| Pantera2010 a întrebat:

Am o ruda la care ii pe moarte tatal si acest tata a renuntat la dreptul de mostenire in favoarea parintelui in viata si o mai ramas in viata cum ar fi bunica lu ruda asta a mea adica mama tatalui lu verisoara mea. Daca el moare si mamasa mai traieste atunci cine mosteneste? mama, fiica lui sau sora decedatului? sau toti trei? deoarece verisoara mea isi face griji ca e vorba de tatal ei si ii e frica sa nu isi piarda drepturile.multumesc mult

1 răspuns:
| antonia09 a răspuns:

Sfatul meu este ca verisoara ta sa se adreseze direct unul avocat deoarece este un pic complicata treaba.
Daca unchiul tau a facut aceasta renuntare la mostenire in urma unui proces de partaj dupa moartea unuia dintre parintii lui, atunci urmasii lui nu pot veni la mostenirea parintelui ramas in viata, in speta bunica.
La mostenirea bunicii va veni doar sora unchiului tau, asta in cazul in care nu exista vreun testament prin care bunica nu spune cum se va imparti mostenire.
In cazul in care bunica isi face un testament in care mentioneaza cu limba de moarte ca lasa o anumita parte totusi urmasilor fiului ei decedat atunci acestia (verisoara ta) vor primi numai acele bunuri mentionate in testament.
Verisoara ta vine in concurs cu mama ei la mostenirea tatului ei, fara acea mica partica la care el a renuntat din mostenirea care i s-ar fi cuvenit dupa parinti (bunici).
Sper ca ti-am putut fi de folos.
Acum sa speram ca totusi nu se va ajunge aici si ca unchiul tau va trece peste "incercarea" aceasta si se va insanatosi.
Aveti credinta in Dumnezeu ca totul va fi bine.
O seara placuta iti urez! Mihaela