| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare controversata, nu vreau sa sara fetele pe mine dar asa gandesc eu.
De ce inca s-a ramas la conceptul asta, ca barbatul trebuie sa plateasca nota unei fete? In conditiile in care in ziua de azi femeile pot face bani in egala masura.
Care este logica ca barbatul sa mai plateasca la prima intalnire? Din moment ce poate fi oricum prima si ultima oara, adica daca prostul plateste cateva sute de lei si oricum tipa nu il place, nu conteaza, el e ''barbat''.
Care este logica in acest principiu? Repet in ziua de azi, nu acum 40 de ani.

97 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce inca s-a ramas la conceptul asta, ca barbatul trebuie sa plateasca " de regulă plătește cine invită. Ca să nu plătești, așteaptă să te invite ea (poate o fi și asta, odată, la paștele...)

| Drimmero a răspuns:

De bun simt ar fi ca cine invita plateste, daca iesiti doar 'asa' isi plateste fiecare, eu pe principiul asta merg. La prima intalnire sunt unii care dau si cadouri, aia mi se pare prostesc tare. Stiu ca inca de mici suntem instruiti sa fim mereu gentlemani, sa fim bla bla, insa platirea de fiecare data fara sa aiba legatura cu invitatia din partea barbatului mi se pare ca nu mai are legatura cu bunele maniere ci cu disperarea, parerea mea.

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie, asta tine de gandirea ta si de un posibil gest frumos.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mai lasa, ca m-am plicitsit cand toti spun de educatie.
Si ea cum demonstreaza ca e educata? accepta sa sparaga toti banii pe curu ei? Nu, daca ar fi educata, ar refuza!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba despre educatie, ci de cum procedezi tu. Fiecare demonstreaza prin fapte. Nu trebuie sa cauti o partenera de conflict, doare una pentru care sa actionezi din placere.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu inteleg, insa daca societatea ne invata ca barbatul trebuie sa le ofere pe toate, ea ce ofera? nu imi poti spune ca sex, ca si ea si el isi doreste sex, nu e ceva ce wow, ce fain ca mi se ofera? Asa ma duc bine mersii la o cu*va si aia imi ofera sex si mult mai bun.

| Yparisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tot ce ai tu de oferit ca persoană, ca iubit etc e o cafea de 10 lei, e deprimant și mai bine mergi la prostituate în continuare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O cafea e tot ce poti oferi tu ca barbat? rolling on the floor)))) ce jalnic.
Ce inseamna ma ca oferiti voi tot? Majoritatea nici sa mergeti la munca si sa va spalati singuri un chilot nu sunteti in stare.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, un numar maricel de femei cauta deja sa aiba totul si sa ofere un copil, pe langa cariera care probabil le mai intereseaza, si, cam atat pot oferi. Tu imi vorbesti despre caractere toxice feminine. Sunt si femei care nu cauta totul pus pe tava. Poate ca din acestea ar trebui sa cauti, si sa le respingi pe cele care nu-s de nasul tau happy.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Singura logica după care ar trebui sa plătești, ar fi aia ca cine invita plătește.

In rest, nu ești obligat sa o faci. Și nici nu ar trebui.

| Frank51 a răspuns:

Poți evita asta, niciodată nu am lăsat-o să cumpere mai mult de o cafea laughing

| Holiday a răspuns:

In mod normal, cine a initiat intalnirea ar trebui sa-si asume si costurile. Asa ca, daca nu se ofera sa-si plateasca partea, n-ai ce comenta. Daca treci s-o iei cu masina, ce faci, ii ceri si bani de benzina?!
Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti propuna vreo femeie "hai in weekend la mare!", de exemplu, si tu sa-i spui ca n-ai bani pentru asta in acel moment, iar ea sa spuna "lasa ca platesc eu"?!

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu tine bro cu argumente de genul, pentru ca ele mereu vor astepta sa fie invitate.
Iar ca o femeie sa-mi zica sa mergem in wekend la mare, din pacate nu am femei din astea interesante in cercul de prieteni, o singura data era o fata care ma placea mult si imi facea cinste mereu, atunci chiar m-am simtit prost.

| alina2k18 a răspuns:

Cateva sute de lei lasi TU PERSONAL la un pranz sau o cina?
winking
Haidi bre... numai la Casa di David le scoti?
Sau era ipotetica situatia si de fapt te referi ca platesti un frapuccino de 20lei la Starbucks?
Uite de aia eu ies unde imi permit sa le platesc si fetitelor cu M in buletin - > McDonald'swinking

| Emma30555 a răspuns:

Eu sunt de părere ca în ultimii ani s-a mai schimbat aceasta mentalitate. Sunt destule fete care insista sa și plătească consumația la prima întâlnire ca să nu exista discutii, eventual comanda ceva minim dacă îl lasă pe el sa plătească și apoi mai fac cu rândul la următoarele ieșiri sunt și fete care au curajul sa abordeze băieți dar toate astea țin de feeling de situații, dacă tipul e și open mind și natural e ok orice ar face, dacă în schimb da impresia ca e doar zgârcit nu e bine, contează atitudinea, persoanele implicate, locul unde se întâmplă. Dacă tu o inviti la un restaurant de fițe înseamnă că îți permiți și ar fi normal sa arăți asta plătind și nota dacă tu ești un tip normal și o inviti la o bere sau o limonada undeva obisnuit atunci nu va mai conta cine plătește

| gemeni6226 a răspuns:

