| SkyWave a întrebat:

sa va spun ce problema am...
Sunt la liceu in clasa a 9-a in Brasov si de cand a inceput liceul totul parca e naspa. Cel mai enervant lucru e cu 2 fete (eu sunt baiat) care tot comenteaza la orice lucru as face sau oricand le vad, nu stiu ce, as putea sa fac, sa dau o palma? Nu ii sta in fire ca baiat, la vorbe nu prea le am eu si cam degeaba incerc eu tot cu vorbe sa atac, la diriginta nici in ruptul capului nu ii spun. SI eu sunt o fire mai retrasa putin, nu chiar genul ala care sta singur in banca si nu vorbeste cu nimeni, din 32 de colegi mai apropiati sunt cu 5 cu care ma inteleg mai bine. Astept raspunsuri, funda desigur.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg frate perfect, am avut si eu problema asta, si eu sunt foarte introvertit si timid, dar nu le intoarce vorba inapoi, daca vrei sa te dai bine pe langa ele si sa fiti si prieteni spune o gluma pe seama la ce au spus ele dar fara sa te superi nici tu, fara sa superi nici pe ele...nu stiu daca m-am exprimat corect dar nu conteaza. Iar daca le urasti de tot, in sensu` ca nu vrei sa ai nicio tangenta cu ele ca si coleg, explica-le cu frumosu`, nu le intoarce vorba inapoi cand se mai iau de tine si zi-le gen: "Te rog frumos, daca vezi ca sunt baiat de treaba si nu sar la scandal, nu-mi bat joc de tine si alte chestii, nu face nici tu asta cu mine, nu te lua degeaba de mine", daca nu-ti sunt favorabile conversatiile face to face, pentru ca nici mie nu-mi sunt iti recomand s-o faci pe Facebook, wapp etc., desi ma indoiesc ca le ai numarul` de telefon, dar Facebook-ul sigur ca-l stii, crede-ma, pot fi intelegatoare, nu recurge la violenta decat daca incep sa dea in tine, ba chiar sa-ti mai articuleze un mirobulant sut in punctul sensibil, atunci ai avea tot dreptul, dar asa vorbele nu dor foarte tare si se poate face pace.

9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Eu le-as ignora in locul tau.
Incearca sa le ignori atat de hard incat sa se simta ca niste nimicuri pe langa tine.

Fac asta pentru ca vad ca te simti atacat.
Nu lovi fetele. Da, poate ca sunt vai de capul lor si chestii dar nicio fata nu merita vreo palma.

Nu mai ataca. Eventual incearca sa le "ataci altfel ". Gen, daca vezi ca se iau des de tine le poti numi "fanele tale".

Functioneaza binisor si asa isi dau seama si ele cat de disperate /penibile sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu o sa inceteze in niciun caz asa, o sa-l trateze ca sacul lor de box, si va incepe sa fie umilit si de restul colegilor pentru ca ceilalti imita, se produce efectul de turma, daca-l vede ca sta sa indure pur si simplu fara sa aiba o discutie cu ele va fi deja pres.

| Nemessys a răspuns:

