| Frank51 a întrebat:

Am niste tacamuri care par a fi din argint, au stantat "AM100" pe spate, banuiala mea ar fi ca au 10% argint din moment ce alea cu 925 au 92.5%, testul cu bicarbonatul merge?

2 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Exista amanete specializate pentru argint, cauta pe google

| Ineys a răspuns:

Daca vrei sa vezi ca sunt 100% argint incearca cu un magnet. Argintul nu e magnetic. Daca e ceva aliaj... sunt atrase de magnet. Ca sa testezi ca sunt suflate in argint, nu stiu daca merge cu bicarbonat, da cu acid azotic ( nitric ) merge daca ai de undeva.

Uite aici alte cateva modalitati: https://www.wikihow.com/Test-Silver

Dar nu ai zis exact ce vrei sa testezi, ca e 100% argint sau ca e suflat in argint?

Daca vrei sa vezi ca-s 100% din argint, magnetul e cea mai usoara metoda.