Nu am citit ce raspunsuri s-au dat dar e clar ca apartine de buna crestere de cultura si civilizatie ca la inceput trebuie ca fiecare sa-si plateasca nota doar daca baiatul respectiv barbatul se ofera sa plateasca numai atunci fata-femeia accepta sau nu ca barbatul sa plateasca in locul ei.Si mie nu m-i se pare o intrebare controversata mie mi-e clar ca barbatul nu trebuie sa plateasca nota la prima intalnire-este altceva ca de exemplu eu la prima intalnire cu sotul am vrut sa platesc si el nu a acceptat-asta fiind semn clar ca el a mai vrut mai multe intilniri cu mine si eu am inteles asta si i-am acceptat propunerea. Acuma dupa ce am ramas vaduva la fel am primit invitatii de prima intalnire si mereu am fost refuzata sa platesc eu au platit ei -dar repet eu mereu am vrut sa platesc altceva ca ei nu au acceptat.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Va felicit, probabil sunt putine doamne care fac parte din generatia trecuta si sa fie de acord ca fiecare sa isi plateasca nota. Raspunsurile din pacate, au fost cam dezamagitoare, majoritatea fetelor care considera ca totul li se cuvin, au raspuns ca, daca barbatul nu plateste nu il considera barbat....sigur ca e parerea lor, probabil nu inteleg sensul de egalitate.
Ca dvs. Ar trebuii sa gandeasca orice femeie, multa sanatate!

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos!

| Werrich a răspuns:

Baietii/barbatii care accepta sa plateasca pentru consumatia damelor isi imagineaza ca acestea vor accepta sa se culce cu ei de la prima intalnire. Asta este scopul, se si vad cu ele in pat.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Pai stai....problema e ca unele nu accepta ca ele sa plateasca, considera ca doar barbatii sunt datorii sa plateasca...si de asta ma tot intrebam de unde si pana unde.

| Werrich a răspuns:

"Unele lucruri la moda in secolul trecut se mentin inca. Barbatii inca mai invita femeile in oras. Dar cine initiaza intilnirea incepe sa cotizeze. Aproape jumatate dintre barbate spun ca cel care invita trebuie sa plateasca. Trei patrimi dintre acestia spun ca se simt vinovati cand lasa femeile sa plateasca, indiferent de situatia ei financiara. Acelasi procentaj afirma ca nu le pasa daca femeia comanda ceva scump."

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Da si sti ce e cel mai trist? ca ele gandesc asa: '' el m-a invita, el plateste'' practic daca nu o invita, o sa zica. ''nu este interesat de mine''
Si evident ca doar barbatul invita femeia, ca ele au destule optiuni.
Bine eu sunt impotriva acestui fapt naiv, sti de ce? ca ele oricum daca nu te place, tu platesti aiurea si ele mai au inca 10 intalniri. sunt niste parsive majoritatea.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Altu care se vrea ceva mascul Alpha și tine sa își arate jocul actoricesc pe aici. Stai parcat ca faci curent. Și sclav era ala de te-a făcut pe tine bai frecălăule

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Bai are dreptate, e un sclav ala care da totul pentru o femeie.
Asta e realitatea, daca tipa nu isi da interesul sa fie ceva reciproc, nu are sens sa faci totul pentru ea. Sti cum e vorba aia ''tu i dai flori, altul i da la buci'' Nu ai trecut printr-o relatie probabil, dar nici eu stai linistit. Problema e ca trebuie sa incurajam femeile catre egalitate de gen, sa ofere ce li se ofera, sa fie ceva reciproc.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca e o mica mare diferenta intre a fi cu caracter, gentleman, lup adevarat si a fi sclav cu femeia de langa tine. Stai linistit ca am trecut printr-o relatie calumea ( nu zic ca am avut jdemii de relatii ca altii de aici pentru ca eu am mers mereu pe principiul calitatii si a principiilor deasupra cantitatii ) si stiu ce imi spui happy. Eu unul as fi bucuros sa stiu ca persoana de langa mine ar fi si cu altul pentru ca mi-as da seama ce persoana ar sta langa mine si i-as da jet instant cu zambetul pe buze. Total de acord cu ultima chestie spusa de tine dar mai e o cale... si anume sa o faci tu pe cea de langa tine sa fie egala cu tine. Daca se crede prea sus sa-i dai o palma ( acu depinde de situatie daca e ii dai fizic sau la figurat ) si ii zici : Bai fetita, las-o mai usor ca nu-i cum crezi tu. Si daca e "cu probleme" ii oferi mana sa o ridici de jos si ii zici : Hai sus fetita ca nu rezolvi nimic stand asa, ori mergem, tragem amandoi spre acelasi tel, aceeasi directie ori poti sa ramai aici jos sa plangi dar fara mine ( si ii dai de ales ). Tu ca barbat intr-o relatie trebuis s-o "ghidezi" pe ea, dar multi nu stiu sa faca astawinking

| Meme10Meme a răspuns:

Traditia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi să vezi că nu îți sar numai femeile în cap îți, ci bărbații.
Daca vrei sex bossule nu e nevoie sa plătești pentru tipa, plătești pentru tipa numai dacă îți place compania ei și nu ramai frustrat daca nu face sex cu tine. Daca vrei numai sex poți să cauți tipe care fac numai asta, nu le scoți la întâlniri.

