| Miruna0909 a întrebat:

Am invitat un coleg la ziua mea. Cand i-am zis față în față ca vreau sa il invit, a zis că da, vine. I-am mai dat peste cateva zile mesaj cu invitatia, nu doar lui, la toti pe care am vrut sa ii invit, ca să fiu sigură ca am zis la toata lumea, iar apoi in mesaje a zis ca o sa vada el daca vine, ca are nu stiu ce treaba, imi da raspunsul intr-o anumita zi (vineri). Bun, o trecut si ziua de vineri si nu mi-o mai zis nimic, i-am dat eu mesaj pana la urma sa imi comfirme raspunsul, a zis ca și cum a uitat, ca s-o luat cu alte treburi și nu stiu ce si ca o sa ma anunte inainte cu 1-2 zile pana la ziua mea (eu cand l-am invitat prima data, a fost acum 2 saptamani) ca nu stie exact in acea zi daca poate sa vina. Nu stiu de ce am impresia ca sunt doar niste scuze astea. Faza e ca celelalte persoane mi-au confirmat din prima daca vin sau nu.
Voi ce credeti? Nu vrea sa vina sau chiar e ocupat asa cum zice el?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu tocmai de aia urasc genul asta de socializare: nu te poti baza pe oameni.
Nu stiu daca vrea sau nu sa-ti vina colegu', un lucru se vede extrem de clar, de pe luna, cu ochiu' liber: il doare-ntre craci de invitatia ta.
Eventual nu vrea sa te refuze de egoist, ca poate aduni anturaj misto, si se trezeste ca vrea si el, in ultimul moment.

| Miruna0909 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dezvolta te rog

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Miruna0909):

Vino cu intrebari, te rog.
Eu cred ca am fost destul de clar si elaborat.

| Miruna0909 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci tu crezi ca el nu imi spune din cauza ca e egoist? Adica de ce ar fi asa? Ce e asa de greu sa imi spuna da sau nu? Ma enerveaza ca acus vine ziua mea, si parca vad ca nu imi comfirma inainte cu o zi-doua asa cum a spus. Parca vad ca uita. Ma consum asa pentru ca urasc ca cineva să imi refuze ceva, mai ales o invitatie. Adica ce pana mea, unii oameni s ar bucura foarte mult dacă ar fi invitati la ziua cuiva. Pana la urma de asta ma consum, si m-as supara foarte tare daca nu mi ar spune, era bine daca imi comfirma din prima
cu DA sau NU, daca era NU, nu ma suparam asa tare pe el, dar totusi, ceilalti cum au putut sa comfirme din prima?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Miruna0909):

E doar o varianta, asta cu egoismul.
Poate te duce cu vorba din cauza ca nu vrea sa vina, dar e prea neserios ca sa-ti spuna in fata. Adica simte invitatia asta ca pe o obligatie, si nu stie cum sa se scuze.
Orice ar fi in capul lui, un lucru este clar: nu isi doreste sa vina, si nici nu te trateaza cu respect.
Daca e baiatul de care iti place, imi pare rau. Dar chiar nu e persoana potrivita.

| Miruna0909 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bun, si acum cum ar trebui sa procedez, ca acus e ziua mea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Miruna0909):

Iti faci ziua fara el, ai grija de oamenii draguti, care ti-au confirmat, si se vor pregati pentru petrecerea ta.
La ei trebuie sa te gandesti, nu la neseriosul ala.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Nu inteleg de ce iti bati atat capul cu el. Sunteti colegi de multi ani, si tii la el? Sau de fapt esti indragostita de el, de esti asa interesată sa vezi daca vine sau nu. Daca vine bravo, daca nu drum bun si cale batuta, accepta decizia lui. Poate ca nu vrea sa vină, nu te place deloc, si vrea cumva să iti zica indirect asta. Totuși, asta e un mod stupid si imatur de a refuza o persoană, dar daca e asa cum zic eu, este copilaros si eu as zice sa nu iti mai bati capul cu el. Poate daca chiar este ocupat, o sa te anunte el pana la urma.

| Miruna0909 explică (pentru andreeaeml1200):

Nu că neaparat sunt indragosita de el, imi place asa ca pe un coleg, si ma consum pentru că urasc sa fiu refuzata, tu cum te ai simti daca cineva te face sa astepti 10000 de ani pana iti comfirma daca vine sau nu? Mai rău, să uite să iti mai comfirme, pune te in locul meu doar…. Nu te ai simti deloc bine, te ai simti nerespectată