| Kheeda a întrebat:

Am o problema. am luat un virus ( presupun ca trojan ) imi da disable la Task Manager si Registry Log (sau ceva de genu) Am incercat nod32, nu imi scaneaza. Nortonul nu se poate instala deoarece registry este dezactivat. Ma poate ajuta cineva? Mentionez ca am si reformatat pc'ul (amandoua partitiile) si tot am blocate tasku si registry. Help straight face

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Dar de descarcat poti sa descarci? (nu ai ce sa faci cu nortonul deocamdata)

In primul rand! Verificare de virusi in procesul de pornire la windows
intra in msconfig la startup, ia fiecare Item de acolo si verifica-l pe net (dai search in google si iti zice ce este, intra si in task manager(ctrl-alt-del) si la processes, verifica ficare "image name" pe goole, bagi numele extensia, ce scrie ca e trojan, virus, mallware, opresti procesul. chiar incerci sa il cauti sa il stergi definitiv din calc... daca antivirusul nu poate... Daca tu nu poti intra in safe mode (cand booteaza apesi f8, alegi safe mode) si il stergi atunci.
APOI
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
APOI
Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!
SI APOI
DrWeb Cureit
DESCARCA DrWeb Cureit DE AICI ftp://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe
Opreste antivirusul si inchide toate programele din calculator, inchide si conexiunea internet si apoi ruleaza programul apasand butonul Start in fereastra deschisa.Confirma lansarea apasand butonul OK si asteapta sa scaneze programele active din memorie si cele din startup. Daca programul se lanseaza in scanare direct opreste-l apoi fa-i update si apoi bifeaza optiunea complet scan si clik OK! Dupa scanare dai REMOVE OBJECTS!
Bafta!

4 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Re-enable Task Manager; http://www.kaz3.info/......nager.html

Pentru virus incearca Bullguard antivirus.Dezinstalarea antivirusului din PC. execut-o cu APP Remover pentru a nu ramane registri de la antivirusul dezinstalat.

| Meticulosul a răspuns:

Eu zic să instalezi Revo Uninstaler Și cu ăsta desinstalezi tot ce te interesează să desinstalezi in modul sigur și dacă apar fișiere restante le bifezi și ștergi și trci mai departe. Apoi intri în Unelte Curățitor de fișiere inutile Scaneaza și Tot ce Apare Ștergi. Apoi Instalezi Kaspersky Pure 2011 E Super Tare

| Kheeda explică:

Am revenit cu edit.Numai imi merge sa dezinstalez nod32( ruleaza sub numele de ekrn.exe si nu il pot oprii nici din task manager. Imi spune ca e protejat) Malwarebytes Anti-Malware nu il pot descarca. imi spune "The setup files are corrupted. Please obtai a new copy of the program." ComboFix am rulat si mi-a sters inainte de a reformata pc-ul. O sa incerc din nou.

| Kheeda explică:

Multumesc mult. am gasit solutia. Aveam virusi pe driverele dupa card o.O! Am reformatat din nou. Multumesc pentru toate rasp :*