Asta arată că nu ai scos fata aia la întâlnire pentru că îți place de ea, ci că vrei numai ce are intre picioare. Nu te obliga nimeni sa plătești si să scoți la întâlniri tipe de care nu îți place.
Tu întrebi de ce nu se prostituează fiecare fata care o scoți și plătești pentru ea, fata aia nu e obligata sa facă sex cu tine daca tu scoți cash-ul din buzunar.
Te duci drăguțule la prostituate daca vrei direct sex.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi place ca mereu exista tipi naivi de genul.
Unu la mana, ele doar asa ies, daca tu le inviti, o tipa nu te va invita niciodata, nu conteaza ca o plac sau nu, dar majoritatea asa considera ca li se cuvine sa li se plateasca.
2 la mana, cine a zis ca scot o fata la intalnire sa fac sex cu ea? eu ies cu ea sa o cunosc.
Si 3 la mana, am iesit cu multe tipe si ma bucur ca cateva nu au acceptat sa platesc, asta m-a facut sa ma simt ca mai exista femei rationale si normale pe acest pamant.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce vor femeile sa plateasca ele?
Unei femei ii este teama ca daca un barbat nu o lasa sa plateasca ar putea sa fie posesiv. Deasemeni se intreaba daca barbatul care le lasa pe ele sa plateasca nu este un "mate fripte", nu o place cu adevarat sau nu este un gentleman. Dar si barbatul se intreaba daca femeia nu se bazeaza mereu pe portofelul lui."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba sa crezi că o tipa daca chiar te place o sa te invite sau o sa bata apropouri. Daca ieși cu tipe și inviți la întâlniri trebuie sa și plătești, daca tu mă chemi la o bere, asta înseamnă că trebuie să plătesc eu consumația? In mod normal nu, tu plătești, pentru că tu mă inviți, tine de bun simt din partea ta, daca te aștepți să plătesc eu atunci înseamnă că ești zgârcit. Și o fata nu o sa te placa daca ești zgârcit.

Raționale? Nu sunt raționale și normale, pur și simplu nu vor sa se simtă datoare cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord. Nu are logică. Mi se pare un comportament care merge doar la damele superficiale și ușor de impresionat. Eventual cu un BMW luat la 3000€ de la un samsar o și dai pe spate. Dacă femeile vor egalitate, să acționeze ca atare. În momentu' în care tu aștepți ca bărbatul să plătească pentru nevoile tale, automat te plasezi sub acesta. Vrei asta? Nu. Trăim totuși în România, o țară care e în topul egalității salariilor între sexe. Mai exact ce vreau sa spun este că în România treaba asta cu "bărbații câștigă mai mult PE ACELAȘI POST decât femeile"... nu prea există. Deci scuza asta nu merge. În plus investitul a sute de lei în mâncare mi se pare prostesc indiferent unde ai fi. Da, mergi la un restaurant de fițe, dar îți iei și tu ceva mai pe buzunarul tău, că nu trebuie să intrii în datorii pentru o cină amărâtă. De ce să îți iei ditamai costița la nu știu câte zeci de lei, să te umflii și să te mozolești la gură cu ulei și grăsime. Hai fii serios. Cel mai bine îți iei ceva finuț, un spanac pe pâine, o omletă, un schnitzel. Iar apoi dacă nu te-ai săturat mergi la patiserie și de 3 lei mănânci cea mai bună merdenea. Așa se procedează. La restaurant mergi să vorbești, să ai atmosferă, nu neapărat să mănânci. Și fiecare să mănânce cât își permite. Nu să comande fata ceva de 120 lei ca să vadă dacă ai tu bani și apoi să lase în farfurie. Păi dacă lasă în farfurie să plătească pentru ce a lăsat. 80 de lei îți revin ție înapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ironie! Chiar după ce am răspuns la întrebarea asta, cum am deschis Instagram-ul mi-a apărut un videoclip cu un tip care întreba niște fete "Trebuie ca bărbații să plătească la întâlniri?". Una zice "Da, dacă vor sex", alta zice "Da, dacă vor ceva serios, altfel nu mă interesează"

happy happy happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wow este incredibil cat de eronat poate sa gandeasca unele femei.
Oricum are foarte mare sens ce ai spus si la primul raspuns, ma bucur ca inca exista oameni rationali.
Eu am dat si de tipe normale dar sunt mai rare acelea care nu accepta sa plateasca, odata o tipa, culmea mai mica ca mine nu m-a lasat pana nu mi-a dat banii inapoi! Eu platisem atunci, oricum m-am bucurat de gestul ei.
Si ca sa vezi diferenta, am iesit cu una mai mare ca mine, una din si tipa batea apropo sa o duc acasa, la 30 de ani ea nu era in stare nici macar de acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fara '' una din si tipa'' laughing)))))))

