| eleonora28 a întrebat:

Tata era un fumator inrait. De vreo 2 saptamani s-a lasat din cauza unor probleme de sanatate, insa astazi l-am prins fumand o tigara. L-am amenintat ca-l spun mamei, dar stiu ca ar iesi o cearta mare pe chestia asta pentru ca este impotriva. ( ea e fosta fumatoare. s-a lasat acum vreo 3-4 ani ) Chestia e ca mi-a promis ca nu mai fumeaza si mi-a spus ca tiara aceea o primise de la cineva. ( mai e si chestia ca erau cheltuiti o gramada de bani pe tigari ). Intrebarea mea este : Sa-i spun sau nu mamei? Nu prea am incredere in el si mi-e sa nu fumeze iar pe ascuns. Presupun ca stie si el riscurile, dar va dati seama ca tentatia e mare, fiind obisnuit asa de 20 de ani. Poate ca daca va fi mustrat va inceta, dar nu vreau sa se certe iar. sad

Răspuns Câştigător
| RoxiiSiAtat a răspuns:

Du`te la tatal tau si vorbeste cu el. Explica`i, spune`i toate riscurile. Desigur ca este suficient de matur sa stie si el chestiile astea, dar poate nu vrea sa le constientizeze. Probabil ca`si spune " o tigara nu strica". Total gresit. Tu trebuie sa fii langa el si sa-l sprijini, caci daca pentru tine nu e asa important, pentru el este. Nu`i poti cere sa se lase de fumat de pe o zi pe alta.Sunt 20 de ani, gandeste`te. Odata ce a venit dependent de acest drog ii este greu sa se lase asa imediat.
Tu trebuie sa discuti calm cu el. Sa inteleaga ca ii esti aproape. Ii trebuie o vointa de fier sa se lase de tot. Daca o sa stati cu gura pe el, atat tu cat si mama ta, mai rau faceti.
Vorbesc din propria experienta.
Tatal meu se luase iar de fumat si ma enerva la culme. Stateam cu gura pe el in fiecare zi sa se lase si el ne spunea sa-l lasam in pace. In final ( neavand niciun rezultat ) nu i-am mai spus nimic. Si surpriza! S`a lasat de fumat
Cam asa suntem toti. Cand ne spune cineva sa facem un anumit lucru pe care noi deja il aveam in gand, nu-l mai facem. Pentru a nu`i face pe plac celuilalt.
Bafta!

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Poate ar fi bine să nu te mai bagi în viaţa lui.
Fumează pe banii tăi? Dacă da, fă ce crezi tu.
Dacă nu, veziţi de viaţa ta şi nu te mai băga unde nu-ţi fierbe oala!

| Luori a răspuns:

Sa se lase de fumat dupa ani si ani de drog, nu este deloc usor. Familia trebuie sa-l sprijine, sa-i fie alaturi, sa-l ajute atat cat poate ( cred ca e suficient ). Tatal tau trebuie sa aiba vointa necesara!
Nu cred ca trebuie sa fugi la mama ta, ci mai degraba sa porti o discutie cu tatal tau, spunandu-i cum te poate afecta pe tine faptele sale. Ii spui ce simti in legatura cu o posibila cearta intre el si mama ta pe seama tigarilor, cat te-ar deranja sa-ti promite si sa-l prinzi cum isi incalca promisiunea. Mult mai bine i-ar face cand si-ar auzi fata spunandu-i acestea, decat o cearta rece cu sotia sa, care il va amari mai mult. Tu trebuie sa fii convingatoare, prin vorbele, gesturile tale, dar si tonalitatea vocii, etc.

| bobby_7474 a răspuns:

Tacerea este cel mai bun lucru,insa nu-l scapa din ochi,urmareste-l si ameninta-l ca-l spui,dar nu-l spune,ii va trece si lui incet,incet, ai rabdare pentru ca un fumator inrait nu se poate debarasa usor de un viciu atit de drag lui, nu este sanatos fumatul insa o tigara nu este un pericol atit de mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey sunt tactuu iti sparg mecla dacai zici lu mathalaughing)

Răspuns utilizator avertizat
| Raamonikaa a răspuns:

Spune-i mamei tale, dar roag-o sa nu-i spuna ca l-ai parat, ci doar sa fie si ea mai vigilenta.

| Tinutsa a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa ii spui mamei tale momentan pentru ca daca fumeaza d 20 d ani nu poate sa se lase dintr'o data.

| butterfly0165 a răspuns:

Eu zic sa ii spui mamei sa ii cumpere tatalui tau plasturi antifumat Nicorette

| nistormara a răspuns:

Eu zic sa nu-i zici mamei.Nu merita pentru ca daca 20 de ani a fumat acum cate o tigara nu e mare lucru, nu e ca si cum ar fuma un pachet pe zi.O tigara, 2 poti sa-l lasi.Dar daca vezi ca incepe sa fumeze mai mult poti sa-l spui ca o sa se rezolve.Deci deocamdata sa nu-i spui mamei tale:d. Sper ca ti-am fost de folos