| anonim_4396 a întrebat:

Am observat tot mai mulți oameni ce au probleme ciudate.Tot mai multe întrebări ce uneori chiar ma sperie.
Voi de ce credeti ca oameni ce intreaba lucuri de genul (le enumăr mai jos) gandesc asa?

Sunt fete ce desi au o relație ok cauta nod in papură si pun intrebari de genul "cum sa il prind ca ma minte sau insala?" (cand ala e ok cu ea si chiar nu ii face nimic rau).
Sau "vorbesc cu un băiat ce profita de pe mine, are o relație cu altcineva, mai vine si locuiește pe la mine din cand in cand si vreau sa ii fac un copil cu forta.Cum sa reusesc?"
Sau "S-a despărțit de mine si e cu altul, probabil ca m-a înșelat cu el cand era cu mine.Cum sa fac sa o aduc inapoi?"
Sau "În ultima perioadă din relație am început să mă cert cu iubita mea destul de nasol,eram rece, distant, o ignorăm, eram gelos, o injuram si s-a despărțit de mine refacandu-si viata. Cum a putut să se combine cu altul? Nu m-a mai iubit? Cum poate fi asa scârba?"
Sau "Nu pot nici cum sa imi gasesc o iubita.Stau pe pc si ma joc toata ziua, stau cu mama si tata, ma uit pe pornhub mereu, nu vorbesc cu nici o fata si cand o fac nu imi convine de ea ca nu arată că Angelina Joli in tinerete.De ce sunt asa ghinionist, ce imi lipseste, de ce sunt femeile asa c. urve?
Sau "Nu pot sa imi fac o relatie.Sunt disperat cand vad o femeie în pantaloni scurt trecând pe drum,sparg bani si rup centura zilnic pe la prostituate, cand cunosc o fata ok mi se pare ca e urâtă sau vorbesc cu ea ca si cu cele de pe centura.Ce e neregulă cu femeile astea?"
Sau "am fost într-o relație ok cu un băiat ce ținea la mine, a iubi si respecta dar m-am plictisit la un moment dat ca ma agasa cu mesaje drăguțe, cu dulcegarii, cu faptul că nu se cearta cu mine asa ca ne-am despărțit.Am cunoscut un alt băiat super ok într-un club, mi-a facut cinste cu moet si m-a dus cu masina lui pe un deal in seara aia si am facut dragoste. Acum suntem de câteva luni/un an impreuna si ma rupe cu bataia, ma injura, ma înșală si nu stiu ce sa mai fac, cum sa il fac sa ma iubească din nou sau sa nu mai greșească asa fata de mine?"

(Nu a intrebat nimeni direct asa, dar asta deduci după ce vorbesti cu ei sau te mai intreaba si altceva)

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Deaia ti.am zis ca nu ai cu cine sa.ti faci un viitor pentru ca... sant cazurile alea. Asteptam sa iasa robotii care vor arata exact ca oamenii. Platesti cateva mii de € si ai oferta sex + companie si cu functie de gatit

| RAY a răspuns:

User naty TPU este o comunitate de oameni care au nevoie de ajutor,asa ca nu vad ce e ciudat,fiecare are frustrati,complexa nu esti robotica si tu esti impulsiva si actionezi emotional nu rational,la fel fac si aia,stii cum e cand vezi in ce rahat esti,incearca,criticate pe tine si vei vedea ca esti in acelasi rahat ca cei care ii barfesti,suntem egoisti,ipocrizi,superficiali,asa suntem noi niste primate scapate din pestera sau din copaci,plus ca moralitatea e nula,ti-a fost impus cum sa percepi lumea din jurul tau de parinti,societate, religie, daca eu te violez e imoral, da, dar candva era ok, ne am omorat ca nebuni acum 70 de ani, toti suntem la fel dar purta masti si ne credem perfecti

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refeream ca pun o intrebare aici, Ma refeream ca ajung in viata in situatii de genul ce ma uimesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Toate persoanele care fac lucruri de acest fel au o problema psihica, de a controla, manipula si supune victima. Aici nu se poate vorbi de iubit sau iubita, fiindca sunt de fapt victime ale acestor tirani, ca sa nu le spun bolnavi psihic de gelozie, invidie sau paranoici.
Ce-i tine pe unii sau altele in relatii violente? Numai prostia, ca nimeni nu sta din iubire, sa manance bataie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O dată discutam cu ultimul meu psihiatru ( nu mi-e rușine, mai ales că sunt oarecum anonim aici, au fost patru în total) și spuneam.
- Mă miră faptul că unii oameni...
El.
- Pe mine nu mă mai miră nimic.
De ce nu îl mai mira, că prin natura meseriei a fost pus în situația să cunoască oamenii pe dinăuntru, tot felul de derbedei, la marele fix.
Aici anonimatul scoate ce are omul pe dinăuntru. Așa este uneori viața, paradoxală.
Aceste întrebări nu sunt tot mai multe, căci ele nu s-au mărit la număr, sunt o constantă printre altele. Nu are de ce să te sperie. Aici mai ales, mizeria umană iese la suprafață și se manifestă. Dacă ești fericit, nu prea vii să pui întrebări aici. Sigur că te saturi să tot citești întâmplări ca...
- Am făcut sex cu prietenul. mi-a ajuns spermă pe deget. Apoi mi-am băgat degetul în vagin. Mi-a întârziat menstruația 3 zile. Oare am rămas însărcinată? Întreb, că sunt minoră, și mă bate mama dacă află. Dau funda.
Vorba cronicarului, se sparie mintea.

| Drimmero a răspuns:

95% sunt la troll intrebarile, sau mai bine zis tentative de trolling. Dar da, de la o vreme e pandemie de nebuni aici pe site, d-aia e bine sa faci o pauza si sa stii cand sa te opresti, nu mai e deloc amuzant ca inainte, nu mai intra nici aia cu care te mai distrai chair si cand te 'certai', a fost acaparat site-ul de pensionari, au disparut generatiile X si au aparut cele Z, o combinatie letala care a adus site-ul la coma indusa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Penrtru ca vor sa isi faca inteleasa ideea si in acelasi timp sa se puna pe ei in centrul intrebarii, chiar daca la unele nu asa pare.

