| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare controversata, nu vreau sa sara fetele pe mine dar asa gandesc eu.
De ce inca s-a ramas la conceptul asta, ca barbatul trebuie sa plateasca nota unei fete? In conditiile in care in ziua de azi femeile pot face bani in egala masura.
Care este logica ca barbatul sa mai plateasca la prima intalnire? Din moment ce poate fi oricum prima si ultima oara, adica daca prostul plateste cateva sute de lei si oricum tipa nu il place, nu conteaza, el e ''barbat''.
Care este logica in acest principiu? Repet in ziua de azi, nu acum 40 de ani.

97 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Traditia.

| Werrich a răspuns:

Baietii/barbatii care accepta sa plateasca pentru consumatia damelor isi imagineaza ca acestea vor accepta sa se culce cu ei de la prima intalnire. Asta este scopul, se si vad cu ele in pat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Pai stai....problema e ca unele nu accepta ca ele sa plateasca, considera ca doar barbatii sunt datorii sa plateasca...si de asta ma tot intrebam de unde si pana unde.

| Werrich a răspuns:

"Unele lucruri la moda in secolul trecut se mentin inca. Barbatii inca mai invita femeile in oras. Dar cine initiaza intilnirea incepe sa cotizeze. Aproape jumatate dintre barbate spun ca cel care invita trebuie sa plateasca. Trei patrimi dintre acestia spun ca se simt vinovati cand lasa femeile sa plateasca, indiferent de situatia ei financiara. Acelasi procentaj afirma ca nu le pasa daca femeia comanda ceva scump."

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, incredibil.
Femeile sunt mai promovate si se cauta mai mult, vezi marketing, receptie, hostess, si multe alte domenii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi să vezi că nu îți sar numai femeile în cap îți, ci bărbații.
Daca vrei sex bossule nu e nevoie sa plătești pentru tipa, plătești pentru tipa numai dacă îți place compania ei și nu ramai frustrat daca nu face sex cu tine. Daca vrei numai sex poți să cauți tipe care fac numai asta, nu le scoți la întâlniri.

Asta arată că nu ai scos fata aia la întâlnire pentru că îți place de ea, ci că vrei numai ce are intre picioare. Nu te obliga nimeni sa plătești si să scoți la întâlniri tipe de care nu îți place.
Tu întrebi de ce nu se prostituează fiecare fata care o scoți și plătești pentru ea, fata aia nu e obligata sa facă sex cu tine daca tu scoți cash-ul din buzunar.
Te duci drăguțule la prostituate daca vrei direct sex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord. Nu are logică. Mi se pare un comportament care merge doar la damele superficiale și ușor de impresionat. Eventual cu un BMW luat la 3000€ de la un samsar o și dai pe spate. Dacă femeile vor egalitate, să acționeze ca atare. În momentu' în care tu aștepți ca bărbatul să plătească pentru nevoile tale, automat te plasezi sub acesta. Vrei asta? Nu. Trăim totuși în România, o țară care e în topul egalității salariilor între sexe. Mai exact ce vreau sa spun este că în România treaba asta cu "bărbații câștigă mai mult PE ACELAȘI POST decât femeile"... nu prea există. Deci scuza asta nu merge. În plus investitul a sute de lei în mâncare mi se pare prostesc indiferent unde ai fi. Da, mergi la un restaurant de fițe, dar îți iei și tu ceva mai pe buzunarul tău, că nu trebuie să intrii în datorii pentru o cină amărâtă. De ce să îți iei ditamai costița la nu știu câte zeci de lei, să te umflii și să te mozolești la gură cu ulei și grăsime. Hai fii serios. Cel mai bine îți iei ceva finuț, un spanac pe pâine, o omletă, un schnitzel. Iar apoi dacă nu te-ai săturat mergi la patiserie și de 3 lei mănânci cea mai bună merdenea. Așa se procedează. La restaurant mergi să vorbești, să ai atmosferă, nu neapărat să mănânci. Și fiecare să mănânce cât își permite. Nu să comande fata ceva de 120 lei ca să vadă dacă ai tu bani și apoi să lase în farfurie. Păi dacă lasă în farfurie să plătească pentru ce a lăsat. 80 de lei îți revin ție înapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Da si sti ce e cel mai trist? ca ele gandesc asa: '' el m-a invita, el plateste'' practic daca nu o invita, o sa zica. ''nu este interesat de mine''
Si evident ca doar barbatul invita femeia, ca ele au destule optiuni.
Bine eu sunt impotriva acestui fapt naiv, sti de ce? ca ele oricum daca nu te place, tu platesti aiurea si ele mai au inca 10 intalniri. sunt niste parsive majoritatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi place ca mereu exista tipi naivi de genul.
Unu la mana, ele doar asa ies, daca tu le inviti, o tipa nu te va invita niciodata, nu conteaza ca o plac sau nu, dar majoritatea asa considera ca li se cuvine sa li se plateasca.
2 la mana, cine a zis ca scot o fata la intalnire sa fac sex cu ea? eu ies cu ea sa o cunosc.
Si 3 la mana, am iesit cu multe tipe si ma bucur ca cateva nu au acceptat sa platesc, asta m-a facut sa ma simt ca mai exista femei rationale si normale pe acest pamant.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce vor femeile sa plateasca ele?
Unei femei ii este teama ca daca un barbat nu o lasa sa plateasca ar putea sa fie posesiv. Deasemeni se intreaba daca barbatul care le lasa pe ele sa plateasca nu este un "mate fripte", nu o place cu adevarat sau nu este un gentleman. Dar si barbatul se intreaba daca femeia nu se bazeaza mereu pe portofelul lui."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ironie! Chiar după ce am răspuns la întrebarea asta, cum am deschis Instagram-ul mi-a apărut un videoclip cu un tip care întreba niște fete "Trebuie ca bărbații să plătească la întâlniri?". Una zice "Da, dacă vor sex", alta zice "Da, dacă vor ceva serios, altfel nu mă interesează"

