| ceanastela a întrebat:

Am inteles de la tata ca pe 23 august era inainte o sarbatoare, insa nu stiu ce sarbatoare era. M-am uitat in calendar si nu e nimic. Deci la ce s-a referit el? Stie cineva?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E ziua in care Romania a intors armele impotriva nemtilor si s-a alita cu rusii. Pentru comunisti asta era un motiv de sarbatoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Așa-i. România mai mult decât să treacă de partea Aliaților, a trecut de partea Uniunii Sovietice care a și instaurat puterea în zonă mai târziu, în țările estice. Și de aceea, 23 august a fost pusă ca zi națională.

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie sa te uiti in calendar laughing, 23 August - Lovitura de stat happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era ziua națională pe vremea lui Ceaușescu. În Al Doilea Război Mondial, pe 23 august 1944 România a trecut de la alianța cu Puterile Axei (Germania, Japonia, Italia etc.) la alianța cu Aliații (SUA, Marea Britanie, URSS etc.) și asta s-a întâmplat pentru că URSS a reușit să împingă forțele germane si cele aliate lor, inclusiv cele române, înapoi spre Vest, iar în România au pătruns cam până pe la Iași și puțin mai încoace din câte știu.