| crissti a întrebat:

Am o problema straight face cand vreau sa dorm indiferent cat de obosit as fi sau indiferent de pozitie cand ma pun in pat pur asi simplu nu pot sa adorm(de vreo saptamana )dintr-o data imi bate inima mai repede si nu pot sta nemiscat straight face ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| DianaAndra1 a răspuns:

Buna Cristi! happy.
La cine te gandesti?smug. De obicei nu putem adormi de ganduri.Nu cred ca ai vreo problema.Incearca sa nu te mai gandesti la vreo fata/un lucru pe care trebuie sa-l faci si etc. happy
Incearca azi seara si spune-mi cum esti.
Somn usor!

3 răspunsuri:
| Contrast a răspuns:

Cu cat vei fi mai obosit cu atat vei fi mai agitat, sa nu crezi ca daca esti "frant", cum pui capul jos vei adormi. Oboseala fizica te poate duce in faza de a adormi cum pui capul jos, dar surmenajul psihic nu va mai face acest lucru, dimpotriva te vei simti mai agitat. Inainte de culcare aeriseste-ti bine camera, bea un ceai de tei, sau o cana cu lapte cald, indulcit cu miere, ia-ti o tinuta lejera de dormit, sa-ti fie mai bine putin mai rece decat prea cald (caldura agita, nu relaxeaza). Nu viziona inainte de culcare emisiuni sau filme ce-ti solicita foarte mult psihicul si-ti afecteaza sistemul nervos, iar cand te asezi in pat incearca sa te relaxezi... Poate chiar ar fi bine sa incerci relaxarea din sedintele de hipnoza happy : sa-ti imaginezi ca esti inert, ca nu mai poti sa faci nici o miscare, sa te lasi sa "cazi" in neant, sa plutesti, ca si cum corpul nu ti-ar mai fi o greutate, ci ar fi usor ca un fulg...
Iar un alt motiv ciudat de simpul ar fi, pozitia incomoda a corpului, a capului: incearca si ridica-ti perna mai sus daca esti hipertensiv sau, sa dormi fara perna sau cu una mai mica daca esti hipotensiv.

| DianaAndra1 a răspuns:

Aaah Cristi! laughing. Fetele astea!? laughing.
Eu m-am dezobisnuit sa ma gandesc la ceva atunci cand incerc sa dorm ascultand muzica la castilaughing.
Hug >big grin

| crissti explică:

In mare parte ai nimerit-o...imi tot fuge gandul si nu stiu cum sa scap laughing