Dar chiestia cu intrebarile ciudate este mereu. Si poate si asa trebuie sa fie, daca toti ar pune intrebari cu sens si toti ar fi "intelepti"... unde am ajunge? Trebuie mentinut un echilibru, indiferent de persoana.

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu ma deranjează ca mai sunt trolli, sau ca pun intrebari tâmpit sau din curiozitate.Ma sperie ca oameni astea chiar au problemele astea in viata si ca gandesc asa.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Da... bine ca nu ii stim in realitate ^_^

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cine stie? Poate ne sunt cunoscuți dar habar nu avem.

| Celcestietot a răspuns:

Cred ca sunt pe bune, pentru ca ciudatii inca nu au disparut de pe suprafata pamantului si inca nu o vor face cat de curand. Conturi cu radacini in realitate, aici doar isi expun gandurile. Daca nu troleaza, se intelege de la sine cum este persoana care a reprodus contextul respectiv, iar daca o face (troleaza), tot niste dubiosi care nu au ce face cu viata lor. Imi spunea mie cineva, ca lumea nu se comporta pe internet ca in realitate, chiar si aici pe TPU mi-a fost adusa vorba aceasta, de exemplu... pai nu se comporta CHIAR asa irl, dar tot din a lor gandire renasc aceste intamplari fantastice, perspective de viata si multe altele. Cum o dai, ca tot la ciudati/dubiosi se intalnesc (adeseori) concluziile celor 2 drumuri. Aici pe forum este doar prezentata partea din iceberg a mintii romanesti, bineinteles ca ancorata in realitate, asa ca, comportamentul bizar nu isi are motivatie copilareasca.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca unele întrebări de genul asta nu sunt pe bune, cred ca fac asta de plictiseala, cel puțin sper asta, dar unele întrebări chiar nu au logica și sunt puse parca special sa șocheze sa atragă discuții și răspunsuri. Pe de alta parte e plina lumea de idioți

| Nemessys a răspuns:

Ce intalnesc eu cel mai des

,, Cum sa ma bag cu o fata/baiat in seama? Mi-e rusine"

,, Oare X cm la *** sunt suficienti?"

,, am X ani, oare imi mai creste *** (pentru baieti) sau sanii (la fete)?"

,, ce parere aveti despre?" Si de cele mai multe ori sunt chestii tampite. Fete cu nu stiu ce culoare a parului sau forme, oameni care fac nu stiu ce chestie complet inofensiva / detalii insuficiente despre cineva anume.

,, de ce nu pot sa-mi fac o relatie?"

*chestii legate de frustrati virgini la 30 de ani*
*probleme ale femeilor despre barbati care nu dau 2 bani pe ele*
*problemele copiilor cu parintii lor*
*intrebari stupide doar ca sa confirme insecuritatile unor persoane care au o stima de sine egala cu 0*
*intrebari extrem de stupide legate de viata intima*

,, am un iubit, ma bate, ma injura, ma jigneste, bea, nu-mi ofera atentie, oare ce pot sa fac? Nu pot sa-l parasesc pentru ca-l iubesc" Asta deja e cea mai tampita si le intrece pe toate.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Alea cu mărimile, cu ramasul însărcinată cand faci protejat, sau cand nici macar nu ai facut sex deja ma lasa rece si le ocolesc.La cele ci caloriile sau cu "cum sa ii spun lui x bla bla" nici nu prea ma mai uit.
Dar cum ai spus tu de alea cu frustrările ma deranjează pentru ca nu spun direct chestia asta sti.Ba recunoaște că ai tu o problema, ca greșești tu, analizează putin situația apoi dezvolta aici si accepta criticile in loc sa ii le faci pe altele c..rve spre exemplu, sau cand tu il lasi pe ala sa te faca pres voit.
Ca sa nu mai vorbim de cei ce pun o intrebare si cand ii dai soluții nu sunt bune, nu merge indiferent ce spui tu, dar ei totusi nu au încercat si continua sa întrebe.

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

,,Ca sa nu mai vorbim de cei ce pun o intrebare si cand ii dai soluții nu sunt bune, nu merge indiferent ce spui tu, dar ei totusi nu au încercat si continua sa întrebe"

Exact la asta m-am referit cand am zis ca sunt oameni care vor doar sa le fie linistite insecuritatile. Care vor sa auda doar ce le convine lor, nu ce i-ar ajuta pe ei. Am eu pe cineva in lista care pune minim 2 intrebari pe saptamana si daca ii dai punctul tau de vedere (care nu o zic din aroganta, dar chiar este corect) ea nu-l accepta, si-l ignora doar pentru ca nu este ce a vrut ea sa auda.

| zilog a răspuns:

Eu cred că trăim o pandemie de prostie la nivel planetar
https://youtu.be/JVkqDAP7gAk

| Swetlly122 a răspuns:

Ma mir cum de nu sunt și eu pe aici la ce întrebări ciudate pun happy

| Freya1 a răspuns (pentru Swetlly122):

Si la tine m-am gandit cu băieții aia multi dar era mult si complicat de formulat. laughing