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu e o o regula. Ai dat tu numai de fixiste care vor totul plătit. E o tâmpenie. Nu contează cine plătește. Dar dacă ai ieșit doar o data cu o fata poate i-a fost Rușine sa ți spuna ca plătește ea. Dacă ai ieșit de mai multe ori cu ea atunci nu știu, e nesimțita laughing. Eu sunt fata și îți dau dreptate, mi se pare de prost gust sa aștepți sa plătească el mereu, pana la urma iese sa va Cunoașteti nu sa te întrețină. Un sfat : invita le la o plimbare in parc mai bine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Felicitari ca, gandesti diferit. fata de ce comentarii sunt pe aici, te i-a durerea de cap.
Sper ca intr-o zi voi gasi o fata cu principii de genul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca barbatii au ramas in continuare barbati iar femeile sunt tot femei.
Acea plata inseamna superioritate, putere, dominanta, protectie. Tu te vei simti bine manifestand fata de ea toate acestea iar ei ii va placea sa vada ca iti cunosti pozitia si datoria de barbat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Pentru ca barbatii au ramas in continuare barbati iar femeile sunt tot femei."
Da, dar intre timp femeilor li s-a permis sa faca mai multe chestii, nu numai mancare si copii. Si de aici lucrurile s-au schimbat.
Ce fel de superioritate? Financiara? Sau superioritate izvorata din simplul fapt ca esti barbat si nu femeie?
" ei ii va placea sa vada ca iti cunosti pozitia"
Da, va adora gandul ca tu o consideri inferioara, fragila si lipsita de putere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Hecate a evaluat răspunsul tău..."
Sper ca esti fericita.
"Da, dar intre timp femeilor li s-a permis sa faca mai multe chestii, nu numai mancare si copii. Si de aici lucrurile s-au schimbat."
Nu cred ca de asta exista acest obicei.
"Ce fel de superioritate? Financiara? Sau superioritate izvorata din simplul fapt ca esti barbat si nu femeie?"
Nu.
Exista asa ceva ca "superioritate izvorata din simplul fapt ca esti barbat si nu femeie". Barbatii sunt mai puternici decat femeile.
Mie nu mi-ar conveni sa plateasca o tipa pentru mine.
"Da, va adora gandul ca tu o consideri inferioara, fragila si lipsita de putere."
Nu stiu de ce ai ales sa interpretezi asa (gresit) acea parte, dar in fine.
Nu o consider fragila, inferioara si lipsita de putere.
Pe tine te-ar deranja sau nu ai accepta daca un tip s-ar oferi sa plateasca pentru tine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nup, nu sunt de acord. Sex-rolul pe linga ca s-a schimbat un pic, ele acum pot fi indepedente.
Dar atentie sunt 2 lucruri distincte, una e sa ramai in continuare barbat, sa emani masculinitate si protectie iar alta e ca ea sa aiba bani mai multi ca tine, poate sa aiba, si care este problema? Ca tot tu ramai barbat.
Si ma bucur ca oricum sunt destule femei care sunt mai dominatoare, mie niciodata nu mi-a placut extremismul, sa fie barbatul ala care sa o controleze in toate domeniile vietii, nu, trebuie egalitate in orice masura, astfel ne intoarcem iar in anii intunecati cand femeia era pusa la respect, si nu i se dadea dreptul sa faca nimic, Pai ori e egalitate asumata ori e ipocrizie? ca sa fie egalitate doar unde le convine lor nu? precum negri aia, isi vor dreptul cica... e o parsivitate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt fericita, sunt (am fost) amuzata.
" Barbatii sunt mai puternici decat femeile." Fizic? Financiar? O afirmatie atat de genetala, ca si cea anterioara, referitoare la superioritate, creeaza falsa impresia ca barbatii ar fi superiori sub toate aspectele.
N-a zis nimeni ca ar trebui sa-ti convina sa plateasca o tipa pentru tine.
Am ales sa interpretez in felul asta pentru ca am presupus ca daca spui ca " Acea plata inseamna superioritate, putere, dominanta, protectie." si apoi spui ca astfel iti indeplinesti datoria de barbat, inseamna ca femeile alea chiar au nevoie de ceea ce le oferi tu.
Adica sunt fragile, din moment ce au nevoie de protectie si inferioare, din moment ce tu iti arati superioritatea.Gresesc?
Nu m-ar deranja, as aprecia/mi s-ar parea firesc. As accepta sau nu in functie de ce e tipul ala pentru mine. Daca oferta ar veni din partea unui iubit/ potential iubit as accepta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar poate isi doresc si ele sa iasa din zona de confort, ce aveti cu ele, Au demonstrat ca pot fi capabile in foarte multe domenii, inclusiv in politica. nu trebuie sa le subminam potentialul.
Dar pana la urma nu au nici o scuza sa astepte sa le platim, ori cu cate argumente veniti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Oriunde exista si femei de genul, mie de 2 ori mi s-a platit hotelullaughing)) asa ca vrei nu vrei sunt si femei din astea, apropo eu nu vreau sa fiu controlat, s-a inteles gresit. Eu vreau doar sa fie egalitate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, bine.
Nu sunt superiori din toate punctele de vedere. Normal ca nu. Sunt superiori doar dpdv fizic.
"N-a zis nimeni ca ar trebui sa-ti convina sa plateasca o tipa pentru tine."
Stiu, am tinut eu sa adaug asa fara sa zici tu ceva despre asta.
"inseamna ca femeile alea chiar au nevoie"
Nu a fost menit sa insemne ca "chiar au nevoie" si nici nu cred ca reiese ca "chiar au nevoie". Normal ca nu au nevoie sa plateasca cineva pentru ele. A fost menit sa insemne ca mi se pare normal sa platesti sau sa incerci sa faci asta si ca cred ca gestul asta, in contextul pe care il aveam eu in minte, ar placea oricarei tipe cu toate ca ar putea sa isi plateasca ea.
Nu trebuie sa fii considerata fragila intr-un fel ca sa ai parte de o atitudine protectoare sub orice forma. Nu, nu inseamna ca sunt inferioare din moment ce simt eu nevoia sa fac acel gest.
Nu vad care ti-ar fi problema...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat ca au nevoie sa plateasca cineva pentru ele, ci ca au nevoie de protectia si dominanta reflectate de acea plata.
Da, ar placea oricarei tipe cat timp nu te apuci sa-i explici cum pentru tine a plati inseamna a-ti demonstra superioritatea.Din moment ce ai spus ca iti arati in felul asta superioritatea, inseamna ca le consideri inferioare.
Nu am nicio problema.Dar intre raspunsul pe care mi l-ai dat acum si
raspunsul tau initial la intrebare e o diferenta vizibila de atitudine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca exista pentru tine o astfel de diferenta, exista pentru ca tu privesti totul din exterior.
Nu le consider inferioare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am lamurit aici?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca zic ca nu, imi mai explici o data?
Nu le consideri inferioare, dar totusi esti de parere ca au nevoie de protectie. Ca "e treaba tatilor sa-si protejeze familiile.Nu pot fi de acord cu asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca spui nu, explic pana nu mai exista nimic ce trebuie explicat.
Cum sa nu fie treaba tatilor sa faca ce am numit eu acolo "protejare a familiei" cand acea protejare implica folosirea fortei fizice?
Cine sa fie mai potriviti sa faca asa ceva daca nu ei? Nu crezi ca are sens sa faca asa ceva adultul mai puternic dpdv fizic?
Daca ai fi fost intr-o situatie ca cea despre care am vorbit acolo, chiar ti-ar fi convenit sa fie ala de acord sa te duci sa-l pedepsesti tu pe profesor, stiind amandoi ca tu ai cele mai multe sanse sa sfarsesti ranita grav?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prin "reactiile violente ale tatilor" ma gandeam ca faci referire la o violenta verbala. Probabil ar fi trebuit sa-mi imaginez ca pentru tine ideea ca un profesor sa discute despre sex cu copiii tai e atat de revoltatoare incat interventia ta ar presupune si violenta fizica.
Daca intr-o anumita situatie ar fi necesara utilizarea fortei fizice atunci da, are sens sa faca asta adultul cel mai puternic. Dar astea ar fi exceptii. In majoritatea timpului familia nu are nevoie sa fie protejata de tata.
" sa te duci sa-l pedepsesti tu pe profesor"
N-as fi facut asa ceva. Nu cred ca as sfarsi ranita grav. Sau ca e necesar sa se duca cineva sa-l "pedepseasca" pe profesor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Violenta verbala? Adica, ce, sa ii zici de maica-sa sau sa il certi? Ar fi umilitor.
N-ar fi trebuit sa-ti imaginezi.
Era vorba despre injectarea cu hormoni, chestii transgender despre cum baietii sunt fetite.
"My daughter came home crying and shaking so afraid she could turn into a boy"
https://www.cbsnews.com/......nts-upset/
Mie imi suna a caz in care e necesara folosirea fortei fizice.
"Daca intr-o anumita situatie ar fi"
Si atunci de ce nu iti place formularea "e treaba tatalui sa isi protejeze familia"? Crezi ca te-ar face sa pari mai putin importanta, sau ce?
"Nu cred ca as sfarsi ranita grav."
Ai putea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N are nici o treaba, sunteti doar fixiste, v ati fixat asta pe creier, conceptii vechi....singura logica era acum 40 de ani cand femeile mai mult se ocupau cu chestii casnice si aveau grija de copii, oar ele nu prea aveai bani. Dar asa nu are sens, nu ai ce sa arati ca platesti, am intalnit femei care castiga de 3 ori mai mult decat iubitii lor, alea nici nu ar accepta ca barbatul sa plateasca. Ci isi asuma, constieentozeaza ca ele pot fi independente. Dar eu as spune ca sunt 2 chestii distincte....hai sa nu confundam, daca e unu gras, mic si nu exprima nici un fel de masculinitate, unde este dominanta aia de care spuneai? Din moment ce banii poate sa aiba si femeile, nu se mai considera ceva superior, dar asta e, daca s-a impregnat in creier, cu greu se mai inlatura asta din cap

