| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la supermarket si am cumpărat cartofi din Egipt, roşii din Turcia, usturoi din China, ceapă din Grecia...
Oare în ţara asta, în afară de preţuri nu mai creste nimic? happy

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Ba da, coruptia.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe asta ai luat-o de pe Facebook.

| RAY a răspuns:

E iarna e ceva normal

| Hammurabi a răspuns:

Ba da. Creşte prostia noastră din patru în patru ani când votăm.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Grecule ne faci sa plangem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psd frate

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

PSD? Toți.
Toată clasa politică. Toți sunt jigodii și ne vând pentru comisioanele care îi fac pe ei grași, imediat cum ajung la putere.

| Thecurious a răspuns:

In ce judet locuiesti?

| sabin89 a răspuns (pentru Thecurious):

Păi în toate judeţele e la fel, nu?

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Nu.
In unele regiuni, producatorii autohtoni-romani s-au impus pe piata, facand contracte cu distribuitorii.

| theforceofgood a răspuns:

Din pacate dasad. Există 2 influențe negative : cea din interiorul țării unde oamenii nu sunt capabili de a fi responsabili şi să pună mâna să construiască o țară cum trebuie, românii au o gândire bolnavă-nesănatoasă, comunistă, fiecare este pentru el, toți asteaptă să cadă ceva din cer, toți vin cu propuneri de schimbare dar niciunul nu vrea să se schimbe pe el însuşi. Iar clasa politică este rezultatul direct sau indirect al populației- dacă ai omorâ toți politicienii- a doua zi ai găşi alți români care să-i înlocuiască în secunda doi-acest proces putând fi repetat în continuu.
A doua influență este cea străină, unde alte țări au tot interesul ca noi să nu ne dezvoltăm şi fac tit posibilul să facă asa- că dacă ne am dezvolta ne am dezvolta în dezavantajul lor oricum, românia fiind o țară de sacrificat. Acestia chiar încutajează anumite partide politicr care le fac jocul.
Părerea mea este că dacă este patriot nu esti nici pro-rus nici pro-american.
O altă cauză pentru care nu se vând legume românesti este că la companiile de super-market le place să ia de unde este foarte foarte ieftin şi să câstige cât mai mult la fel ca la produsele cu dublu standard care se rau exact la acelaşi preț ca în străinătate pentru ca să câstige mai mult profit. ŞI Mai ales că ei profită de faptul că România e sat fără câini. Vorba ai :Banul e ochiul dracului.