| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare controversata, nu vreau sa sara fetele pe mine dar asa gandesc eu.
De ce inca s-a ramas la conceptul asta, ca barbatul trebuie sa plateasca nota unei fete? In conditiile in care in ziua de azi femeile pot face bani in egala masura.
Care este logica ca barbatul sa mai plateasca la prima intalnire? Din moment ce poate fi oricum prima si ultima oara, adica daca prostul plateste cateva sute de lei si oricum tipa nu il place, nu conteaza, el e ''barbat''.
Care este logica in acest principiu? Repet in ziua de azi, nu acum 40 de ani.

97 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Nu pot sa te iau in serios cat timp pui tongue

Răspuns utilizator avertizat
| TLF92 a răspuns:

Poate fi mai rau de atat unii sunt luati de prosti, platesc, chipurile ca alea tin la ei si nu se aleg nici cu *** rolling on the floor)) de la ele happy

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie, asta tine de gandirea ta si de un posibil gest frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mai lasa, ca m-am plicitsit cand toti spun de educatie.
Si ea cum demonstreaza ca e educata? accepta sa sparaga toti banii pe curu ei? Nu, daca ar fi educata, ar refuza!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba despre educatie, ci de cum procedezi tu. Fiecare demonstreaza prin fapte. Nu trebuie sa cauti o partenera de conflict, doare una pentru care sa actionezi din placere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie imi suna si mi s-ar parea justificata, chiar daca "don't require prior parental notice".
Nu cred ca ar rezolva ceva, adica n-ar atenua ceea ce i-a fost provocat copilului. As considera insa ca cel care a provocat ceva asemanator cu ce am citat mai inainte ar primi ceea ce merita.
Cred ca femeile sunt diferite de barbati iar asta nu e deloc menita sa fie un soi de insulta. Nu cred ca "trebuie" sa fie intr-un anume fel, desi apreciez unele trasaturi pe care le-ai putea numi feminine.
"Nimic, totul e clar."
Bine.
Da-mi voie atunci sa platesc eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Da-mi voie atunci sa platesc eu."
N-am intentionat niciodata sa te impiedic s-o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu inteleg, insa daca societatea ne invata ca barbatul trebuie sa le ofere pe toate, ea ce ofera? nu imi poti spune ca sex, ca si ea si el isi doreste sex, nu e ceva ce wow, ce fain ca mi se ofera? Asa ma duc bine mersii la o cu*va si aia imi ofera sex si mult mai bun.

| Yparisa a răspuns:

Plătește cine invită. Nu are nicio legătură cu egalitatea. Dacă tu îți chemi un prieten la prânz, îi zici ''fă-mi plăcerea și vino în locul ăla pentru mine, dar pe banii tăi''?

| Yparisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tot ce ai tu de oferit ca persoană, ca iubit etc e o cafea de 10 lei, e deprimant și mai bine mergi la prostituate în continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O cafea e tot ce poti oferi tu ca barbat? rolling on the floor)))) ce jalnic.
Ce inseamna ma ca oferiti voi tot? Majoritatea nici sa mergeti la munca si sa va spalati singuri un chilot nu sunteti in stare.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, un numar maricel de femei cauta deja sa aiba totul si sa ofere un copil, pe langa cariera care probabil le mai intereseaza, si, cam atat pot oferi. Tu imi vorbesti despre caractere toxice feminine. Sunt si femei care nu cauta totul pus pe tava. Poate ca din acestea ar trebui sa cauti, si sa le respingi pe cele care nu-s de nasul tau happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite încă o notificare. Fii fericită.

| Utakata a răspuns:

Pentru ca altfel nu mai are farmec happy

| FantasyBoy a răspuns:

Aiurea...aia care fac asta sunt fraieri sau disperati...pe la 20-22 de ani in doua cazuri ele m-au scos la un restaurant, si una a platit tot, a insistat, avea oricum banet, alta a platit nemteste doar partea ei.

| Akiiira a răspuns:

Plateste cine face invitatia, asa e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FantasyBoy):

Si eu am patit la fel, mi-au platit cateva tipe laughing)))
E de moda veche sa plateasca barbatul.
Oricum eu sunt pe principiul asta: platesc ambii 50/50 e o prostie ca cine invita plateste, pai ce dracu ca asa in general barbatul invita ca e mai disperat, asa femeile au destui care sa-i curteze.