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Daca zic ca nu, imi mai explici o data?
Nu le consideri inferioare, dar totusi esti de parere ca au nevoie de protectie."
Crezi ca le (te) consider inferioara si incerc acum sa te mint? Pentru ca nu e deloc asa.
Sunt de parere ca despre asta (protectie) poate fi un astfel de gest (la fel ca si altele) si ca poti sa le faci fara a-i fi vitale/necesare persoanei respective.
Ce altceva mai trebuie explicat?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, sunt de acord ca ar fi umilitor.
N-aveam de unde sa stiu la ce anume te referi; puteau fi doar acele jucarii.
Mie nu-mi suna a caz in care e necesara folosirea fortei fizice. Sunt curioasa cum anume crezi tu ca ai rezolva in felul asta ceva, tinand cont ca "unlike sex education, the topics of gender identity don't require prior parental notice."
Pentru ca nu-mi place deloc ideea dusa la extrem ca "tatal e capul familiei" si prin urmare ar trebui sa asigure protectia. Se creeaza o ierarhie lipsita de justificare in
prezent.
Nu neaparat mai putin importanta, ci mai putin capabila, mai fragila (nu numai dpdv fizic), mai supusa in fata autoritatii pe care sugerezi tu ca o reprezinta tatal.
" Crezi ca le (te) consider inferioara si incerc acum sa te mint? "
Nu, nu cred ca incerci sa ma minti.Nici ca m-ai considera inferioara. Dar cred ca acea enumerare " superioritate, putere, dominanta, protectie." inseamna ca impresia ta generala despre femei e ca sunt(sau ar trebui sa fie) mai fragile, sensibile, supuse in comparatie cu tine.
" Ce altceva mai trebuie explicat?"
Nimic, totul e clar.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Nu pot sa te iau in serios cat timp pui tongue

