| NonZarek a întrebat:

Am in clasa un doi colegi prieteni între ei care fac mișto de toată lumea din clasa, unul dintre ei comentează non stop, încearcă sa intimideze (nu s-a ajuns niciodată l a violenta, doar sa se afirme), la un colega care are ceva probleme la cap mereu îl înjura și jignește, la unele ore comentează la colegi asa random de fata cu profesorul, nu are pic de limita și deja cel puțin 3 profesori se plâng de cei doi. Diriginta le tot atrage atenția și astăzi I a amenințat cu nota scăzută la purtare însă rămân doar amenințări, nu sunt și aplicate. Mai nou acum începe și cu mine, sa facă comentarii nesimțite, mișto uri deranjante etc, am discutat cu cei doi cu gândul ca poate vor înțelege dacă comunic dar nu am cu cine, sunt genul acela de băieți prosti care rad când vorbești cu ei și li se pare o gluma totul, nu iau în serios nimic iar momentan se pare ca au înțeles puțin, fiindcă s au simțit jenați (bănuiesc) după ce le am atras atenția ca nu îmi place și nu e nimic fun in ceea ce fac ei.

Însă sunt sigur ca doar câteva zile vor înțelege și apoi din nou vor face figuri, ce as putea face în cazul acesta? Pentru a fii potoliți? As vrea propuneri și orice fel de idee.
Cu diriginta ma tentează sa vorbesc însă dacă nici pe ea nu o asculta, ce ar fi diferit daca ii prezint și eu problema? La violenta nu as vrea sa recurg fiindcă ei stau mereu in grup de 4 persoane, iar eu sunt 1 singur iar bătaia nu a fost niciodată o opțiune, dar altceva nu as ști ce as putea face, părinții pot sa bănuiesc ca sunt exact ca și ei, atunci cine ii va putea opri? A început sa devina deja un stres sa mergi la școală din cauza oamenilor de genul.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zici la parinti ca nu mai mergi pana nu esti transferat la alta scoala, sau poti incerca sa il cauti pe director. Auzi, nu crezi ca la tine acolo exista cineva printre profesori, o cunostinta buna pe langa director mai al dracului asa? Daca intervine un comunist deala si ii ciuruie putin e posibil sa se linisteasca, altfel sant buni de dus in jungla sa fuga de canibali pentru ca stiu cum e sa fi idiot ca aia, pana nu le pui o bata pe umar fara sa aiba vreun sprijin nu vor inceta deloc.

| Mayhem666 a răspuns:

Give them a taste of their own medicine.
Stii ce zic?
Fa-le lor exact acelasi lucru care iti fac si ei tie sau celorlalti, poti sa incerci ceva si mai rau de atat. Daca nu o sa le placa, si o sa vada si ei cum e cand cineva de genul se ia de ei, poate se vor gandi de doua ori inainte sa mai faca astfel de lucruri.
Numai de as fi eu in clasa cu ei, ar implora directorul sa-i lase sa se transfere la alta scoala.
Cand eram la liceu, aveam nevoie doar de cateva cuvinte puse cap la cap, intr-o singura propozitie bine gandita, si-i inchideam gura imediat cuiva dupa ce comenta la mine.

| Lukasssz a răspuns:

E usor cum fac, ii ameninti cu cutiul! Asa am facut eu cu unul de la mine! L-am prins dupa colt si l-am amenintat si acum ma mai stie de frica laughing