| Mosotti a întrebat:

Am observat ca femeile isi doresc baieti mai mult, iar tatii fete, de ce?!
Si nu doar eu stiu asta.
Nu in toate cazurile e asa, dar in f multe, parca e o regula.

Adica unele femei sunt mai atasate si mai bune cu baiatul lor, decat daca ar avea fata.
Si multe bunici, mai de preferat e nepotu.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca vor ceva tânăr la bătrânețe rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Freya1 a răspuns:

Și eu am observat asta si pe alocuri și la mine e asa.
Nu știu exact care e schema dar cel mai probabil li se pare mai lejer.

Se spune ca fetele seamănă cu tatii, acum nu în tote cazurile e asa dar poate sunt unii ce asa gândesc.Plus ca fetele sunt mai afectuoase de fel și poate bărbații vor sa aibă o "prințesa lui tati",drăguță în rochiță cu volănașe pe care sa trebuiască ei sa o protejeze.
Femeia în schimb,vrea probabil la fel,sa aibă un băiețel ce sa ii semne și pe care sa îl educe ea cum crede de cuviință. Plus ca sunt mai puține pretenții la haine și alte nebunii,sunt mai puțin gălăgioși când sunt bebeluși (nu toți,dar...),nu sunt asa sensibili,când mai cresc nu trebuie sa le poarte grija atât de ce fac, când merg, când vin ca sunt puși mai puțin în pericol și multe altele.
Noi ca și femei simțim nevoia de protecție, deci, suntem mai atașate de băieți ca ne inspira chestia aia.Iar voi ca și bărbați vreți sa ocrotiți si sa protejați voi...

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Da, s-ar putea sa ai dreptate, nu stiu, dar cand copilul e mic, nu stiu daca femeia sa gandeste la ce zici tu, eu cred ca e axata pe moment ca isi doreste mai mult baiat, nu cred ca stie motivul, pur si simplu ar prefera baiat.

Si in general da, fetele au caracterul tatalui, si baietii al mamelor, dar nici de asta multe si multi parinti nu-s constienti inainte sa nasca, ca sa zici ca de aia ar dori baiat sau fata.

Dar poate da, la nivel inconstient baiatul da sentimentul de siguranta, si fata la tata sentimentul de printesa.

Desi unii tati invers, vor baiat, ca stiu ca mai tarziu se vor intelege mult mai bine decat daca va avea fata.
Cand sunt mici fetele is cu tata, apoi adios.

Dar femeile invers, mai rar am vazut, adica sa vrea fata daca ar avea de ales.
Nu stiu de ce am eu impresia ca femeile intre ele nu se prea inteleg, dar barbatii da.
Asta e o alta intrebare interesanta.

Mi s-a zis de catre una ca femeile intre ele is rele, dar nu am inteles de ce, insa nu stiu daca e asa, nu vad un motiv.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Diferențele dintre băieți și fete sunt multe.

Legat de neînțelegerile și răutățile dintre noi exista varii motive.Noi ca și femei suntem conduse de emoții și de aici posibil sa simțim invidia mai puternica în comparație cu voi.Adica voi dacă vedeți ca unu face bani mai mulți, sau arata mai bine ii spuneți "bravo", iar dacă va deranjează nu exteriorizati.Noi în schimb nu avem cum sa spunem "bravo" și sa ne bucuram dacă noi suntem complexate și triste, sau am vrut sa fim cum e x dar ne zbatem degeaba(nu toate sunt asa, dar sunt).Noi suntem mai pe fata cum s-ar spune pentru ca nu putem sa controlam amalgamul de emoții.
Sau, voi dacă va certați din ceva, beți o bere și va trece.Noi femeile ne simțim mult mai trădate și lovite în orgoliu și atunci reacționat mai impulsiv.Noi suntem creeate mai curioase,mai sceptice,mai emotive, lucuri pe care nu le putem tine în frâu și le experiorizam la impuls.
Nu vezi și în filmele de acțiune, dacă iubita unuia se avanta intr-un pericol el sta sa analizeze, sa gândească rațional, sa încerce sa elimine pericolul și sa o scoată de acolo.In timp ce ea, dacă își vede iubitul sau copilul intr-o situatie mai periculoasa degeaba ii spui "stai aici", sau "așteaptă " ca deja ea e între flăcări "ori te scot ori mor cu tine" laughing pentru ca parte emoțională e mai puternic dezvoltata decât cea rațională.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Cam ai dreptate in ce ai zis cu diferenta emotionala.
De aia am si zis de multe ori cum de se cupleaza barbatu cu femeia, ca e putin cam ca nuca in perete, ea e diferita cu totul de el, nici la pat nu ating oorgasmul in acelasi timp macar, ca sa nu mai zic de gandire, idealuri, discutii, pasiuni.

