| lazio9 a întrebat:

Am o intrebare poate o sa vi se para putin ciudata: Gandul, vocea pe care o auziti in minte santeti d--voastra?

13 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Da.

| Kaℓi a răspuns:

Da... adica asa cred, sper ca da!
Hei, cine esti?

| lazio9 explică (pentru PedoBarbie):

Nu

| PedoBarbie a răspuns (pentru lazio9):

De ce nu?

| lazio9 explică (pentru PedoBarbie):

Curioasa draga Barbie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e vocea lui Morgan Freeman.

| lazio9 explică (pentru anonim_4396):

Te asigur ca vocea din gandul tau nu esti tu....intreaba orice psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lazio9):

Mă bazez pe asigurarea ta. Mă prefac că-mi pasă de ce spui tu. laughing

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru lazio9):

Da ce e psihologu asta? baba omida de stie ce-i in gandul meu?

| MihaiN a răspuns:

Evident ca e vocea noastra, cat timp nu vorbim de halucinatii.Dar ce intrebi pare sa fie vocea interioara a omului, si anume felul omului de a isi traduce in continut psihic anumite idei, ganduri etc. (de ex. eu imi spun mie insumi anumite lucruri, imi planific anumite chestii etc., si fac asta pe o anumita voce pe care o aud inauntrul meu).

| lazio9 explică (pentru MihaiN):

Ai un id de mess? trimite-mi in privat

| lazio9 explică (pentru MihaiN):

Este egoul....mergi pe google si scrie ce inseamna EGO si ai sa iti dai seama cine e vocea

| MihaiN a răspuns (pentru lazio9):

Stiu ce e ego-ul (vorbesti cu un student la psiho), ego-ul e o parte a noastra, vocea poate fi insa si altceva FARA ca asta sa insemne ca provine de la altcineva sau alte nonsensuri. Bunaoara, vocea poate fi actualizarea unor lucruri, si atunci vorbim mai degraba de zona cognitiva decat de cea egotica. Evident ca suntem tot noi, ca vocea e tot a noastra.