| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Fratele meu mi-a dat 200 lei (mare minune) iar mama mea avea nevoie de bani si mi-a luat din ei 110 lei. Eu o inteleg dar totusi, dupa ce ca-i cere bani fratelui meu mai ia si de la mine. Stiu ca are nevoi dar poate si mie imi trebuie sa-mi iau ceva, mai ales ca nu primesc bani des, primesc chiar foarte rar. Si nu e prima data cand imi ia, daca as avea salariu as fi ajutat-o si eu dar asa. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Ioanagabb123 a răspuns:

Este mama ta, trebuie sa o ajuti. Daca esti in casa uita-te in jurul tau, tot ce vezi e din banii ei. Tinand cont ca ea munceste mereu pentru tine, sa iti fie tie bine, nu cred ca ar trebui sa ascunzi banii de ea. Te iubeste si e constiienta ca iti trebuie si tie bani, dar daca nu-s, de unde vrei sa iti dea? Eu nu cred ca daca ar avea destui ti i-ar lua. Nu cred ca isi cumpara din bani bautura, alcool sau mai stiu eu ce. Plateste datoriile pe care le are. Internetul, apa, curentul,. toate astea sunt pentru tine, sa poti sa te dezvolti normal, sa ai conditiile aproape perfecte. Nu cred ca inveti la lumina lumanarii. Ar trebuii sa fii mai consienta ca banii pe care tu ii dai pe haine cand deja ai cu ce sa te imbraci, ea plateste internetul,. Cand si-a cumparat ultima data ceva? Ei bine, mama mea isi ea de incaltat la inceputul verii si la inceputul iernii. O inetele si nu fac gura cand imi ia banii cersiti de la frati-miu. (si mie mi s-a intamplat )

Sper ca te-am ajutat cu ceva. :*

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine ascunzi suma de bani si daca iti cere spui ca nu se poate asa ceva la cat ti-a luat din bani fara sa-ti ceara voie tu ii dai o suma mai mica sa nu fi neghioaba doar te intretine si na nu prea merita pentru ca fura de la tine asa sa-i zici.

| d33adhya88 a răspuns (pentru mgtow):

Nu m-am exprimat eu bine, nu mi-a luat in sensul ca ia 'furat'. Normal ca stia ca fratele meu mi-a dat bani si mi-a cerut, a zis ca mi da inapoi ca are nu mai are si nu mi-a mai dat. Nu-i puteam spune 'nu iti dau'. Intelegi ce zic?

| mgtow a răspuns (pentru d33adhya88):

Dar asa va face in continuare, trebuie sa stii sa impui niste conditii, esti om ai dreptul si tu la capriciile tale parintii cred ca noi santem slugile lor dar nu e chiar asa. Cu trecerea aniilor o sa inveti multe din viata asta.

| darrio2007 a răspuns:

Te-ai gandit ca daca ti-a cerut acei bani o face pentru casa? Poate ca nu mai avea de o paine, de o factura etc.Ti-i va da ea inapoi, stai linistita.Nu o judeca gresit.Mare minune ca ti-a dat fratele 200 lei? Esti penibila. Poate in loc sa-ti dea tie isi lua si el ceva.Dar el nu a gandit ca tine.Nu prea semanati la caracter.

| d33adhya88 a răspuns (pentru darrio2007):

Are destui! Isi poate cumpara ce vrea el, oricand!winking Nu sunt deloc penibila, si da 'minune' pentru ca imi da foarte rar! Multumit?

| darrio2007 a răspuns (pentru d33adhya88):

Multumit.Bravo lui.Sa-ti mai dea.

| d33adhya88 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai asa ar trebui, mersi oricum de raspund. Ai dreptate, in prima parte!

| darrio2007 a răspuns (pentru d33adhya88):

Ok.Succes la fratelo.

| mona a răspuns:

Acum ca ti-a cerut o data nu ar fi asa mare problema[poate a avut facturi de platit] dar sa nu devina un obicei chestia asta

| NicollHellen a răspuns:

Dacă sunteți în căutarea unui job vă recomand cu mare drag să urmăriți acest video! :)
http://www.youtube.com/watch?v=-9V-Sh7tDU8&feature=youtu.be

| Sezonul3 a răspuns:

Vezi? E pe bune aia cu ``o minune nu tine niciodata mai mult de 3 zile!``.