De aia si multe relatii se strica "iar stai cu vasile la meci", "iar stai la telenovelele alea".
De aia am zis ca mai degraba cuplurile de tip homosexual, sunt mai logice, ca si in copilarie tu te jucai cu fetele, baiatu cu baiatul, deci de atunci se vede ca se intelegeau mai bine.
Ma refer ca si compatibilitate.
Daca e sa o iei pe logica, barbatul trebuie doar sa faca copil cu femeia, si atat, apoi sa plateasca cota parte mereu, dar femeia sa se ocupe de copil, iar ca si cuplu putea fi cu o alta femeie.
Nu stiu de ce multi vad relatiile pe invers aiurea, cand sincer mai degreaba invers e putin aiurea, uleiul si apa cumva.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu putem fi toți la fel în general, dar se spune ca extremele se atrag.De cele mai multe ori oameni ce sunt exact la fel din anumite puncte de vedere ajung sa se plictisească.
Noi ca și femei oferim (nu e în toate cazurile,dar majoritatea asa suntem construite) atenție, grija, tandrețe, gingășie etc și voi protecție, forța...Pentru ca era și o poveste pe tema asta în care se vorbea de un om leneși (e un exemplu) ce nu muncea,ce nu prea avea tragere de inima către nimic pe care l-a luat o fata hanica,ambițioasă.Iar întrebarea a fost "cum doamne iarta-ma omul ala de nimic,a avut parte de o femeie asa buna?" iar răspunsul a fost :ca fiecare să trăiască trebuie sa își găsească perechea ce sa completeze golurile celuilalt.
Asa și la noi,dacă noi suntem sexul slab,sexul sensibil,emotiv etc,avem nevoie de cineva ce sa ne ajute,protejeze etc.Iar voi dacă sunteti sexul tare,ce se axează pe forța,putere, aveți nevoie de atenți noastră, gingășia, sensibilitatea pentru a va completa și a creea un întreg fericit.
La faza cu sexul, nu e obligatoriu sa fie asa.Se pot avea org.asme în acelasi timp.

În ultima parte pe care ai spus-o exista o rezolvare. Certurile pe temele respective se pot remedia prin comunicarea și înțelegerea sexului opus, si pe ici colo câte un compromis.
Legat de ce spui tu, sa facă doar copii și sa își vadă de drum, nu prea as vrea sa comentez pentru ca aici se va întra în polemici.Pentru ca e mai ciudat subiectul.
Nu am nimic cu o alta orientare sexusla, ba din contra. Daca nu simți ca poți sa coorelezi cu o femeie e mai bine sa te gândești și sa vezi dacă nu cumva trebuie sa ti-o schimbi, decât sa ajungi sa faci copii, sa ii pui în brate femeii și sa te speli pe mâini.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Problema e ca mai toti spuneti "eu ofer aia, el ofera aia", dar unde e intersectia? Completarea nu ajunge, ca tu de completare vorbesti.
Completarea duce sa traiesti cum trebuie financiar si altele, nu sufleteste si restul, pentru ca si eu am nevoie de ce oferi tu, nu merge, unu da, altul nu, acel lucru.
Aia cu lenesu e un fel de afacere, el ii da suflet (ca de aia il accepta asa, moare dupa el de fapt), ea ii da si asta si bani.

