| anonim_4396 a întrebat:

Daca toata lumea se plange de societatea din ziua de azi, atunci de ce nu face nimeni nimic sa o schimbe?

Eu unul sunt cam dezamagit cand aud de la persoane de 35 - 40+ ani,,eh. asa este tineretul in ziua de azi" Am auzit de o groaza de ori vorba asta si chiar nu o suport!. Asta e exact ceea ce am scris eu mai sus. Nu le place dar in acelasi timp nici nu le pasa. Nici nu imi ia mult timp sa stau pe ganduri si deja stiu ce copii au parintii de genu'.
Sa nu uitam ca acesti copii, mai ales,, generatia 2000", o sa devina si ei parinti ( chiar daca unii au devenit deja, dar asta e parte a2-a), o sa aiba copii bineinteles. 2-3-4 sau cine stie cati. Sunt si eu curios cum o sa-i educe sau DACA o sa-i educe. Saracii copii o sa fie crescuti cu un mod de gandire foarte prost si cu o groaza de lucruri in cap care foarte multe dintre ele sunt intelese gresit. Nu o sa fie invatati sa gandeasca, sa judece, sa aleaga dintre bine si rau, sa-si puna intrebari, sa-si rapeasca 2-3 minute din viata stand pe ganduri.

Asta nu e chiar o intrebare. Mai mult un subiect de discutie. Stiu ca asa o sa fie mult si bine sau poate chiar la infinit chestia asta.
Dar totusi. o intrebare : de ce exista atat de mult dezinteres?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se plange de adevarata natura a omului,eu nu vad ce e asa cool,omul e un animal desigur nu de azi sau de ieri,crezi ca generatile trecute erau sfante? omul a creat niste concepte morale care sunt impotriva naturi umane
monogamia este cea mai mare pseudocreatie umana,omul nu e o fiinta monogama dar ne miram ca fetele nu sunt sau baieti pai nu sta in natura noastra,nu asa am evoluat ca specie, eu cred ca azi se vede natura umana mai mult ca niciodata, cei care se plang nici ei nu sunt mai sfinti, fiecare sa isi vada de ale lui nu de ale altora, si eu am crezut ca fetele sunt fidele si ca omul e o fiinta sincera, serioasa cu toti suntem mintiti ca asa e, dar nu e asa, omul este cea mai rea creatura din univers si ipocrita

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Stiu si eu ca generatiile trecute nu erau sfinte, dar parca erau altfel, mai linistit copii mai cu bun simt, stiau ce este ala respect... acum. nimic straight face

| T0T a răspuns:

Nici mie nu îmi plac multe aspecte din societate iar ce nu îmi place mie nu fac nici eu însă cu o singură floare nu se face primăvară. Nu sunt capabil să schimb eu ceva căci nu pot eu să te oblig pe tine sau pe altcineva să se schimbe.

| Nemessys a răspuns (pentru T0T):

Ai dreptate... Daca ma duc la unu' acum si ii zic ca modul lui de a fi, nu este unul bun. ori rade. ori se incapataneaza si mai mult ca sigur aud,, dar ce te intereseaza pe tine ce fac eu?"

Si intr-un fel asa este. De ce ar trebui sa ma preocupe pe mine ceea ce face el. Ca doar nu-s tac-su. Dar... modul lui de a fi ma afecteaza si pe mine. Si mai ales ca unii fac doar ce-i duce capul. Iti dai seama ca unele activitati ii afecteaza si pe cei din jur (intr-un mod negativ).
Ce vreau sa zic prin asta? Egoism! In sensul ca. ala face doar ce-l duce capul... dar nu se intreaba cum se simte persoana de langa el. Un bun exemplu ar fi la scoala. Cand se trezeste unu mai tampit, sa se ia de altul' mai cuminte, sa-si bata joc de el etc, fara sa se intrebe,, ba. ia stai putin, eu de ce ma iau de el? ca totusi nu mi-a facut nimic. " Cam asta vreau sa zic.
Ca pana la urma urmei, omul este liber sa faca ce vrea, corect? Vrea ala sa iasa in curul gol pe strada, ok. cine-l opreste? Dar nu se gandeste si cum ii poate afecta pe cei din jur. Se gandeste numai la el si cum sa se faca pe sine fericit.

| T0T a răspuns (pentru Nemessys):

