| qwerty101010 a întrebat:

Hei TPU scrieti-mi si mie reteta de salata Greceasca si salata Bulgareasca si chiar daca contin retetele usturoi ceapa sau rosii nu le scrieti, scrieti tot in afara de usturoi ceapa sau rosii [P. S daca contin]. Cine mi le da oe ambele pruimeste fundita :*. Multumesc anticipat >big grin

4 răspunsuri:
| patricia1999 a răspuns:

Salata greceasca

Timp de preparare:
20 minute (complexitate medie)

Ingrediente:
1buc. salata verde mare,
100 gr. telemea de oaie dulce,
100 gr. castraveti verzi cruzi,
2 oua,
50 gr. porumb boabe din conserva,
100 gr. rosii,
30 gr. masline negre,
o lingurita suc de lamiie sau helas, 2 linguri ulei de masline,
sare,
piper alb.

Mod de preparare:
Salata se spala se curata si se taie fisii late de 2 cm. Ouale se fierb tare si se lasa la racit dupa care se curata de coaja si se taie cubulete. Telemeaua se scurge de apa si se taie cubulete. Castravetii (cu coaja) si rosiile se taie asemanator cu celelalte ingrediente. Ingredientele mentionate pina acum se aseaza intr-un bol. La acestea se mai adauga porumbul si maslinele. Se amesteca usor dupa care se adauga sucul de lamiie, uleiul de masline, sare si piper dupa gust.
Se serveste imediat.

Salata bulgareasca

Timp de preparare:
15 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
2 rosii,
2 castraveti,
1 ardei gras,
100 gr. sunca,
1 ardei iute,
100 gr. brinza,
2 oua,
50 gr. masline.

Mod de preparare:
Se curata castravetii, se taie rosiile cuburi, se taie ardeiul gras. Se pun intr-un bol, deasupra se pune sunca presata, se orneaza cu brinza rasa, ou fiert, masline si ardei iute. Se serveste rece

| qwerty101010 explică (pentru patricia1999):

Am specificat (daca salatele contin ingrediente de genul rosii usturoi ceapa etc) SA NU LE SCRII

| patricia1999 a răspuns (pentru qwerty101010):

Reteta pentru salata Greceasca fara rosii nu cred ca vei gasi!

| qwerty101010 explică (pentru patricia1999):

Pai reteta in sine contine rosii dar eu am zis chiar daca contine sa nu le scrii. Detest rosiile I don't want to see