| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit oameni cu posibilități materiale reduse, dar care în schimb aveau un aer arogant și sfidător față de cunoștințe din anturajul lor cu posibilități materiale ridicate.
Era invidie mascata in aroganță.

De ce aceia din prima categorie afișau acea aroganță?
Își mascau astfel sentimentul de inferioritate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nimeni nu ar trebui sa fie arogant, indiderent de situatia materiala. Stiu un tip care are aproape 50 de ani si este super bogat. Este englez.omul se imbraca cu haine normale si conduce toyota corola. Isi saluta toti angajatii si pe cei mai vechi ii intreaba cum le mai merge, ce le mai fac copii, nevasta, parintii, daca este totul ok. Are banii are si o familie frumoasa, a ales sa poarte haine normale si sa conduca masini normale, in schimb 2-3 luni dintr-un an pleaca in vacanta. Ba nene cred ca omul a vazut toata planeta. In schimb, in Romania este plina de gigei. Cu un bmw din 2010 si un salar de 1k+ €, astia sufera grav de ei si se uita de sus la toata lumea. Au case in rate, teledoane in rate, la naiba, au si iubite in rate. Dar nu le ajungi la nas. Stay humble.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate erau superiori prin inteligenta, chiar daca erau saraci la punga.

| Freya1 a răspuns:

Și eu am avut un prieten bun ce stătea prost de tot pe financiar, purta haine primite de pe ici colo dar prin atitudinea lui pana și un tricou de fata cu prințese pe el la făcut sa de-a bine.
Sunt oameni ce încearcă sa die aroganți ca să mascheze cum ai spus tu sărăcia.Si sunt oameni ce lupta și au un comportament mai ciudatel, poate chiar arogant pentru a nu fi călcati în picioare din cauza statutului financiar.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Aroganță le puțin din puterea care n-o au.

| pufulescu0o a răspuns:

Este mai degraba un dispret fata de acele persoane, zic eu. Poate acei saraci, fiind rude sau prieteni apropiati cu bogatii, au aflat prin ce matrapazlicuri, furtisaguri si inselatorii s-au imbogatit acestia din urma.

| Lrs2015 a răspuns:

Banii nu sunt in legatura directa cu valoarea mereu. De fapt, adesea cei cu bani sunt nevalorosi. Nu e invidie neaparat, poate aia "saraci" stiu cum au ajuns aia cu bani asa. Si de aici scarba?

| kGeorge a răspuns (pentru Lrs2015):

PENTRU VIOLETTA2022
Sa fi superior intelectual nu e un motiv sa fii arogant. Din contra, cam toti oamenii figuranți, fițosi sunt prosti de dau in gropi. Oamenii cu adevarat inteligenti nu te judeca pe baza de ce model de iphone ai in mana, sau cate milioane ai dat pe perechea de adidasi din picioare, ci te judeca in functie de ce scoți pe gura, comportamentul fața de ceilalti, etc.
Aici e vorba de invidie.