| Zuzuboy a întrebat:

Am o mare curiozitate... Cine se declara a fi ateu/e? Aduceti si argumente prin care sustineti ca nu credeti in Dumnezeu...

Răspuns Câştigător
| Candice a răspuns:

Nu sunt atee, dar :

Ateii nu-i urăsc pe "Dumnezeu" sau Isus, ci pur şi simplu nu cred în existenţa primului sau în divinitatea celui de-al doilea (sau a oricui altcuiva). Creştinii, de exemplu, nu cred în zeul hindus Krişna, dar nu se poate spune că-l urăsc. A nu crede sau a nu fi de acord nu înseamnă a urî.
Ateii nu sunt slujitori ai lui Satan, nici nu-l venerează. Satan este doar o altă entitate supranaturală a carei definiţie este neclară şi a cărei existenţă nu ne-a fost dovedită.

Concluzie : Indiferent de religie trebuie sa invatam sa ne acceptam unii pe altii si sa incercam sa ne intelegem tongue

2 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

La ce-ti foloseste sa crezi in ceva, chiar daca ar exista?

| Zuzuboy explică:

Ma scuzi, nu ai citit bine intrebarea... Eu n-am spus nimic de urat pe Dumnezeu, ci sceptic vorbind sa argumentati de ce nu credeti in El.