| RAY a întrebat:

Am nevoie de ajutor.

Intrebare pentru cei care editeaza video si gameri, desi eu incerc sa pun subtitrarea la un film prin Wondershare Video Converter Ultimate si are optiunea gpu suport,dar nu vrea,el tot converteste prin cpu,am incercat de toate,dezinstalare placa grafica, am vazut setarile apoi m-am uitat dupa CUDA l-am pus sa fie pe nVIDIA, degeaba. Curios e ca ambele merg, cpu 90% iar gpu 20%, culmea e ca inainte mergea doar gpu si asa rapid se convertea, acum stau 40 de min la un film inainte 5 minute.

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Inainte aveai alta placa grafica? E posibil sa nu suportce orice GPU cum face si Maya...
Incearca din nVidia control panel sa fortezi programu sa foloseasca doar placa dedicata.
Mai poti sa iti dezactivezi placa integrata, dar doar daca ai desktop, pentru ca pe laptop, din cate stiu eu nu poti face asta.

| RAY explică (pentru Ineys):

Eu am laptop mereu am avut acelasi placa, in gta 5 merge pe placa externa

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Una e un joc, alta e un program de editare video. In general software-urile astea sunt pretentioase cand vine vorba de GPU-uri si functioneaza doar cu anumite placi grafice.

Ce GPU ai?

Daca spui ca foloseste foarte putin GPU si mai mult CPU ar putea fi problema in felul urmator: Software-ul nu se foloseste de toata puterea GPU-ului pentru a nu consuma mai multe resurse degeaba. De ce sa foloseasca GPU-ul la maxim pentru a pune o subtitrare?

Probabil daca ai incerca sa creezi anumite efecte speciale si alte nebunii, unde chiar ar fi nevoie de puterea de procesare a GPU-ului.

| RAY explică (pentru Ineys):

960 m

| RAY explică (pentru Ineys):

Nici vorba a pune o sub la un film, sa fim seriosi

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Http://support.wondershare.com/......erate.html

Despre asta vorbesti nu? Asta e programu?

https://www.wondershare.com/topic/gpu-optimization.html

Nu vad placa aia video acolo, deci cum ziceam... nu e suportata de software.

| RAY explică (pentru Ineys):

GeForce 9 Series
GeForce 9800 GX2/9800 GTX+/9800 GTX/9800 GT/9600 GSO/9600 GT/9500 GT/9400GT
GeForce 9800M GTX/9800M GT/9800M GTS/9800M GS/9700M GTS/9700M
GT/9650M GS/9600M GT/9600M
GS/9500M GS/9500M G/9400M G/9300M GS/9300M G/9200M GS/9100M G
GeForce 9400/9300 mGPU

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Acolo este 9600, nu 960.

Am impresia ca placa ta video e prea noua pentru software-ul ala.

| RAY explică (pentru Ineys):

Pe naiba e din 2015, a mers, nu delirez, ceva nu are chef ori programul ori placa video ori windowsul, ori cine stie

| RAY explică (pentru Ineys):

Totusi apreciez deranjul, nu stiu ce mai are, eu doar sa pun niste subtitrari atat in fine