Fii atent. daca te enerveaza de mult timp, ai tot dreptul sa le dai o palma (doar asa te mai descarci si tu). Da una tare cat sa te tina minte. Fi curajos. Si ce daca-i fata? Eu nu vad nicaieri regula : Nu da in fete/femei! E o regula? Se intampla ceva daca o incalci? Puscarie? Nu! Deci simte-te liber. Si. stai putin ca aici e ceva. Sunt mari sanse ca ele sa te spuna la diriginta, dar ghici ce, daca o fac, se dau de gol singure. Pentru ca tot ele au gresit. Tu esti nevinovat, ele au inceput. Stii? Deci daca ele zic : Doamna diriginta, X-ulescu, ne-a dat cu palma. Tu ce faci atunci? Zici si motivul pentru care ai facut-o. Tot tu ai sa iesi,, castigatorul" din situatia asta. happy Poate acum cand citesti asta zici,, mmmm mai bine nu", dar crede-ma, cand o sa se ia iar de tine si o sa te enerveze, o sa actionezi singur, gen. o sa ai o dorinta mai mare de a da in ele laughing. Si dupa cum am zis, simte-te liber, nu tine stresul ala in tine, ca nu-i bine. Elibereaza-te! Si daca nu faci nimic, o sa tot continue sa faca asta. Ceea ce nu cred ca vrei happy. Da-le o palma, o bataie intreaga daca se poate, f**-le rolling on the floor))) Orice, numai sa-ti fie tie bine. happy Mult noroc! :3 big grin happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Crede-ma ca eu am dat cu pumnul si nu m-am eliberat cu nimic, poate-oi fi eu nebun pacifist dar nu e neaparat asta, fetele sunt foarte rele dar se inmoaie la vorba buna si pot fi foarte intelegatoare, dupa le trezeste lor dorinta de razbunare, si crede-ma ca sunt sclavi care sunt dispusi sa-l calce in picioare doar pentru a-i lasa sa-i sarute talpile, deci nici asa nu prea e bine, si oricat de bazat ai fi pe prieteni, nu stii cand te prind singur si o sa-ti faca mai rau, o sa fie scuipat, pus in genunchi, trantit pe jos, si daca nu-i sadomasochist ca mine nu prea o sa-i placa chestiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele sunt mai sadice si certarete, dar daca le tragi una li se umple fata de lacrimi, iti spun din propria experienta, dupa nici n-o sa mai comenteze, dar nu-ti recomand s-o faci, pentru ca da vei fi privit si cu ochi rai si nici nu stii ce cunostinta pot sa aiba, fiind fete "rele" s-ar putea sa nu le fie mila de tine si-ti vei lua o bataie buna de la ciori. Pur si simplu roaga-le frumos sa te lase in pace, adica sa le explici ca tu n-ai nicio treaba si nicio problema cu ele. Apropo bucurialuisatan.com, pentru Pace, Libertate si Iluminare, trebuie sa fii si tu o Zeitate, HAIL SATAN, ADEVARAT TATA CREATOR! La violenta din scoli ai nevoie de asa ceva.

| SkyWave explică (pentru anonim_4396):

Stiu frate dar ele intruna incep, daca zic ceva inapoi repede scandal, iti zic sigur ca cu vorba buna nu merge!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkyWave):

Te inteleg frate perfect, am avut si eu problema asta, si eu sunt foarte introvertit si timid, dar nu le intoarce vorba inapoi, daca vrei sa te dai bine pe langa ele si sa fiti si prieteni spune o gluma pe seama la ce au spus ele dar fara sa te superi nici tu, fara sa superi nici pe ele...nu stiu daca m-am exprimat corect dar nu conteaza. Iar daca le urasti de tot, in sensu` ca nu vrei sa ai nicio tangenta cu ele ca si coleg, explica-le cu frumosu`, nu le intoarce vorba inapoi cand se mai iau de tine si zi-le gen: "Te rog frumos, daca vezi ca sunt baiat de treaba si nu sar la scandal, nu-mi bat joc de tine si alte chestii, nu face nici tu asta cu mine, nu te lua degeaba de mine", daca nu-ti sunt favorabile conversatiile face to face, pentru ca nici mie nu-mi sunt iti recomand s-o faci pe Facebook, wapp etc., desi ma indoiesc ca le ai numarul` de telefon, dar Facebook-ul sigur ca-l stii, crede-ma, pot fi intelegatoare, nu recurge la violenta decat daca incep sa dea in tine, ba chiar sa-ti mai articuleze un mirobulant sut in punctul sensibil, atunci ai avea tot dreptul, dar asa vorbele nu dor foarte tare si se poate face pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoră-le. Ca și când n-ar exista.
Indiferența doare cel mai tare.

| SkyWave explică (pentru anonim_4396):

Poate ai dreptate, dar tu ai putea rezista sa comenteza intruna cineva si sa nu faci nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkyWave):

Să zicem.
De obicei, după ce eu le răspundeam, mă evitau ei/ele.