| Thecurious a întrebat:

Am observat ca, parintii isi hiperprotejeaza copiii.
Ei trebuie sa invete bine, sa nu cunoasca durerea, sa nu stie ce e saracia, sa nu aiba lipsuri etc.
Ei trebuie doar sa invete bine ca sa obtina un job foarte bun. Asta-i tot.
Credeti ca, acesti copii, crescuti in puf, vor avea un soc la maturitate, cand vor da "piept" cu REALITATEA, cu VIATA REALA, nu cu cea care i-a fost plasmuita de parinti?

3 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Desigur. Citeste despre Buddha si cum el s-a schimbat odata ce a aflat ca exista oameni batrani si bolnavi.
Dar tu consideri ca ai dat piept cu realitatea? Consideri ca stii ce inseamna viata reala?

| Thecurious explică (pentru MPersephone):

Nu.
Profesoara de psihologie mi-a explicat cum absolventii scolilor private "isi iau lumea in cap " dupa ce afla viata nu e asa cum le-a prezentat-o parintii si scoala.

| 70gabriela70 a răspuns:

Clar. Asta daca nu sunt cumva bogati. Uita-te pe Youtube la Cristina Ivone, are 20 de ani, nici nu cred ca a terminat liceul, traieste intr-un palat, nu munceste si nu cred ca o va face prea curand. So, depinde.