| Malvina24 a întrebat:

Am inceput scoala de soferi si am cateva nelamuriri si m-am gandit sa le postez pe site in speranta ca voi gasi un raspuns:
1Ce sunt marcajele rezonatoare?
2Care e diferenta dintre anularea si suspendarea permisului de conducere?
3Ce este un autoturism de teren?(am vazut ca in afara localitatilor poate circula cu 80km/h-100km/h-120km/h) Ca sa-l conducem ne trebuie cat. B?

O intrebare era "in statia de tramvai prevazuta cu refugiu pentru pietoni se poate opri?" si raspunsul era Nu! e corect? va multumesc pentru ajutor! Daca mai doriti sa ma ajutati intrati si raspundeti si la celelalte intrebari caut un raspuns si nu am gasit nimic, va rog!

Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

1 marcajele rezonatoare sunt acele ridicari in asfalt, de forma liniala, paralele, din cauciuc sau din asfalt propriu, cu scopul de a face masina sa vibreze cand trece peste ele si astfel sa te determine sa le treci cat mai incet posibil. de regula se pun inaintea trecerilor peatonale, zonelor periculoase ori rezidentiale, unde este necesar sa se circule incet si prudent.
2 suspendarea permisului se face pe o perioada de timp, dupa care ai dreptul sa reprimesti permisul si sa conduci in continuare. anularea inseamna ca pierzi definitiv dreptul de a conduce, si trebuie sa faci scoala din nou si sa te examinezi pentru a lua alt permis.
3 autoturismele sunt masinile mici, normale ca sa zic asa, pentru transportul persoanelor si bagajul acestora in portbagaj. autoturismele de deteren sunt SUV-urile sau JEEPURILE mai cunoscute in limbaj popular, adica cele care pot circula atat pe sosea cat si pe teren accidentat, drumuri forestiere, etc.

indiferent de raspuns eu te sfatuiesc sa nu opresti in statiile de tramvai ori in alt loc unde deranjezi pe ceilalti pietoni sau calatori.
chestie de civilizatie nu atat de regula rutiera.

2 răspunsuri:
| tputputpux3 a răspuns:

1.Sunt marcajele pentru avertizarea conducatorilor, la iesirea de pe partea carosabila pe autostrazi, pe drumurile europene si expres
La restul nu siu sa iti raspund.Scz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh! inca un kamikaze la volan laughing