| JetBlueJet a întrebat:

Am o nelamurire...
1 Este persoana care a facut un liceul militar si urmeaza sa dea in continuare la o academie militara (Din cate stiu acela va avea un grad anume dupa terminarea liceului)
2 Este o persoana care a facut un liceu normal si urmeaza sa dea in continuare la o academie militara (Acesta dupa terminarea liceului nu va avea niciun grad)
Amandoi intra la aceeasi academie. Avand in vedere faptul ca 1 a fost inainte la un liceu militar deci are grade fata de 2 care nu are niciun grad, amandoi vor avea aceleasi grade la inceput de academie sau vor fi diferite? Adica 1 va avansa in continuare cu gradele pe care le are sau va fi la acelasi nivel cu 2 care inainte nu avea niciun grad?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Am trait intr-o familie de militari, sporadic, dar incepand de la primul razboi mondial.
Concluzia:
Nu au legatura gradele cu priceperea militara sau scolile absolvite!
Gradele se obtin destul de rar, la razboaie sau daca i-o sugi superiorului tau, in politica, gen Oprea care e ZERO in probleme militare si in scolile pe care nu le-a obtinut are 4 stele de general! Sie e clar ca e un CRETIN! Tupeu pe el, a mai infiintat si o scoala de academicieni! Ce imbecilitate! Nici macar nu cred caa alui a fost ideea!
Nu te mai interesa de grade si functii! Lumea merge in alte directii!
Napoleon nu ajungea mare strateg si razboinicul al doilea dupa Alexandru cel Mare si Hitler, daca nu tragea cu tunurile la 18 brumar in plin Paris! Cu toata scoala lui liceala de artilerie!