| asperger3 a întrebat:

Am o intrebare despre sistemul educationa romanescl: Cum vi se pare?
Sunt in ultimul an de liceu si efectiv am impresia ca ne vor prosti...
Deci sa va spun problemele mele: 1. auxiliare 0(DE PE CE DRACULUI SA LUCRAM LA ROMANA, ISTORIE, GEOGRAFIEdar noroc cu domnul meu profesor ca ne explica si facem totul acasa, la istorie ni se preda frumos si trebuie doar sa invat dar la geografie ce nabii fac-din fericire pentru mine cunosc harta europei si a romaniei deci nu am probleme majore-)
2. sunt pe uman si dau bacalaureatul la istorie si in loc sa facem evenimentele in ordine cronologica, le facem o tocanita cu de toate...

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este unul bun, doar ca unor profesori nu le pasa, iar altii vor sa lase de la ei pentru a fi bine.
De exemplu:
1. sunt profesori care iti predau doar pentru ca asa trebuie, e problema ta daca ai inteles. Iar tu, pentru ca nu stii, trebuie sa dai bani pentru pregatire. Acum nu mai e cazul pentru ca exista proiectul ala. Stii la ce ma refer.
2. Sunt profesori care lasa de la ei si vor sa faca tot posibilul ca tu sa pricepi ceva, doar ca sunt luati de prosti.
Se mai zice ca scoala/profesorii ii limiteaza pe elevi, nu isi pot spune ideile, nu ii lasa sa fie creativi. Eu nu sunt de acord. Habar nu am ce sa zic la ore, tac si ma gandesc la nemurire cand profesorul ala se chinuie sa imi explice cum sta treaba cu concurenta, marketingul, oferta, legile de compozitie si etc. Spune tu. E vina lor sau a noastra?
Este un sistem mai "liber". Cum ai da-o, tot nu-i bine.

| asperger3 explică (pentru anonim_4396):

Sincer am profesori de nota 20 in clasa. Doar ca sunt tampitii aia din minister ce fac lucruri fara cap ca de exemplu auxiliarele, programa pentru istorie, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru asperger3):

Aici nu te contrazic. Chiar diriginta a spus sa dam comanda de carti pentru specialitati, pentru ca cele date de minister sunt "vechi". Lumea evolueaza si ce era acum 10 ani nu se mai aplica acum.
Am o intrebare. Ce parere ai de faptul ca trebuie sa dam competentele in luna februarie?

| asperger3 explică (pentru anonim_4396):

Pe de o parte e un lucru bun, cel putin pentru mine cu toate ca am apucat jumatate de semestru un profesor de tic ce nu isi facea ora, apoi cu directorul(in luna ianuarie a fost numit director si apoi am facut cu altcineva iar acum fac cu un fost profesor ce l-am avut in gimnaziu din clasa a v pana in a vi-a) si sunt din clasa a x-a acolo semestrul doi. Partea proasta e ca nu iau hotararile din timp gen sa anunte la inceputul anului scolar ce se va intampla in viitorul an scolar. Am fost generatia de sacrifiu de la examenul de admitere la bacalaureat.

| asperger3 explică:

An uitat sa spun: in calsa a xii-a am 6 manuale, celelalte manuale fiind impartite la doua persoane. NU vreau cea mai noua, curata carte, sa nu se inteleaga gresit dar daca nenorocitii astia din parlament au bani de alte prostii si de educatie 0... In clasa actuala suntem 29.

| xByte a răspuns:

Spalare pe creier realizata la comun.

| asperger3 explică (pentru xByte):

Cam da. Cel putin asta percep.
Sunt si profi de nota 20.

| xByte a răspuns (pentru asperger3):

Nu ma refer la profesori ci la modul de functionare al institutiei in sine. Din scoala iesi mai programat decat atunci cand ai intrat, singura diferenta constand intr-o diploma. Scoala nu te educa sau invata, scoala te ajuta sa te inveti sa te ajuti.