| Anna17789 a întrebat:

Am o intrebare despre lentilele de contact.
Av vrea sa iau de la o fata stiu ca le, a purtat si ea de cateva ori are ceva? trebuie neaparat sa fac controlul acela sa vad daca pot purta lentile de contact?

Răspuns Câştigător
| alex0110 a răspuns:

1. Nu e igienic sa iei de la altcineva, chiar daca crezi ca e perfect sanatoasa, s-ar putea sa aiba o problema de care nici ea nu stie.
2. Trebuie control pentru a vedea marimea care iti trebuie tie, s-ar putea sa nu se potriveasca. Lentilele nu sunt universale, sunt ca si ochelarii, daca dioptria e prea mare sau prea mica iti vei strica vederea definitiv.
In concluzie, un control e indicat si in lentilele le poti lua de la ea doar daca ti le da sigilate, sa vezi tu ca sunt noi. Altfel nu-ti recomand. (Plus ca ai nevoie si de o substanta in care sa pui acele lentile pe care nu o poti lua de oriunde, mai bine intrebi un medic oftalmolog)