| AdioTPU a întrebat:

Am întâlnit oameni care în ciuda faptului că afișau aroganta, îngâmfare, în mod paradoxal erau nesiguri pe sine și ușor de descurajat, se supărau repede sau începeau să plângă dacă li se aduceau ofense. Demonstrează asta că mare parte din persoanele arogante au multe insecurități pe care le maschează, aroganta fiind un scut?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Păi nu e clar că unul care se străduiește să afișeze ostentativ ceva, înseamnă că vrea să ascundă exact contrariul?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu toti avem frici e ceva normal, cei care le ascund suferă mai mult decât cei care le accepta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, desigur. Nu stiu cum o fi statistic, dar cel putin pentru o parte insemnata a categoriei respective de persoane, ce zici tu e valid.

| CostinAlamariu a răspuns:

Păi aroganta si ingamfarea vine direct din insecuritatile personale.

Există la oameni un mecanism psihologic care se numește compensare. Adică dacă sunt extrem de nesiguri pe ei vor arata o falsa "siguranta" care de fapt e aroganta si ingamfare.

Normal că compensarea nu seamana deloc cu naturaletea

| StrongHeart a răspuns:

Toti avem, dar ne mintim sau incercam sa le depasim. E o decizie pe care fiecare o ia in fiecare moment. Ascund si maschez ceea ce simt sau ma expun asa cum sunt lumii cu riscul de a fi judecat?
Cateodata e bine sa nu afisezi prea multe, cateodata nu.
Tine si de instinctul de conservare, dar si de caracterul unei persoane.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru StrongHeart):

Mai există și o a treia variantă (pe lângă a te masca sau a te face vulnerabi). A treia variantă e să lucrezi la tine, să te prezinți cine ești fără să fie o vulnerabilitate ci din potrivă o calitate, un semn de putere.

Răspuns utilizator avertizat
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Acum nu știu dacă majoritatea persoanelor arogante, se ascund în spatele aroganței cu scopul de a masca faptul că ele sunt niște persoane care nu au încredere în sine. Cu siguranță nu toate persoanele arogante au probleme de nesiguranță cum nici toate persoanele cu probleme de nesiguranță sunt arogante. Deci nu este o regulă. Faptul că tu și întâlnit multe persoane arogante cu probleme de nesiguranță, nu demonstrează în niciun caz că toate persoanele arogante au probleme de nesiguranță.

| marniii a răspuns:

Eu nu cunosc niciun om care sa fie cu adevarat sigur pe sine. In afara de oamenii super prosti ca astia nu isi pun prea multe intrebari in viata. Am o prietena model, e super nesigura pe ea. Pare asa mandra de faptul ca e inalta si frumoasa si platita pentru asta, dar dupa fiecare gig se compara cu toate tipele cu care a lucrat, plange pana vomita si se inchide in casa 2 saptamani. Varul meu e mare CEO, are atacuri de panica de cate ori primeste un telefon dar in lume merge ca un cocos, da mana cu primarul si alte chestii. Toata lumea are nesigurante. Aroganta e mereu un scut.

| Manticora a răspuns:

Un om sigur pe el nu simt nevoia sa fie superior altora, sa le demonstreze ceva, ingamfarea e mereu un scut.

| shiningcrown a răspuns:

Da,e un cophing mecanism