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie imi suna si mi s-ar parea justificata, chiar daca "don't require prior parental notice".
Nu cred ca ar rezolva ceva, adica n-ar atenua ceea ce i-a fost provocat copilului. As considera insa ca cel care a provocat ceva asemanator cu ce am citat mai inainte ar primi ceea ce merita.
Cred ca femeile sunt diferite de barbati iar asta nu e deloc menita sa fie un soi de insulta. Nu cred ca "trebuie" sa fie intr-un anume fel, desi apreciez unele trasaturi pe care le-ai putea numi feminine.
"Nimic, totul e clar."
Bine.
Da-mi voie atunci sa platesc eu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Da-mi voie atunci sa platesc eu."
N-am intentionat niciodata sa te impiedic s-o faci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite încă o notificare. Fii fericită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu consider că fiecare în parte, atât fata/femeia și băiatul/bărbatul ar trebui să-și plătească fiecare în parte, adică jumătate din sumă el, jumătate din sumă ea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bătbatul care plătește nota este mai atractiv decât cel n-o platește.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa fiu atractiv prin alte gesturi, nu sa platesc o masa sau o bautura. Mai bine sunt prin comportament

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Good luck!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e man, nu merita sa fi in limba dupa o tipa, daca ea nu isi da interesul pentru tine.
Dar asta e din pacate, societatea ne-a invatat gresit, sa-i oferim totul unei femei, si ea sa nu faca decat sa ni se ofere.e aberant, adica daca ma duc la o escorta mi se ofera imediatlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| TLF92 a răspuns:

Poate fi mai rau de atat unii sunt luati de prosti, platesc, chipurile ca alea tin la ei si nu se aleg nici cu *** rolling on the floor)) de la ele happy

| FantasyBoy a răspuns:

Aiurea...aia care fac asta sunt fraieri sau disperati...pe la 20-22 de ani in doua cazuri ele m-au scos la un restaurant, si una a platit tot, a insistat, avea oricum banet, alta a platit nemteste doar partea ei.

| anonim_4396 explică (pentru FantasyBoy):

Si eu am patit la fel, mi-au platit cateva tipe laughing)))
E de moda veche sa plateasca barbatul.
Oricum eu sunt pe principiul asta: platesc ambii 50/50 e o prostie ca cine invita plateste, pai ce dracu ca asa in general barbatul invita ca e mai disperat, asa femeile au destui care sa-i curteze.