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut aceasta intreabare si nu m-am putut abtine. Scuza-ma ca ti-o zic,dar tu clar nu esti barbat,daca ai parte de ceva actiune in dormitor e o minune (ar trebui sa le multumesti femeilor care fac asta). Ti-au spus atatea persoana si ti-o spun si eu,frumos si de bun simt este cine invita sa plateasca. Daca esti disperat e problema ta. M-am saturat de femei deghizate in masculi feroce si iti spune asta o fata care aproape mereu si-a platit partea (poate doar o data de cateva ori cand chiar nu aveam bani si cealalta persoana a insistat ca sa ma vada). Si ce sa vezi imi plateam consumatia ca e de bun simt,dar si pentru ca nu imi placea deloc de respectivul. La un moment dat am iesit si a doua oara cu un baiat de care mi-am dat seama foarte usor ca nu imi place si nici nu o sa imi placa (asta pentru ca initial mi-a spus ca iesim doar la o plimbare), doar sa platesc eu si sa fim chit. Daca esti asa de revoltat pe aceste fete cine te pune sa iesi cu ele? Poti oricand sa le inviti la o plimbare sa le cunosti. Si sincer iti spun ce am auzit de la prietenele mele care gandesc ca baiatul ar trebui sa plateasca pentru ca eram curioasa. Ele cheltuiesc o groaza de bani sa fie frumoase,ingrijite,elegante, antragatoare, voi faceti doar un dus, va imbracati cat de cat normal si aveti si pretentia ca sa va plateasca si nota si, eventual, sa faca si un sex de senzatie. Ma deprima gandirea voastra si sper sa nu dau de un asemenea pustan. Daca esti barbat cred ca iti permiti sa o scoti la un amarat de suc, daca fata cheltuie mai mult e problema la tine (nu stii sa selectezi fetele si disperarea te impinge sa iesi cu oricine ceea ce este total neatragator). Zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Oke sa nu se inteleaga gresit. Eu doar am spus ca s-a intamplat si asta, evident ca nu sunt mandru ca ea sa plateasca.
Dar totusi traim in secolul 21, 2021. E clar ca nu e obligatoriu sa plateasca barbatul, ci sa fie 50/50. Daca nu esti de acord cu asta e clar ca esti o persoana conservatoare, si nu realizezi ca femeile pot castiga in egala masura bani in ziua de azi.
Iar ce spui de asta, ca femeiea face destul sacrificiu sa arate bine, sa fie ingrijite, ...clar nu ai cunoscut un baiat frumos ca sa vezi ca si barbatii se ingrijesc, E clar ca ai iesit numai cu din aia dominanti, care sa te controleze. Cand o sa va treziti ca sex rolul s-a schimbat unpic, s-a schimbat in bine, Unele femei inteligente si curajoase incearca sa isi asume ca acum ne apropriem cat mai mult catre o era a feminismului.
E penibil sa gandesti asa serios, mai cunoaste si tu lume sa vezi cum gandesc si alte persoane, stiu ca va doriti sa fiti mai importante ca noi, insa niciodata nu cred ca vei intelege ca barbatia nu are legatura cu, banii, doar frustratele vor asocia banii cu barbatia.
Cauta un din ala care eventual o sa te si bata dupa ce te cuplezi cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Acum m ai indignat. E penibil inca odata o zic, i plateai consumatia ca sa scapi de el, multe fac asa. Calmati va ca nu va obliga nimeni, ba frate eu decurg la rationament, e clar ca nu exista nici o justificare pentru care se gasesc din astea de moda veche sa le platim noi nota, decat cu o exceptie voi vreti sa va credeti mai importante, tine doar de ego ul vostru, asts e tot. Nu ma lua cu rahat uri de genu ca daca nu platesti nu esti barbat. Asa si eu sa zicem ca ies cu tine, iti platesc nota ca prostu dar eu nu sunt D zeu sa stiu daca vei mai iesii cu mine, come on treziti-va serios! Disperatii sunt aia care platesc ca nu au alte calitatii si asteapta ca femeia sa aprecieze asta, si sa o cheme acasa, sa faca sex.

