| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Am o întrebare destul de sensibilă pentru voi. Pentru voi, ce înseamnă să fii român?
De exemplu, am o colegă care a venit aici din Grecia la 5 ani; trăiește aici, știe limba și are un părinte român. Ea e româncă? Dar eu, care am o străbunică pe jumătate nemțoaică din partea mamei și una 100% germană din partea tatălui? Eu sunt român?
Naziștii (pe care-i putem numi "experți" în treaba asta laughing) ziceau la Nürnberg că dacă ai cel puțin 3 bunici germani, poți fi considerat german. Dar aici apare ceva interesant: pentru a ști naționalitatea bunicilor trebuie să știi naționalitatea străbunicilor iar pentru a ști naționalitatea străbunicilor trebuie s-o știi pe cea a stră-străbunicilor ș.a.m.d. Oricum, niciunul dintre noi nu e român 100%, toți suntem predominant români dar mai suntem și polonezi, turci, maghiari, nemți, bulgari, tătari... what ever. Așadar, cum putem stabili dacă X sau nu e român? Pănă la ce generație de strămoși mergem pentru a determina asta? Codreanu avea origini poloneze; Codreanu e român?
Sau hai să-i luăm pe Cabral. El e născut aici, vorbește română și e căsătorit cu o româncă - Cabral e român? Dacă da, atunci de ce țiganii de-aici nu sunt români? Și ei sunt născuți în România, vorbesc română și de multe ori au și ceva strămoși români - ei de ce nu sunt români?
Ce ziceți? Dați-vă cu părerea! happy

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat