumparat hostul iti va face reclama la el si il va distrubui pe anumite pagini pentru reclama.

| Alcaelo a răspuns:

Incearca sa postezi cat mai ordonat si fara greseli.
Incearca sa ai un continut cat mai coerent.
Incearca sa faci parteneriate cu celelalte bloguri/site-uri cu acelasi domeniu astfel permitand un schimb de useri intre blogurile respective.
Nu incarca blogul cu tot felul de scripturi pompoase.