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fii barbat doar cand ai ceva de castigat. Uite cum vad eu un barbat adevarat, e acel domn care respecta orice femeie fara a avea vreun interes. Crede-ma ca stiu ce spun,toti v-ati dori o fata cat mai eleganta si feminina si pentru ca o femeie sa fie astfel trebuie sa se simta pretuita,rasfatata,sa nu aiba toate grijile in cap pentru ca nu ii mai arde ei sa fie o companie placuta atunci.(dar aici deja ma refer la o relatie in curs de contstuire). " Asa si eu sa zicem ca ies cu tine, iti platesc nota ca prostu dar eu nu sunt D zeu sa stiu daca vei mai iesii cu mine, come on treziti-va serios!" cand iesi cu o persoana trebuie sa o faci pentru ca te simti bine nu sa iesi cu oricine doar ca nu ai ce face. Nu as vrea sa mai detaliez,fara suparare,dar din punctul meu de vedere nu te vad un barbat pentru ca ai gandirea asta. Nici eu nu sunt inca o femeie,dar sper sa imi gasesc calitatile acestea cu timpul, sa fiu gingasa, sa ma rasfat mai mult si poate in viitor voi gasi si barbatul care sa ma iubeasca si sa imi ofere un suc sau o floare pentru ca ii face lui placere sa ma faca sa zambesc, nu cu gandul ca "de ce sa ii iau ceva poate nu mai iese proasta asta cu mine si dupa". Vreau sa punctez inca o data ideea ca nu te pune nimeni sa iesi cu nesimtite, poti sa o analizezi inainte ca si sa iesi numai cu femeile care iti plac in mod special si presupun ca nu o sa te mai usture la buzunar atunci.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu am citit ce raspunsuri s-au dat dar e clar ca apartine de buna crestere de cultura si civilizatie ca la inceput trebuie ca fiecare sa-si plateasca nota doar daca baiatul respectiv barbatul se ofera sa plateasca numai atunci fata-femeia accepta sau nu ca barbatul sa plateasca in locul ei.Si mie nu m-i se pare o intrebare controversata mie mi-e clar ca barbatul nu trebuie sa plateasca nota la prima intalnire-este altceva ca de exemplu eu la prima intalnire cu sotul am vrut sa platesc si el nu a acceptat-asta fiind semn clar ca el a mai vrut mai multe intilniri cu mine si eu am inteles asta si i-am acceptat propunerea. Acuma dupa ce am ramas vaduva la fel am primit invitatii de prima intalnire si mereu am fost refuzata sa platesc eu au platit ei -dar repet eu mereu am vrut sa platesc altceva ca ei nu au acceptat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Va felicit, probabil sunt putine doamne care fac parte din generatia trecuta si sa fie de acord ca fiecare sa isi plateasca nota. Raspunsurile din pacate, au fost cam dezamagitoare, majoritatea fetelor care considera ca totul li se cuvin, au raspuns ca, daca barbatul nu plateste nu il considera barbat....sigur ca e parerea lor, probabil nu inteleg sensul de egalitate.
Ca dvs. Ar trebuii sa gandeasca orice femeie, multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Uite ce a scris o doamna care este mai in varsta fata de alte fitoase de pe aici, i-a aminte la ce a spus steluta!
Rolul unei femei si a unio barbat este inteles gresit in ziua de azi, nu mai intelege nimeni ce e in mintea unor femei, ori vor egalitate asumata adica aici includ si banii( nu mi spune ca femeile in ziua de azi nu pot castiga la fel ca barbatii) ori vor ca ele sa fie superioare. Deci este o ipocrizie nejustificata, din punctul meu de vedere este lipsita de ratiune. Nu poti sa iti bati joc de un barbat si sa il pui sa iti faca toate poftele sa crezi ca tie ti s cuvine totul doar ca esti fata.
Eu nu ma consider barbat in adevaratul sens, dar depinde ce inseamna pentru tine barbat. Pentru mine barbat inseamna protectie, dar nu cred ca are nici o legatura cu banii, stiu cupluri unde femeile castiga mai mult. Si acum sa iti spun si o latura mai sensibila a mea, nu vreau sa fiu cu o fata eleganta, si cat mai fragila, sa se plinga din orice, eu vreau o fata curajoasa, expresiva, sa stie ce vrea si sa aiba curaj sa initieze. Sigur ca nu am, is ca o fata nu trebuie pretuita, iubita, dar si barbatul trebuie la fel, inca nu realizam ca barbatul si femeia sunt complementare si nu exista diferente care trebuie iubit si intels mai mult?

