| Veeela a întrebat:

Am parul foarte despicat si as avea nevoie de niste sfaturi, ce sa fac sa revina la normal? Nu as vrea sa ma tund pentru ca ar ajunge foarte scurt.Mentionez ca este foarte moale, subtire si se rupe foarte usor. FUNDA pentru cel mai bun sfat!

1 răspuns:
| Libelle a răspuns:

Din moment ce e spicuit/despicat, singura metoda e sa il tunzi la varfuri.
De ce e singura?
Firul de par spicuit e precum pielitele ce se fac la unghii, sau pielea aia moarta din jur.Sunt celule moarte-orisicate creme ai aplica acolo, nu le readuci la normal.
Asa si varfurile despicate.Nu ajunge nicio substanta nutritiva acolo, dimpotriva se extinde spicuitul.
Asa ca tunde-ti varfurile, apoi foloseste un balsam care sa previna despicarea si ulei de ricin ca sa creasca mai repede si sa fie hidratat.