happy happy happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wow este incredibil cat de eronat poate sa gandeasca unele femei.
Oricum are foarte mare sens ce ai spus si la primul raspuns, ma bucur ca inca exista oameni rationali.
Eu am dat si de tipe normale dar sunt mai rare acelea care nu accepta sa plateasca, odata o tipa, culmea mai mica ca mine nu m-a lasat pana nu mi-a dat banii inapoi! Eu platisem atunci, oricum m-am bucurat de gestul ei.
Si ca sa vezi diferenta, am iesit cu una mai mare ca mine, una din si tipa batea apropo sa o duc acasa, la 30 de ani ea nu era in stare nici macar de acest lucru.

| Holiday a răspuns:

In mod normal, cine a initiat intalnirea ar trebui sa-si asume si costurile. Asa ca, daca nu se ofera sa-si plateasca partea, n-ai ce comenta. Daca treci s-o iei cu masina, ce faci, ii ceri si bani de benzina?!
Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti propuna vreo femeie "hai in weekend la mare!", de exemplu, si tu sa-i spui ca n-ai bani pentru asta in acel moment, iar ea sa spuna "lasa ca platesc eu"?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fara '' una din si tipa'' laughing)))))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu e o o regula. Ai dat tu numai de fixiste care vor totul plătit. E o tâmpenie. Nu contează cine plătește. Dar dacă ai ieșit doar o data cu o fata poate i-a fost Rușine sa ți spuna ca plătește ea. Dacă ai ieșit de mai multe ori cu ea atunci nu știu, e nesimțita laughing. Eu sunt fata și îți dau dreptate, mi se pare de prost gust sa aștepți sa plătească el mereu, pana la urma iese sa va Cunoașteti nu sa te întrețină. Un sfat : invita le la o plimbare in parc mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu tine bro cu argumente de genul, pentru ca ele mereu vor astepta sa fie invitate.
Iar ca o femeie sa-mi zica sa mergem in wekend la mare, din pacate nu am femei din astea interesante in cercul de prieteni, o singura data era o fata care ma placea mult si imi facea cinste mereu, atunci chiar m-am simtit prost.

| Frank51 a răspuns:

Poți evita asta, niciodată nu am lăsat-o să cumpere mai mult de o cafea laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba sa crezi că o tipa daca chiar te place o sa te invite sau o sa bata apropouri. Daca ieși cu tipe și inviți la întâlniri trebuie sa și plătești, daca tu mă chemi la o bere, asta înseamnă că trebuie să plătesc eu consumația? In mod normal nu, tu plătești, pentru că tu mă inviți, tine de bun simt din partea ta, daca te aștepți să plătesc eu atunci înseamnă că ești zgârcit. Și o fata nu o sa te placa daca ești zgârcit.