Ptr ca si eu si ea oferim tandrete, nu doar ea, ce forta? Ca doar nu mai suntem in evu mediu sau la razboi, sa ai tu acum nevoie de forta barbatului, nici covoarele nu se mai bat, munci grele sunt mai putin, si barbatii stau la birouri.

Si eu si tu vrem comportament frumos, si eu si tu trebuie sa oferim acelasi lucru.
Problema vine in intelegere! Ca nu ajunge doar iubirea si completarea, trebuie partial sa ai si ceva gandire comuna, pasiuni, discutii, nu am zis ca total, dar partial.
Din contra, te plictisesti daca nu ai ce discuta, face cu acel om.

De ex eu cu prietenii mei, e una ca oferim si suflet reciproc, dar relatia s-a intretinut pe pasiuni si discutii cat de cat comune.

Pai pana la urma hai sa fim sinceri, rolul femeii este sa aiba grija de casa si copii, asta e rolul ei natural, asta la baza, si apoi si lucreaza unde doreste.
Barbatul are rol sa munceasca sa aiba bani, si sa f pe altele, asta e rolul lui, de ce are testosteronul f sus?! Tocmai sa faca asta.
Eu zic baza, sigur ca societatea moderna a mai schimbat ceva.

Nu e nimic ciudat. Eu am zis asa sa aiba ea grija in sens sa nu se cupleze cu barbatu ca apoi sa nu fie compatibili, am zis in binele la amandoi, nu doar la unul.
Ce schimbi? Ca la baza barbatii sunt cam la fel, femeile la fel.
E ca si cum schimbi uleiul si vrei sa se inteleaga cu apa.

Nu am zis ca in toate cazurile e asa, am zis ca doar in multe.
Fiecare sex are chestii comune in general, orice schimbi e cam tot una, dar nu mereu e asa.

De ex majoritatea barbatilor cunoscuti au ochii dupa f si le place tehnica, masinile, calculatoarele.
97 % din femei nu aveau atractie fata de astea, si cand vedea pe unu, nu avea in cap cum sa-l bage in pat.
Cam la asta ma refer.
Nu e ca unu e pasionat de calcuri, unu nu, altul e mai footacios altul nu, dar procentele-s 30-35-30, sau 50-50 sau 40-60.
E vorba cand 95 % is asa!

Tu nu vezi ca si barbatii si femeile au generalizat multe despre sexul opus? De ce? Din cauza a ce zic.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu putem numi viata asta ca e pe interes neapărat, dar în general oameni oferă și iubire ca să primească iubire, oferă respect ca să primeasca respect și tot asa.Rar găsești pe cineva ce sa te pupe când îl înjuri.
Pai doi oameni ce se completează se potrivesc.Cum e priza cu stecherul, unul fără altul sunt cam inutili.Adica au o utilizare,poți găsi înlocuitori dar niciodată nu o sa funcționeze la fel de bine cum ar funcționa cu perechea lui.
Acum nu ma refer ca dacă ești singur ești inutil,poți sta și asa, dar dacă vorbim de relație,ca să fi fericit in una trebuie sa te potrivești, sa fi compatibil, sa te completezi.

Sunt o grămadă de cupluri de sex opus ce au pasiuni comune, sau își înțeleg pasiunile unul altuia, spre exemplu sunt medici ce se casatoresc intre ei si sunt ambi ginecologi, cardiologi etc.Cum de altfel mai sunt persoane de același sex ce au o relatie si nu se înțeleg.Pana și voi prietenii între voi nu împărțiți neapărat acelasi gusturi.