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai inteles total gresit. Mi se pare frumos ca un barbat sa se ofera sa plateasca,eu nu am acceptat decat atunci cand chiar nu aveam bani si imi placea si baiatul(ca altfel imi vedeam de statul singura). Uite daca vrei sa vorbim,da-mi un mesaj cu numarul tau si o sa iti scriu pe WhatsApp, dupa daca nu mai doresti pur si simplu imi spui si te las in pace, nu prea sunt genul care deranj lumea (o mai fac de distractie, dar in ultimul timp nu e cazul). Nu cred ca o sa ajungem la un consens aici.La telefon ti-as spune mult mai rapid exact ideile pe care le am in cap (P.S. nu ma dau la tine, crede-ma de mult nu m-a mai atras cineva, dar nici sa scriu kilometrii de comentarii nu prea imi vine).

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite chiar am recitit inca o data ce a spus doamna de mai sus si sunt total de acord cu ea. Asa m-am comportat si eu,e frumos sa vezi sa macar are intentia sa plateasa,dar sunt de acord ca fiecare sa isi plateasca partea din moment ce nu e nimic intre ei. Dar tu ai vazut ce a mai scris, ca sotul ei a insistat sa plateasca ceea ce pe ea a facut-o sa isi dea seama ca mai doreste o si alte intalniri cu ea. Crede-ma si acest lucru a facut-o sa isi dea seama cumva ca barbatul a placut-o si probabil a fost flatata ceea ce a dus si la aparitia (in plus) a interesului ei. Daca as iesi cu un baiat si as vedea ca e zgarcit (ca eu nici nu sunt o nesimtita sa ies cu un baiat pe care nu il plac si sa mananc pana pocnesc) si macar din bun simt ca m-a invitat nu se ofera si se mai si uita urat la mine si imi zice ca a dat doar de materialiste, am impresia ca e un frustrat cu care nu vreau sa am de-a face ca viata ar fi un chin si as fi judecata non-stop. Daca el e relaxat, se bucura de compania mea, e galant cu siguranta imi atrage atentia si ma face si pe mine sa incerc sa fu o versiune mai buna de-a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Este in regula, apreciez mult deschiderea si curajul, si nu m ar deranja daca te ai da la mine oricum, dar revenind este in regula sa vorbim telefonic, doar sper sa mu imi bagi alte principii in cap, eu le am e le mele happy si la ideologii nu tin, oamenii sunt in continuu schimbare.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos!

| Ushtria a răspuns:

Astia care fac totul pentru femeie sunt niste cavaleri, pe limbaj direct niste sclavi rolling on the floor