| Sorinacio a întrebat:

Am o intrebare ciudata:In biblie se zice ca Ramses al II-lea si armata sa au murit inecati in marea rosie cand ii urmareau pe evrei condusi de Moise, dar mumia lui Ramses II exista la muzeul din Cairo.Cum se poate asa ceva? Funda cui ma lamureste.

2 răspunsuri:
| cristina107 a răspuns:

Din pacate cele spuse in Biblie nu coincid de foarte multe ori cu dovezile date de istorie.La momentul potrivit descifrării hieroglifelor egiptene înaltii prelați au incercat să împiedice acest fapt deoarece in cazul unor nesincronizări lumea ar fi fost zguduită din temelii. Din punct de vedere stiintific moarte lui Ramses prin inecarea in Marea Rosie este imposibila deoarece se presupune că ar fi avut loc după cele 10 urgii, faraonul fiid foarte tînar la aceea vreme cînd tocmai îi murise întîiul născut, Amun-herkepershef, rodul vreunii iubiri probabil cu una din scavele haremului pe care l-a primit la 16 ani.Astăzi probele genetice prelevate de la mumie relevă că marele Ramses ar fi trait nici mai mult nici mai putin de 80-90 de ani. Concluzie... înnecarea in Marea Rosie nu a existat

| liliacALB a răspuns:

Posibilitati: 1) Ramses nu era cu ei atunci; 2) Dupa ce s-a inecat, ostenii i-au recuperat trupul din mare; 3) Poate nu e vorba despre aceeasi faraon