Nu știu de unde preiei tu informațiile, dar poți sa o iei și religios și științific ca nu e ce spui tu.Sunt animale ce o data ce au format o relatie rămân împreună, nu umbla el dupa femele și pe ea o lasă să crească puii, dapoi la oameni.
Ce înșirui tu acolo e o mentalitate ciudata ca să nu jignesc spunând "de meltean".Noi ca oameni nu om fi egali fizic probabil, sau mental pe anumite chestii dar drepturile ne sunt comune.Nu ai tu dreptul sa muncești și femeie sa stea acasă, nu ai tu dreptul doar sa procreezi si sa pleci, nu ai tu dreptul sa umbli pe unde și cu cine vrei și pe iubita ta sa o ți de proasta.Eu nu vad nicăieri scris asa ceva.Si ea poate sa își câștige bani,cum și tu poți sa speli o farfurie,si tu trebuie sa contribui la creșterea copilului și financiar și fizic pentru ca și tu ai contribuit la creerea lui,și și femeia aia are dreptul la iubire,respect și fericire și nu e obligata sa stea ca proasta sa te aștepte pe tine. Daca tu vrei sa umbli creanga, are și ea tot dreptul, pentru ca suntem egali în drepturi și îndatoriri.

Am spus și am repetat, cine considera ca nu poate sa facă, casa cu o persoana de sex opus, poate sa facă, casa cu o persoana de acelasi sex.Fiecare are dreptul sa aleagă ce ii face lui bine.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Completare nu e neaparat compatibilitate, aia ajuta doar la comert cum s-ar zice, eu ofer ce tu n-ai, tu oferi ce eu n-am.
Dar nu ne prea intersectam! Ca sa ne interesectam, trebuie sa avem si putin gandire pe acolo, sa mai avem macar partial ceva activitati in comun, discutii in comun, deci sa nu fie nevoie de completare.

Intr-o relatie completarea ajuta doar la treburile vietii, eu schimb becu, tu faci mancare, eu car sacu cu cartofi, tu ii cureti dupa aia la bucatarie.
Completare ajuta la cand ne ajutam unul pe altul intr-o problema, fie prieteni, fie orice. Eu te ajut cu ce pot, tu pe mine cu ce nu pot eu sa ma ajut.
Dar NU ajuta la relatia in sine, nu ajuta pe intelegere si afectivitate, cand nu e vorba de treburi.

Ptr ca in relatie ambii trebuie sa aiba acelasi lucru ce are si celalalt, afectiune, intelegere, comunicare, comportament frumos, ceva activitati, discutii comune, putin gandire fundamentala pe acolo, altfel nu merge, daca unu are, altul n-are, nu merge deloc.
Si eu si celalalt avem nevoie de acelasi lucru de la celalalt, deci aici nu mai e completarea, nu-si are sensul.
E vb de intersectia de care nu discuta nimeni.

Se si zice "nu mai avem aceleasi obiective, aceleasi idealuri...nu ne mai intelegem, nu mai e afectiune reciproca".
Deci atentie, reciproca, nu ca unu are si da, altul da altceva ce n-are celalalt.

Sigur ca si cei de acelasi sex se inteleg sau nu, insa se interesecteaza mai bine cei de acelasi sex.

Informatiile le iau din real, se stie de medici si toti ca omu nu e monogam, nu inseamna ca daca te-ai cuplat, ramai cu acela mereu.

Normal ca si femeia poate munci, insa in mod normal fiecare avea un rol, si aici e vb de completarea de care ziceai, deci tot la treburi.
Barbatu aducea bani, femeia se ocupa de casa si copii.
Ca asa unde am ajuns? Copiii abia isi mai vad parintii, stau la gradinite f scumpe, care te seaca de bani.
Pe undeva e mai bine ca socializeaza acolo si e bine.

Dar pe de alta nu e bine, ca pe capul femeii pica dublu munca, si munca si casa si copil, aici e aici, deci nu e bine pentru ea. Ca barbatu e nesimtit, nu prea participa la treburile casei.
Iar daca dupa munca isi pierd timpul amandoi sa rezolve treburile casei, nu mai ai timp liber.

