| TeoPT a întrebat:

Am o mare nelamurire, si de data asta as prefera sa nu mai raportati aiurea intrebarile care nu incalca regulamentul.

Voi, campionii zilei, astia care dati cate 300 de raspunsuri pe zi, cum reusiti sa faceti chestia asta? Adica, mi se pare strigator la cer. Dimineata era deja unul cu 100 si ceva de raspunsuri. Ce faceti voi, fratilor? Nu dormiti? Nu mancati? Stati toata ziua pe TPU pentru un tricou amarat?

Chestia asta cu tricoul mi se pare o tampenie. Scopul site-ului era ca userii sa se ajute reciproc fara sa astepte neaparat ceva in schimb. Acum, multi dau raspunsuri superficiale si la viteza, pentru tricou. Unde va e logica?

Pentru smecherii care gandesc prea mult sau deloc, depinde din ce unghi privim: Nu urmaresc sa dau si eu cate 300 de raspunsuri pe zi. Am si altceva de facut cu viata mea. Dar sunt foarte curios cum poate cineva sa faca asta.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fiecare cu plăcerile lui. Dacă în asta găsesc ei o satisfacţie, să le fie de bine.
E treaba lor ce fac cu timpul lor liber (oricât de pueril ar părea unora).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Noi ne miram înainte cum dădeai tu sau neluL câte 100 de răspunsuri pe zi și acum...
Nu, deja încep să urăsc concursul. A distrus răspunsurile de calitate și a dat TPU-ului alt scop.

| ionutzul31 a răspuns:

M-am gandit si eu de multe ori la asta si mi se pare fantastic ce se intampla.Ideea nu cred ca e sa dea raspunsuri superficiale ca na, din cate am observat, nu sunt chiar asa.Dar situatia in sine cu nu stiu cate raspunsuri pe zi mi se pare o aberatie, chiar daca nu ai ce face acasa.Mai bine stai si te uiti pe tavan decat sa dai un milion de raspusuri aici pentru ca vezi Doamne castigi ceva.

| anonimg a răspuns:

Eu nu sunt unul dintre acestia; si nu trebuie sa fii nici psiholog ca sa iti dai seama ca nu numai tricoul este in joc. Aici este vorba de mult mai mult decat un tricou: de punctaj; iar punctajul reprezinta putere.
"Campionul Zilei", "Userul lunii". sau "al anului", sunt doar cateva "nume" pe care multi si le doresc sa le aiba.
Nu mai zic de acele premii -asa zisele "funde".
Banuiesc ca majoritatea dintre castigatori au timp suficient la pc -fie acasa, fie la locul de... "munca". Dar pe deasupra trebuie sa fie si o mare pasiune; sau poate ca pasiunea/motivatia lor sunt chiar acele premii. Multi dintre ei ii descoperi usor, acestia avand la finalul raspunsului lor o intrebare: "Funda?"
M-as bucura sa stiu ca motivatia lor este ca sa-i ajute pe semenii lor. M-as bucura sa stiu ca nu sunt singurul care are aceasta motivatie.

Mi-am adus aminte de un pasaj:
"Ioan I-a zis: "Invatatorule, noi am vazut pe un om scotand draci in Numele Tau; si l-am oprit, pentru ca nu venea dupa noi."
" "Nu-l opriti", a raspuns Isus[...]
Cine nu este impotriva noastra este pentru noi." (Marcu.9:38-40)
Tot asa si aici. Daca acesti useri au acumulat acele funde, inseamna ca este o dovada ca au fost de ajutor -intr-un fel sau altul, mai mult sau mai putin- semenilor lor. Sa nu-i oprim.

| TeoPT explică (pentru anonimg):

Si eu m-as bucura sincer daca intr-adevar acesti oameni ar vrea sa ajute, si nu sa aiba ca scop o bucurie nejustificata de a obtine titluri si premii. Mi se pare ca majoritatea oamenilor de genul dau raspunsuri superficiale si la viteza.

| Wøodenpints a răspuns:

Singura explicație pe care am găsit-o, este că ăștia care fac asta, până acum au umblat îmbrăcați în saci de rafie și au băut apă doar din căușul palmei.
Turmă de neanderthalieni. Dacă au auzit cuvintele "câștig" și "gratis", chiar nu mai contează care e premiul. Se vor bate toți să câștige ceva, că doar e gratis nu? Și au impresia că dacă fac asta de pe scaunul de la birou, nu e timp pierdut, e timp liber. Deci premiul contează prea puțin. Dacă ăștia de la TPU dădeau ca premiu o coală de hârtie portocalie, lupta pentru ea era aceeași.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, regulamentul e ceva foarte relativ aici. Tot ce nu deranjează, tot ceea ce nu face morală și face plăcere celor mai viu colorați e ok. Site-ul trece prin schimbări, nu mi se pare un lucru rău, dar depinde unde ne duc schimbările. Și nu e rău nici asta. Adică, trebuie bani de servere, de întreținere, de plătit persoanele din staff. Plus că e un site mare, a ajuns printre cele mai populate românești, cine vrei să îl întrețină? Popularitate, succes, atragerea de noi useri, dorința de a depăși, astea cui rămân?
Site-ul își mai schimbă din principii în funcție de cum se schimbă userii și de cine mai vine pe site, se ține pasul.

Dacă te duci și împarți pliante la 16 ani vreo 4 ore primești atâția bani cât să îți iei 2 tricouri de genul acela, ieși și mai ieftin, cu mai puțină muncă și suspans. Dar nu, dacă e gratis, toți sar ca muștele la zahăr...
Nu e ceva rău neapărat, învață copiii să muncească pentru ceea ce vor avea și să facă anumite sacrificii. Un fel de pregătire.

Și eu am observat același lucru.
De când cu concursul, primesc din ce în ce mai puține răspunsuri. Pun întrebări la care ar trebui să scrii mai mult, cred. Și unde e mult de scris, că na, trebuie să dai în viteză, îți mănâncă din timp.