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut aceasta intreabare si nu m-am putut abtine. Scuza-ma ca ti-o zic,dar tu clar nu esti barbat,daca ai parte de ceva actiune in dormitor e o minune (ar trebui sa le multumesti femeilor care fac asta). Ti-au spus atatea persoana si ti-o spun si eu,frumos si de bun simt este cine invita sa plateasca. Daca esti disperat e problema ta. M-am saturat de femei deghizate in masculi feroce si iti spune asta o fata care aproape mereu si-a platit partea (poate doar o data de cateva ori cand chiar nu aveam bani si cealalta persoana a insistat ca sa ma vada). Si ce sa vezi imi plateam consumatia ca e de bun simt,dar si pentru ca nu imi placea deloc de respectivul. La un moment dat am iesit si a doua oara cu un baiat de care mi-am dat seama foarte usor ca nu imi place si nici nu o sa imi placa (asta pentru ca initial mi-a spus ca iesim doar la o plimbare), doar sa platesc eu si sa fim chit. Daca esti asa de revoltat pe aceste fete cine te pune sa iesi cu ele? Poti oricand sa le inviti la o plimbare sa le cunosti. Si sincer iti spun ce am auzit de la prietenele mele care gandesc ca baiatul ar trebui sa plateasca pentru ca eram curioasa. Ele cheltuiesc o groaza de bani sa fie frumoase,ingrijite,elegante, antragatoare, voi faceti doar un dus, va imbracati cat de cat normal si aveti si pretentia ca sa va plateasca si nota si, eventual, sa faca si un sex de senzatie. Ma deprima gandirea voastra si sper sa nu dau de un asemenea pustan. Daca esti barbat cred ca iti permiti sa o scoti la un amarat de suc, daca fata cheltuie mai mult e problema la tine (nu stii sa selectezi fetele si disperarea te impinge sa iesi cu oricine ceea ce este total neatragator). Zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Oke sa nu se inteleaga gresit. Eu doar am spus ca s-a intamplat si asta, evident ca nu sunt mandru ca ea sa plateasca.
Dar totusi traim in secolul 21, 2021. E clar ca nu e obligatoriu sa plateasca barbatul, ci sa fie 50/50. Daca nu esti de acord cu asta e clar ca esti o persoana conservatoare, si nu realizezi ca femeile pot castiga in egala masura bani in ziua de azi.
Iar ce spui de asta, ca femeiea face destul sacrificiu sa arate bine, sa fie ingrijite, ...clar nu ai cunoscut un baiat frumos ca sa vezi ca si barbatii se ingrijesc, E clar ca ai iesit numai cu din aia dominanti, care sa te controleze. Cand o sa va treziti ca sex rolul s-a schimbat unpic, s-a schimbat in bine, Unele femei inteligente si curajoase incearca sa isi asume ca acum ne apropriem cat mai mult catre o era a feminismului.
E penibil sa gandesti asa serios, mai cunoaste si tu lume sa vezi cum gandesc si alte persoane, stiu ca va doriti sa fiti mai importante ca noi, insa niciodata nu cred ca vei intelege ca barbatia nu are legatura cu, banii, doar frustratele vor asocia banii cu barbatia.
Cauta un din ala care eventual o sa te si bata dupa ce te cuplezi cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Acum m ai indignat. E penibil inca odata o zic, i plateai consumatia ca sa scapi de el, multe fac asa. Calmati va ca nu va obliga nimeni, ba frate eu decurg la rationament, e clar ca nu exista nici o justificare pentru care se gasesc din astea de moda veche sa le platim noi nota, decat cu o exceptie voi vreti sa va credeti mai importante, tine doar de ego ul vostru, asts e tot. Nu ma lua cu rahat uri de genu ca daca nu platesti nu esti barbat. Asa si eu sa zicem ca ies cu tine, iti platesc nota ca prostu dar eu nu sunt D zeu sa stiu daca vei mai iesii cu mine, come on treziti-va serios! Disperatii sunt aia care platesc ca nu au alte calitatii si asteapta ca femeia sa aprecieze asta, si sa o cheme acasa, sa faca sex.

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fii barbat doar cand ai ceva de castigat. Uite cum vad eu un barbat adevarat, e acel domn care respecta orice femeie fara a avea vreun interes. Crede-ma ca stiu ce spun,toti v-ati dori o fata cat mai eleganta si feminina si pentru ca o femeie sa fie astfel trebuie sa se simta pretuita,rasfatata,sa nu aiba toate grijile in cap pentru ca nu ii mai arde ei sa fie o companie placuta atunci.(dar aici deja ma refer la o relatie in curs de contstuire). " Asa si eu sa zicem ca ies cu tine, iti platesc nota ca prostu dar eu nu sunt D zeu sa stiu daca vei mai iesii cu mine, come on treziti-va serios!" cand iesi cu o persoana trebuie sa o faci pentru ca te simti bine nu sa iesi cu oricine doar ca nu ai ce face. Nu as vrea sa mai detaliez,fara suparare,dar din punctul meu de vedere nu te vad un barbat pentru ca ai gandirea asta. Nici eu nu sunt inca o femeie,dar sper sa imi gasesc calitatile acestea cu timpul, sa fiu gingasa, sa ma rasfat mai mult si poate in viitor voi gasi si barbatul care sa ma iubeasca si sa imi ofere un suc sau o floare pentru ca ii face lui placere sa ma faca sa zambesc, nu cu gandul ca "de ce sa ii iau ceva poate nu mai iese proasta asta cu mine si dupa". Vreau sa punctez inca o data ideea ca nu te pune nimeni sa iesi cu nesimtite, poti sa o analizezi inainte ca si sa iesi numai cu femeile care iti plac in mod special si presupun ca nu o sa te mai usture la buzunar atunci.

| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Uite ce a scris o doamna care este mai in varsta fata de alte fitoase de pe aici, i-a aminte la ce a spus steluta!
Rolul unei femei si a unio barbat este inteles gresit in ziua de azi, nu mai intelege nimeni ce e in mintea unor femei, ori vor egalitate asumata adica aici includ si banii( nu mi spune ca femeile in ziua de azi nu pot castiga la fel ca barbatii) ori vor ca ele sa fie superioare. Deci este o ipocrizie nejustificata, din punctul meu de vedere este lipsita de ratiune. Nu poti sa iti bati joc de un barbat si sa il pui sa iti faca toate poftele sa crezi ca tie ti s cuvine totul doar ca esti fata.
Eu nu ma consider barbat in adevaratul sens, dar depinde ce inseamna pentru tine barbat. Pentru mine barbat inseamna protectie, dar nu cred ca are nici o legatura cu banii, stiu cupluri unde femeile castiga mai mult. Si acum sa iti spun si o latura mai sensibila a mea, nu vreau sa fiu cu o fata eleganta, si cat mai fragila, sa se plinga din orice, eu vreau o fata curajoasa, expresiva, sa stie ce vrea si sa aiba curaj sa initieze. Sigur ca nu am, is ca o fata nu trebuie pretuita, iubita, dar si barbatul trebuie la fel, inca nu realizam ca barbatul si femeia sunt complementare si nu exista diferente care trebuie iubit si intels mai mult?

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai inteles total gresit. Mi se pare frumos ca un barbat sa se ofera sa plateasca,eu nu am acceptat decat atunci cand chiar nu aveam bani si imi placea si baiatul(ca altfel imi vedeam de statul singura). Uite daca vrei sa vorbim,da-mi un mesaj cu numarul tau si o sa iti scriu pe WhatsApp, dupa daca nu mai doresti pur si simplu imi spui si te las in pace, nu prea sunt genul care deranj lumea (o mai fac de distractie, dar in ultimul timp nu e cazul). Nu cred ca o sa ajungem la un consens aici.La telefon ti-as spune mult mai rapid exact ideile pe care le am in cap (P.S. nu ma dau la tine, crede-ma de mult nu m-a mai atras cineva, dar nici sa scriu kilometrii de comentarii nu prea imi vine).

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite chiar am recitit inca o data ce a spus doamna de mai sus si sunt total de acord cu ea. Asa m-am comportat si eu,e frumos sa vezi sa macar are intentia sa plateasa,dar sunt de acord ca fiecare sa isi plateasca partea din moment ce nu e nimic intre ei. Dar tu ai vazut ce a mai scris, ca sotul ei a insistat sa plateasca ceea ce pe ea a facut-o sa isi dea seama ca mai doreste o si alte intalniri cu ea. Crede-ma si acest lucru a facut-o sa isi dea seama cumva ca barbatul a placut-o si probabil a fost flatata ceea ce a dus si la aparitia (in plus) a interesului ei. Daca as iesi cu un baiat si as vedea ca e zgarcit (ca eu nici nu sunt o nesimtita sa ies cu un baiat pe care nu il plac si sa mananc pana pocnesc) si macar din bun simt ca m-a invitat nu se ofera si se mai si uita urat la mine si imi zice ca a dat doar de materialiste, am impresia ca e un frustrat cu care nu vreau sa am de-a face ca viata ar fi un chin si as fi judecata non-stop. Daca el e relaxat, se bucura de compania mea, e galant cu siguranta imi atrage atentia si ma face si pe mine sa incerc sa fu o versiune mai buna de-a mea.

| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Este in regula, apreciez mult deschiderea si curajul, si nu m ar deranja daca te ai da la mine oricum, dar revenind este in regula sa vorbim telefonic, doar sper sa mu imi bagi alte principii in cap, eu le am e le mele happy si la ideologii nu tin, oamenii sunt in continuu schimbare.

| Yparisa a răspuns:

Plătește cine invită. Nu are nicio legătură cu egalitatea. Dacă tu îți chemi un prieten la prânz, îi zici ''fă-mi plăcerea și vino în locul ăla pentru mine, dar pe banii tăi''?

| Ushtria a răspuns:

Astia care fac totul pentru femeie sunt niste cavaleri, pe limbaj direct niste sclavi rolling on the floor

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Ushtria):

Ce gandire joasa ai

| Ushtria a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Te supara ceva, Sir Cuck? laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Ushtria):

Nea, stai liniștit acolo sub piatra și nu mai fa curent. Te supără adevărul cumva de reacționezi asa?

| Akiiira a răspuns:

Plateste cine face invitatia, asa e normal.

| Utakata a răspuns:

Pentru ca altfel nu mai are farmec happy