| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de sentimentul de inferioritate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine scapi? Eu nu am nevoie. E vorba de tine? Față de cine te simți inferior?

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu ne ridică și ne scade (depinde de fiecare unde ne situăm), și ne aduce pe toți la același nivel.
Pentru asta trebuie să începi să cauți să cunoști pe Dumnezeu prin citirea Bibliei și să trăiești principiile ei.
Doar Dumnezeu ne ridică în modul cel mai sănătos cu putință. El ne poate reda stima de sine.
Îți recomand cartea "Minte, caracter și personalitate" de Ellen White. O găsești gratuit în aplicația EGW Writings 2 din Magazin play. Cunoștința (cunoașterea lucrurilor) te ridică chiar mai presus de majoritatea; dar să nu o lași să se transforme în îngâmfare (pentru că există și acest pericol de a trece în extrema cealaltă). Iar lucrurile spirituale sunt mai mari, mai înalte decât cele de pe pământ, pentru că ele sunt cerești.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Eu când vorbesc despre Dumnezeu, nu vorbesc din idei, ci din experiență practică, din cunoașterea personală a lui Dumnezeu.
Cine Îl va cunoaște va avea de pierdut defectele de caracter; și poate prieteniile false ale semenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te uiti la 4evergentleman si te bucuri ca nu esti ca el.

| Sistemulxxl a răspuns:

Identifici la ce esti inferior si incepi sa completezi golurile. Simplu.

| kGeorge a răspuns:

Faci lucruri care iti maresc stima de sine. Iesi in oraș, vorbesti cu fetele, te duci cu prietenii la bere, joci un fotbal etc
Depinde acum si de ce te simti inferior. Daca e vorba ca te-a umilit cineva, ca ti-a luat gagica, ca ai luat bataie etc, solutia asta nu prea mai functioneaza.
Lucrurile enumerate sunt daca ai luat o nota naspa la liceu, daca un prieten are ceva si tu nu, daca unu are un calculator mai bun ca al tau etc.

| guradebaba2077 a răspuns:

Un raspuns foarte coerent are domnul de deasupra mea