Un asemenea om nu se va schimba prea ușor, doar dacă e forțat și poate fi forțat prin lege. Din păcate unele comportamente sunt ignorate de multe ori, cum ar fi bullying-ul, căruia mulți profesori nu îi dau importanță chiar dacă atentează la buna dispoziție a elevului. Alte comportamente sunt trecute cu vederea și de poliție, sau mai bine zis poliția nu e acolo unde e nevoie de ea, mai ales cea comunitară în multe cazuri. De curând am citit o întrebare dată de cineva unde săracul a fost urmărit și abordat de tot felul de țigani care voiau să îi fure telefonul, din păcate nimeni acolo care să îl ajute chiar dacă a încercat să scape de ei, nestând fix într-un loc ca să zici că poliția nu are cum să fie peste tot. E o zonă destul de cunoscută din București pentru chestii de genul și chiar acolo unde ar trebui să se mobilizeze poliția, nu e, poate din frică, cine știe. Și mulți dintre ei au ajuns să aibă frica țiganilor. Dar astea sunt doar niște exemple. Alt exemplu mai e nesimțirea de a arunca gunoaie pe jos. Păi dacă amenzile s-ar mări substanțial iar legea ar fi mai aspră, atunci ai vedea altceva. Nu pot eu de exemplu să fac treaba poliției, în societate, sau treaba profesorilor în școli sau a părinților acasă la ei.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca fiecare lupta pentru sine insasi sa ii mearga bine lui sa isi vada ei interesul.Nu le convine de ce se intampla dar nici nu o sa piarda timp,bani, afaceri, relati sa ajute sau indrume pe alti.
Acei saraci copii needucati provin tot din alti copii la randui care habar nu au inca ce e aia educatie ca nu au apucat nici ei sa o descopere dar curiozitatea, egoismul, inconstienta si lipsa de educatie ii inpinge sa faca lucruri pentru ca asa e cool sau la moda sau au vazut la alti si asa e smecher

| peperonies a răspuns:

Cu ce te deranjeaza pe tine cum isi cresc altii copiii?

| Nemessys a răspuns (pentru peperonies):

Cu ce ma deranjeaza?
Pai uite ca... intr-o buna zi, o sa am si eu copii si o sa-i trimit la scoala.
Daca altii, nu au pic de interes pentru copii. ok asta e treaba. O sa aiba copii vai de capul lor, mai ales la capitolul gandire si comportament.
Si ia gandeste-te tu putin copii aia needucati, s-ar putea sa fie in clasa cu copii mei (care au o buna educatie). Ce crezi ca o sa fie? Un paradis pentru ei? Ca o sa stea in fiecare zi cu niste tampiti care rad si isi bat joc de ei? Si o sa vina la mine si sa-mi zica :,, tati, astazi s-a luat X-ulescu de mine! "
Crezi ca o sa-mi placa cand aud asta? Deci chiar pot sa zic ca nu ma intereseaza cum isi cresc altii copii? Ba. adevarat, INTR-UN FEL, nu ma intereseaza. Dar uite ca asa face familia aia, asa face si alta, si aia, si aia, si aia si o groaza. Cum sa nu ma afecteze faptul ca copiii mei nu o sa aiba prieteni, nu o sa aiba cu cine socializa si alte chestii de genu, pentru ca toti sunt pusi pe prostii, comportament si vocabular de la varste foarte fragete, bauturi si droguri la fel. Cum sa nu ma afecteze? straight face

| peperonies a răspuns (pentru Nemessys):

Bun, si copiii tai pentru ca sunt foarte bine educati or sa stie cum sa calmeze situatia cand se ia cineva de ei. Crezi ca a existat vreo generatie in care nu se lua cineva de tine la scoala? Orice clasa are unul sau mai multi tampiti. Ok si x-ulescu o sa ajunga sa spele vase la mcdonalds pe 8 milioane si copiii tai or sa fie mega sefi pentru ca ia-i educat bine. Nu vad unde e problema.

| Nemessys a răspuns (pentru peperonies):

Bineinteles ca o sa stie deoarece o sa stau de foarte multe ori de vorba cu ei.
Cati parinti mai fac asta? Nu vezi ca nici despre sex nu le zice nimic straight face. La scoala nu... de la parinti nici atat. Noua de unde ni se ofera educatie sexuala?
Si bineinteles ca nu a existat. Dar macar o sa stie care este calea corecta si sa nu ajuga ca ceilalti straight face.
Si ce legatura are educatia cu job-ul? straight face Daca esti bine educat inseamna ca o sa fii miliardar? -_-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca majoritatea se gândesc doar la ei înșiși.Nu își "pierd"timpul incercand sa vadă priveliștea de ansamblu. Daca lor le merge bine, e suficient.Le place sa critice generațiile actuale, dar nu se gândesc ce le-a determinat sa ajungă in halul ăsta.Accepta lucrurile așa cum sunt, nu încearcă sa caute o soluție. Dimpotriva, ei înșiși spun ca "va fi si mai rău", dar iarăși aleg sa nu se implice.Si persoanele cărora chiar le pasă sunt prea putine sau prea lipsite de importantă ca sa reușească sa schimbe ceva.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cum vrei sa fie altfel o societate bazata pe egoism?

| cyupaku a răspuns:

Hai sa vedem partea plina a paharului, sa nu urmarim doar ce e rau la un om sa vedem si partile bune

| Nemessys a răspuns (pentru cyupaku):

Cum ar fi? Ce este bun in societatea asta? happy

| BlackRose03 a răspuns (pentru Nemessys):

Tu

| Nemessys a răspuns (pentru BlackRose03):

Si asta ar trebui sa o iau ca pe un compliment?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Nemessys):

...ce crezi?

| Nemessys a răspuns (pentru BlackRose03):

Cred ca da laughing