Raționale? Nu sunt raționale și normale, pur și simplu nu vor sa se simtă datoare cu ceva.

| Drimmero a răspuns:

De bun simt ar fi ca cine invita plateste, daca iesiti doar 'asa' isi plateste fiecare, eu pe principiul asta merg. La prima intalnire sunt unii care dau si cadouri, aia mi se pare prostesc tare. Stiu ca inca de mici suntem instruiti sa fim mereu gentlemani, sa fim bla bla, insa platirea de fiecare data fara sa aiba legatura cu invitatia din partea barbatului mi se pare ca nu mai are legatura cu bunele maniere ci cu disperarea, parerea mea.

| alina2k18 a răspuns:

Cateva sute de lei lasi TU PERSONAL la un pranz sau o cina?
winking
Haidi bre... numai la Casa di David le scoti?
Sau era ipotetica situatia si de fapt te referi ca platesti un frapuccino de 20lei la Starbucks?
Uite de aia eu ies unde imi permit sa le platesc si fetitelor cu M in buletin - > McDonald'swinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca barbatii au ramas in continuare barbati iar femeile sunt tot femei.
Acea plata inseamna superioritate, putere, dominanta, protectie. Tu te vei simti bine manifestand fata de ea toate acestea iar ei ii va placea sa vada ca iti cunosti pozitia si datoria de barbat.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"De ce inca s-a ramas la conceptul asta, ca barbatul trebuie sa plateasca " de regulă plătește cine invită. Ca să nu plătești, așteaptă să te invite ea (poate o fi și asta, odată, la paștele...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Pentru ca barbatii au ramas in continuare barbati iar femeile sunt tot femei."
Da, dar intre timp femeilor li s-a permis sa faca mai multe chestii, nu numai mancare si copii. Si de aici lucrurile s-au schimbat.
Ce fel de superioritate? Financiara? Sau superioritate izvorata din simplul fapt ca esti barbat si nu femeie?
" ei ii va placea sa vada ca iti cunosti pozitia"
Da, va adora gandul ca tu o consideri inferioara, fragila si lipsita de putere.

| tonyfanta a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ehh, kinda, dar nu prea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Hecate a evaluat răspunsul tău..."
Sper ca esti fericita.
"Da, dar intre timp femeilor li s-a permis sa faca mai multe chestii, nu numai mancare si copii. Si de aici lucrurile s-au schimbat."
Nu cred ca de asta exista acest obicei.
"Ce fel de superioritate? Financiara? Sau superioritate izvorata din simplul fapt ca esti barbat si nu femeie?"
Nu.
Exista asa ceva ca "superioritate izvorata din simplul fapt ca esti barbat si nu femeie". Barbatii sunt mai puternici decat femeile.
Mie nu mi-ar conveni sa plateasca o tipa pentru mine.
"Da, va adora gandul ca tu o consideri inferioara, fragila si lipsita de putere."
Nu stiu de ce ai ales sa interpretezi asa (gresit) acea parte, dar in fine.
Nu o consider fragila, inferioara si lipsita de putere.
Pe tine te-ar deranja sau nu ai accepta daca un tip s-ar oferi sa plateasca pentru tine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nup, nu sunt de acord. Sex-rolul pe linga ca s-a schimbat un pic, ele acum pot fi indepedente.
Dar atentie sunt 2 lucruri distincte, una e sa ramai in continuare barbat, sa emani masculinitate si protectie iar alta e ca ea sa aiba bani mai multi ca tine, poate sa aiba, si care este problema? Ca tot tu ramai barbat.
Si ma bucur ca oricum sunt destule femei care sunt mai dominatoare, mie niciodata nu mi-a placut extremismul, sa fie barbatul ala care sa o controleze in toate domeniile vietii, nu, trebuie egalitate in orice masura, astfel ne intoarcem iar in anii intunecati cand femeia era pusa la respect, si nu i se dadea dreptul sa faca nimic, Pai ori e egalitate asumata ori e ipocrizie? ca sa fie egalitate doar unde le convine lor nu? precum negri aia, isi vor dreptul cica... e o parsivitate