| OctavianDanielMaria a întrebat:

In cat timp a trecut Moise marea rosie?

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape o noapte.

Prima fază a noptii:
"Moise şi-a întins mâna spre mare. Şi Domnul a pus marea în mişcare printr-un vânt dinspre răsărit, care a suflat cu putere toată NOAPTEA";

Ultima fază a noptii:
"Moise şi-a întins mâna spre mare. Şi ÎNSPRE DIMINEAȚA, marea şi-a luat iarăşi repeziciunea cursului, şi..."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai poate au ales locul mai îngust al mării, si vântul a suflat mult mai tare decât am crede noi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu, cauta pe internet să vezi unde Marea Rosie se îngusteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, din Egipt plecau, mai precis din Ramses.
După cum îmi aduc aminte, semințiile lui Iacov au primit în stăpânire de la faraon toata partea Gosen, dar acestia s-au întins cu timpul până la Ramses.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cunosc distanta, dar exista un instrument de masurare a distantei pe aplicatia Google Earth.(poate îți va fi util)

33 de km în 4-6 ore nu stiu daca ar fi parcurs lent pe jos prin mare, dar având în vedere că ceata de faraoni a fost vazuta înainte ca poporul evreu sa intre în mare, ar fi mers fuguta-fuguta pana la celalalt mal cu camile cu tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar se prea poate si cu o viteza medie în mers, având în vedere ca omul ar parcurge aprox 5-6 km pe ora

5 ore fiind suficiente pentru 30 km

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Kilometru_pe_or%C4%83

Omul face 5 km pe ora

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Improvizau si ei, nu erau babalaci ca noi. Se urcau pe camile si ce mai ramanea veneau din urma.
Si ti-am mai zis eu ca, 5 km pe ora la un pas moderat, dar crezi ca mergeau normal cand filistenii erau înapoia lor?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca mai întreba pe mine, aș zice ca bătrânimea pe care o aduci tu în discutie, a ramas în Egipt, cealalalta bătrânime mai în vlagă, au fost suiți pe camile. Na, ca nu te las sa fie ca tine laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai sa vorbim si de copii acum laughing)

Răspuns utilizator avertizat