Nu scrie nicaieri, dar asa s-a facut sute de ani, deci tot din realitate am luat. Femeia acasa, barbatu aducea bani.
Intreaba parintii, bunicii, ma mir cum de nu stiai. Nu era asa aiurea gandita treaba, se impartea munca pe persoane, ca sa mai aiba si timp liber.
Barbatu venea acasa, termina munca, femeia avea deja treburile facute ale casei, se distrau pana la culcare.

Sau invers, sa se duca ea la munca si el casnic, ca am vazut si asta, totu e sa aiba timp liber mai mult.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Freya1):

Nu mai spune "noi" ca nu ma regasesc in ce ai descris tu acolo.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Sigur, pai am zis ca nu toti tatii vor fete si toate mamele vor baieti, dar f multi.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ti-am raspuns tie ci unei tipe mai sus.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Aa, da, ai dreptate, acu vazui.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Si la mine a fost la fel! Mama a vrut baiat si tatal meu fata! Nu stiu, poate ajung cumva sa fie mai compatibili, desi cand vine vorba de restul relatiilor e invers, adica baietii sunt mai compatibili cu baietii si fetele cu fetele!

| Mosotti explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai da, pana la adolescenta baietii cu mamele, si fetele cu tata is mai compatibili asa afectiv, dupa aia vine regula aia cu fetele cu fetele, ca acolo trebuie discutii, pasiuni comune.

| ionur a răspuns:

MosotiMasochistul.

| Mosotti explică (pentru ionur):

Pai oi fi maso, cand mananc desi stiu ca-mi fac rau, imi place rau de tot.

| ionur a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tu mănânci durere pe pâine? O_.

| Mosotti explică (pentru ionur):

Nuuu draga, nu mananc durere pe paine, mananc Nutella pe paine, o combinatie care face foarte mult rau, mult zahar, mult amidon din paine, multe grasimi din nutella, multe calorii de te ingrasa de te rupe daca mananci prea mult.
Deci un rau imi place.

| ionur a răspuns (pentru Mosotti):

Stai (liniștită) dragă mănâncă că face bine nu-i nimic rău o Stai tu ți la sulietă dap este de înțeles acum totul nu o sate mai placă soțul tău))))))

| Mosotti explică (pentru ionur):

Lasa ca e bine ca n-am sot draga, eu oricum tin la silueta, insa sa vedem pana cand, ca in curand ma voi ingrasa iar cred, dar noroc ca n-are cine sa nu ma placa.

| ionur a răspuns (pentru Mosotti):

Nu are nimic mosoti mânca ce-ți poftește inima ce-ți vrea inima ta ca e fineti ca e nu știu ce nu știu cum o viață ai nu luăm nimic după noi mănâncă ce vrea inima ta.

Masi duce chiar acum să-mi iau fineti da sunt așa obosit ca mise închide ochi rău da dacă ma duc la magazin sigur nu-mi iau numai fineti iau mai multe dulciuri și după iar ma îngraș înapoi mai bine ma culc și mâini miau ceva pe drum la muncă noapte bună mosoti ai grija de tine

| Mosotti explică (pentru ionur):

Daaa, o viata am, pai nu o sa mai am, ca vad ca de la un timp a urcat foamea de la insulina, si o sa ma ingras ca porcu, am mancat ieri 4650 Kcal in loc de 2300 cat ard, alaltaieri 3000, pai nu e in ordine.
Mie imi place sa pap, dar in limita sa nu ma ingras.

Pai mai bine nu mai lua fineti! Ca face rau.

| ionur a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu am mai mâncat fineti de mult da mănânc kiner uneori da beau mult redbul azi am băut 3 doze de redbul cu pepene roșu și dacă mi-e foame shaorma și atâta.