| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit o chestie interesntă atât în mediul virtual cât și real: acele persoane care afirmă că nu le pasă că le bârfește cineva sau le insultă.
Ei fac afirmații de genul "Nu-mi pasă mie ce zice cutare despre mine", "De aia nu mai pot eu", "Nu mă pun eu la mintea lui/ei", etc.
Într-adevăr, există și persoane care sunt mai insensibile și nu pun la suflet dar aici mă refer la acea categorie care afirmă că nu le pasă dar când colo acționează în defensivă sau caută răzbunare. Pe la spate (înțelegeți contextul).
Ei bine, cei care afirmă că nu le pasă dar apoi, în loc să trateze cu indiferență, ripostează sau se răzbună, se prefac nepăsători ca un fel de mecanism de apărare, să pară puternici?
Eu consider că adevărata nepăsare o demonstrezi prin indiferență totală, nu prin răzbunare sau acționare în defensivă.
Părerea mea.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

De obicei cei ce afirma sus si tare aceste lucruri sunt de fapt cei cărora le pasa cel mai mult. Cu cat un om vrea să pară intr-un fel anume cu atat mai mult ai motive sa nu crezi, cel mai mult contează acțiunile nu lauda de sine sau cum vrea să pară, sa epateze.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Când accepți sa trăiești în românia ai semnat pactul cu diavolul, pentru ca aici sunt mulți diavoli,în latina diavol înseamnă bârfitor,nu merge cu sensibilități,empatie,sentimente doar cu ura și mult venin,foarte multa ura,bârfe, prejudecăți, judecați, critici, ca niște serpi tr urmăresc apoi te misca

| TheStrategist a răspuns (pentru RAY):

Crezi că e așa doar în România?

| RAY a răspuns (pentru TheStrategist):

Eu nu fac generalizari,cine ma cunoaște știe asta,desigur ca doar uni sunt asa,am cunoscut și opusul, de exemplu niciodată nu am plecat înfometat de la țigani, oameni nu aveau nici un interes, ce tu dai de mâncare la un curier? Nici eu, eu vb despre ce mai vad și eu, dar am avut și experiente bune, cât despre ușă de exemplu și aia uni îs paralel, cică trebuie sa scrie pe punga cu nu se manca punga și pe telefon

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o prefacatorie a omului prost, afirmand una si facand alta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, cele doua variante spuse de tine:
- nu le pasa cu adevarat si nu ii intereseaza;
- zic ca nu le pasa, dar ii intereseaza asta si incearca sa afle mai multe. Si zic asta doar sa para altfel.

| Mosotti a răspuns:

Evident ca sunt destui care doar se dau mari ca nu le pasa, si se arata asa ca sa nu para slabi, si da, sa para puternici.
Si dupa aia se dau in stamba ca au mintit, ca se razbuna si de fapt arata ca le pasa.

Pai normal ca unuia care nu-i pasa, nu se razbuna pentru ca nu l-a deranjat ce a facut celalalt.
Cand te razbuni, inseamna ca iti pasa.

Razbunarea este o pedeapsa pentru cel ce ti-a facut rau pe nedrept de fapt, il pedepsesti pentru ce ti-a facut. Asta daca a facut rau nemotivat, daca ti-a facut motivat, nu ai dreptul sa faci asa.
Pe undeva e normala chestia asta, dar atunci iti pasa clar.
Insa nu toti carora le pasa se razbuna, depinde de oameni.

De ex de mine s-a luat un moderator de pe softpedia degeaba si a sarit cu sanctiune, si mi-a pasat, si i-am dat la cap, intram peste blocarile lui si il faceam de cacao pana m-am saturat eu.
A meritat-o. Ptr ca si daca lasi nesimtitii in pace, pot repeta sa-ti faca rau, dar lasi ca ala sa faca rau si altora.
Si s-a potolit pentru ca a vazut ca...nu merge sa abuzeze, se credea mare si tare.

Deci depinde de caz daca-ti pasa sau nu.
Nu-mi pasa pana ma deranjezi! Cand ma deranjezi, e de rau.
Nu ca zici ceva, sa nu faci ceva care ma deranjeaza, nu vi cu suspendari si alte rahaturi aiurea, ca atunci schimbam foaia dur.

| Nirvanaaa a răspuns:

Corect, dacă nu îmi pasa, nu mă preocupa deloc subiectul. Dacă cineva intra in defensiva sau ataca înapoi atunci ii pasa de ceea ce zice celălat.

| DonEduardo a răspuns:

Sunt de acord cu tine in legatura cu razbunarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Razbunarea e arma prostului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vorbim de categoria la care faci tu referire este clar...le pasa. Se mint pe ei ca nu le pasa, nu sunt constienti ca de fapt le pasa si acitioneaza in consecinta(tot inconstient). Sentimenul de nepasare este cel mai frumos sentimen uman, dar este si foarte inselator. AI senzatia ca il traiesti, cand de fapt...iti pasa! Adevarata nepasare e atunci cand nici macar nu iti pui problema daca iti pasa sau nu.

| Sekim a răspuns:

De când e slăbiciunea ceva interesant?

| Dandinelle a răspuns:

Da, este un mecanism de apărare, au primit probabil o "bucata" buna de informații sentimentale la care nu se așteptau, au fost luați prin surprindere etc. iar apoi reacționează, din instinct, supărare, frica, orgoliu etc.
Este mai usor sa reacționezi decât sa acționezi. Dar așa omul creste, și învață sa fie și mai inteligent emoțional.
Nepasarea apare și atunci când iubirea nu mai e, poate merita menționat și aici.

| tonyc7 a răspuns:

Chiar daca nu iti pasa de ce insulte primesti, tot nu poti sta indiferent. Ripostezi pentru normalizarea situatiei, pentru a-l corecta pe atacator. Deci riposta nu poate fi privita neaparat ca o dovada ca ai fost afectat/a personal.

| 19flo79 a răspuns:

Este si varianta: te iert (nu imi pasa), dar nu uit (adica nu iti mai dau sansa, asta-i razbunarea)

happy